|
Odluka o ukidanju viza za ulazak u Republiku Srbiju za državljane Federacije Sv.Kits i Nevis i Republike Palau |
Obave[tavamo da je Vlada R. Srbije donela Odluku o ukidanju viza za državljane Federacije Sv.Kits i Nevis i Republike Plalau, nosioce svih pasoša, prema kojoj ovi državljani mogu da ulaze, tranzitiraju i borave na teritoriji R. Srbije do 90 dana od datuma ulaska u RS, u periodu od 180 dana, ukoliko ne postoji ograničenje iz člana 15. Zakona o strancima. Odluka stupa na snagu 25. januara 2019. godine. |
|
Izbori za narodne poslanike Narodne skupštine Republike Srbije, 16. mart 2014. godine |
04. februar 2014. godine - Izbori za narodne poslanike Narodne skupštine Republike Srbije održaće se 16. marta 2014. godine. Biračko pravo imaju punoletni, poslovno sposobni državljani R.Srbije sa prebivalištem u R.Srbiji.Da bi birač ostvario svoje pravo glasa u inostranstvu, potrebno je da u diplomatsko-konzularnom predstavništvu R.Srbije prema mestu boravišta u inostranstvu prijavi podatak da želi da glasa u inostranstvu.
ŽELITE DA GLASATE U CRNOJ GORI I UPISANI STE U JEDINSTVENI BIRAČKI SPISAK
Državljani R.Srbije koji su upisani u Jedinstveni birački spisak R.Srbije a imaju boravište u Crnoj Gori, i žele da glasaju u Crnoj Gori, treba da NAJKASNIJE DO 22. FEBRUARA 2014. godine do 24h , podnesu zahtev da se u Jedinstveni birački spisak upiše podatak da će na predstojećim izborima glasati u inostranstvu.
Zahtev se može podneti u Ambasadi Republike Srbije u Podgorici, svakim radnim danom od 09:30 do 13:30 časova.
Zahtev se podnosi na propisanom formularu i uz njega se prilaže kopija pasoša, lične karte ili vozačke dozvole R.Srbije.
ŽELITE DA GLASATE U CRNOJ GORI ALI NISTE UPISANI U JEDINSTVENI BIRAČKI SPISAK
Ukoliko lice koje ima biračko pravo i želi da glasa u inostranstvu nije upisano u Jedninstveni birački spisak, potrebno je da Ambasadi Republike Srbije u Podgorici R.Srbije , NAJKASNIJE DO 22. FEBRUARA 2014. godine do 24h , podnese zahtev za upis u Jedinstveni birački spisak, i istovremeno i zahtev za upis podatka da će na predstojećim izborima glasati u inostranstvu.
Zahtev se može podneti u Ambasadi Republike Srbije u Podgorici, svakim radnim danom od 09:30 do 13:30 časova.
Zahtev se podnosi na formularu za upis u Jedinstveni birački spisak i na formularu za upis podatka da će glasati u inostranstvu, i uz njega se prilaže kopija važećeg pasoša, lične karte ili vozačke dozvole R.Srbije.
NE ZNATE DA LI STE UPISANI U JEDINSTVENI BIRAČKI SPISAK
Uvid u jedinstveni birački spisak zainteresovana lica mogu izvršiti i elektronskim putem na zvaničnoj internet stranici Ministarstva pravde i državne uprave – www.mpravde.gov.rs, unošenjem podatka o jedinstvenom matičnom broju građana u pretraživač „Upit u birački spisak“ koji se nalazi sa desne strane.
Obrasci se mogu preuzeti sa internet prezentacije Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije -http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/republika-srbija/izbori2014?lang=cyr.
Više informacija možete naći na internet prezentacijama Republičke izborne komisije - / i Ministarstva pravde i državne uprave - http://www.mpravde.gov.rs/ .
|
|
Otvaranje izložbe foto-zapisa Ivana Grlića u okviru multimedijalnog projekta "Sebian Jazz, Bre!"- 10. april 2013. godine |
U Perjaničkom domu u Podgorici 10. aprila otvorena je izložba fotografija beogradskog umetničkog fotografa Ivana Grlića u okviru projekta „Sebian Jazz, Bre!“ koji ima za cilj da predstavi, popularizuje i sačuva od zaborava značajne muzičare srpske džez scene vodeći se idejom da su istinski brend Srbije-upravo ljudi.
Izložba je predstavljena kao deo manifestacije „Mesec poštovanja džeza u Crnoj Gori“.
Do 15. aprila, jedan deo fotografija biće izložen u Perjaničkom domu, a drugi u KIC „Budo Tomović“ , odakle se, nakon tog datuma, sav izložbeni materijal seli u TC „Mall of Montenegro“.
Pored izložbi i foto-monografije, projekat „Serbian Jazz, Bre!“čine i koncerti istoimenog benda i dokumentarni film.
|
|
Poseta ministarke zdravlja Republike Srbije Slavice Djukić Dejanović Crnoj Gori, 5. april 2013. godine |
Ministarka zdravlja Republike Srbije Slavica Đukić Dejanović boravila je 5. aprila 2013. godine u zvaničnoj radnoj poseti Crnoj Gori.
Tom prilikom, razgovarala je sa M. Radunovićem, ministrom zdravlja Crne Gore, K. Hrapovićem, direktorom Fonda za zdravstveno osiguranje i M. Mijovićem, direktorom Kliničkog centra.
U razgovorima je istaknut značaj nastavka uspešne saradnje dva resora.
Obostrano je iskazano zadovoljstvo kontinuiranom edukacijom i usavršavanjem zdravstvenih radnika Crne Gore u Republici Srbiji. U tom smislu, nedavno je doneta odluka da se odobri 50 zahteva za specijalizaciju crnogorskih lekara u zdravstvenim ustanovama Srbije.
Naglašeno je da Sporazum o socijalnom osiguranju (potpisan 2006) odlično funkcioniše i omogućuje nesmetano lečenje građana u obe države. Pravo po ovom osnovu u 2012. godini ostvarilo je preko 5.500 crnogorskih građana u zdravstevnim centrima Srbije.
Dogovoreno je da se u narednom periodu komunikacija između dva ministarstva nastavi na operativnom nivou kako bi se razmenila iskustva i konkretizovala pojedina pitanja.
U popodnevnom delu posete, ministarka S. Đukić Dejanović održala je predavanje na Medicinskom fakultetu u Podgorici u okviru Simpozijuma o demenciji. Predavanje je bilo vrlo posećeno i odlično primljeno od strane profesora, lekara i studenata.
Na inicijativu Ambasade Republike Srbije u Podgorici, S. Đukić Dejanović je posetila i Maticu srpsku, gde se upoznala sa aktivnostima, izdavačkom delatnošću i planovima Matice za predstojeći period.
|
|
Predstavljanje Antologije novijeg pesništva Crne Gore "Jezerski vrh", 1. april 2013. godine |
Antologija novijeg pesništva srpskog jezika Crne Gore „Jezerski vrh“ ,priređivača Andrije Radulovića, u izdanju Književnog društva Njegoš iz Nikšića i izdavačke kuće Štampar Makarije iz Beograda predstavljena je u saradnji sa Maticom srpskom- Društvom članova u Crnoj Gori prvog aprila o.g. u knjižari Matice srpske u Podgorici. Projekat Književnog društva Njegoš čiji je rezultat i antologija „Jezerski vrh“ pomogli su i Ministarstvo kulture i Ministarstvo za dijasporu Republike Srbije. Književno društvo „Njegoš“ svake godine organizuje manifestaciju pod nazivom Dani Njegoševi koja je posvećena velikom pesniku i koja okuplja veliki broj uglednih intelektualaca koji se bave ne samo Njegoševim umetničkim opusom, nego i Njegošem kao jednim od stubova srpske kulture uopšte, a posebno u Crnoj Gori.
Priređivač antologije, višestruko nagrađivani pesnik mlađe generacije Andrija Radulović, postavio je kao jedan od ključnih kriterijuma za uvrštavanje u antologiju da je reč o pesnicima koji pišu na srpskom jeziku i još uvek tako nazivaju svoj jezik i koji su iz Crne Gore ili su poreklom iz Crne Gore. Tako su u ovoj antologiji, između ostalih, zastupljeni Ranko Jovović, Ilija Lakušić, Momir Vojvodić, Veselin Rakčević, koji žive u Crnoj Gori, ali i Stevan Raičković, Brana Crnčević, Novica Tadić, Matija Bećković, Gojko Božović koji su živeli ili žive u Srbiji.
Ime „Jezerski vrh“, antologija je dobila po lovćenskom vrhu gde je nekada bila crkva u kojoj je počivao Njegoš. Priređivač je uporedio značaj Njegoša za Crnu Goru i njen identitet sa Homerovim značajem za Grčku. Radulović je u antologiji sabrao poeziju na prelomu 20. i 21. veka odabravši pesnike tri generacije. Pored priređivača o knjizi je govorio i Milutin Mićović, predsednik Književnog društva Njegoš i urednik izdanja i književnica Milica Kralj, urednica tribine „Mikrokozma“ u okviru koje je priređena promocija. Milica Kralj je istakla da je ova antologija svedočanstvo o
vitalnosti srpskog pesništva na ovim prostorima, ali i prilog obeležavanju jubileja 200. godišnjice rođenja Petra II Petrovića Njegoša.
|
|
Gostovanje pisca Aleksandra Gatalice u Nikšiću i Podgorici, 22. marta 2013. godine |
Aleksandar Gatalica, pisac, prevodilac sa antičkog grčkog i muzički kritičar – dobitnik dve najznačajnije književne nagrade (NIN-ove i nagrade „Meša Selimović“) za roman „Veliki rat“ gostovao je u Nikšiću i Podgorici u organizaciji Ambasade Republike Srbije, Matice srpske – Društva članova iz Crne Gore i Studijskog programa za srpski jezik i južnoslovenske književnosti.
Prof. Aleksandar Jerkov učestvovao je zajedno sa Gatalicom u predstavljanju nagrađenog romana koji je doživeo veoma pozitivnu kritiku i koji je već štampan u 7 izdanja, što pokazuje veliku zainteresovanost čitalačke publike. Prof. Jerkov se na predavanju u Nikšiću osvrnuo na „Veliki rat“ stavljajući ga u kontekst savremene srpske književnosti i označio ga kao jedan od onih velikih romana koji se periodično javljaju i predstavljaju sam vrh srpske književnosti.
Pored njega, u Nikšiću su govorili i docent Goran Radonjić, profesor na Studijskom programu za srpski jezik i južnoslovenske književnosti i sam autor. Predavanje i razgovor o knjizi izazvali izuzetnu pažnju studenata i građana Nikšića o čemu svedioči prepuna sala amfiteatra na Filozofskom fakultetu.
Isti akteri učestvovali su i na književnoj večeri u Podgorici.
Kao što se i moglo pretpostaviti dobitnik NIN-ove nagrade izazvao je veliku pažnju čitalačke publike, ali je i prof.Jerkov svojim nadahnutim izlaganjem doprineo da književno veče ostane u lepom pamćenju prisutnima. Docent Goran Radonjić, voditelj i urednik tribine, i ovaj put je svojom analizom pomogao čitaocima u svestranijem sagledavanju književnog dela. Gostovanje Gatalice izazvalo je i veliku pažnju medija, posebno dva najtiražnija štampana dnevna lista Dana i Vijesti.
|
|
Godišnjica pogroma srpskog i nealbanskog življa sa Kosova i Metohije |
U okviru aktivnosti na obeležavanju devete godišnjice pogroma Srba i nealbanskog stanovništva sa prostora Kosova i Metohije koji se desio 17. marta 2004. godine, Ambasada Republike Srbije u Podgorici je u saradnji sa Maticom srpskom - Društvo članova u Crnoj Gori, organizovala projekciju dokumentarnog filma „Zločin bez kazne“.
Projekcija je održana u prostorijama Matice srpske, 18. marta o.g. u večernjim satima, kojoj su prisustvovali ljudi iz javnog života, medija, kao i obični građani.
U narednom periodu biće otvorena izložba fotografija o pogromu u prostorijama knjižare Matice srpske.
|
|
Годишњица погрома српског и неалбанског становништва са Косова и Метохије |
У оквиру активности на обележавању девете годишњице погрома Срба и неалбанског становништва са простора Косова и Метохије који се десио 17. марта 2004. године, Амбасада Републике Србије у Подгорици је у сарадњи са Матицом српском - Друштво чланова у Црној Гори, организовала пројекцију документарног филма „Злочин без казне“.
Пројекција је одржана у просторијама Матице српске, 18. марта о.г. у вечерњим сатима, којој су присуствовали људи из јавног живота, медија, као и обични грађани.
У наредном периоду биће постављена изложба фотографија о погрому у просторијама књижаре Матице српске.
|
|
OTVARANJE IZLOŽBE PUPIN I CRNA GORA, 12. MART 2013.GODINE |
Pupin i Crna Gora
Povodom godišnjice Pupinove smrti
Na otvaranju govore:
Aleksandara Ninković-Tašić
Prof. dr Dragoljub Martinović
Prof. dr Borko Vujičić
Nakon otvaranja izložbe biće održano i predavanje pod nazivom:
Duhovna i materijalna zaostavština
Mihajla Idvorskog Pupina
Izložba će biti otvorena od 12. do 22. marta 2013. godine
Radnim danima od 9:00 do 21:00
Subotom od 9:00 do 15:00
Knjižara Matice srpske, Rimski trg 50, Podgorica
Utorak 12. mart 2013. godine u 19:00 časova
„Ništa čoveka ne čini toliko srećnim kao njegovo pošteno uverenje da je učinio sve što je mogao, ulažući u svoj rad svoje najbolje sposobnosti“
Mihajlo Pupin
Predavanje Materijalna i duhovna zaostavština Mihajla Pupina i mala izložba o Mihajlu Idvorskom Pupinu Aleksandre Ninković-Tašić, otkrivaju Pupinove brojne aktivnosti na polju nauke, profesorskog rada, osnivanja i unapređenja mnogih institucija i udruženja u Americi,
njegove nacionalno – političke doprinose, mnogobrojna dobročinstva, mecenski odnos prema umetnosti, književni rad, a posebno odnos koji je Pupin imao sa Crnom Gorom.
Imajući u vidu da je veliki broj njegovih dobročinstava, legata i mnogih drugih značajnih doprinosa zaboravljen, da su podaci koji se odnose na Crnu Goru nepoznati, susret i izložba imaju za cilj da predstave i ukažu na dragoceno Pupinovo nasleđe čija istorijska uloga nije dovoljno istaknuta.
Mihajlo Idvorski Pupin (Idvor, 27. septembar/9. oktobar 1854 — Njujork, 12. mart 1935) bio je srpski naučnik, pronalazač, profesor na Univerzitetu Kolumbija, nosilac jugoslovenskog odlikovanja Beli orao Prvog reda i počasni konzul Srbije u SAD. Bio je i jedan od osnivača i dugogodišnji predsjednik Srpskog narodnog saveza u Americi. Takođe je dobio i Pulicerovu nagradu (1924) za autobiografsko djelo „Od pašnjaka do naučenjaka“ (From immigrant to inventor).
Mihajlo Pupin je tokom svog naučnog i eksperimetalnog rada dao značajne zaključke važne za polja višestruke telegrafije, bežične telegrafije i telefonije, potom rentgenologije, a ima i velikih zasluga za razvoj elektrotehnike. Takođe je zaslužan i za pronalazak Pupinovih kalemova.
Dobitnik je mnogih naučnih nagrada i medalja, bio je član Američke akademije nauka, Srpske kraljevske akademije i počasni doktor 18 univerziteta.
Dobrodošli!
|
|
Dan državnosti Republike Srbije - 15. februar |
Povodom 15. februara - Dana državnosti Republike Srbije, Ambasada Republike Srbije u Podgorici organizovala je niz aktivnosti na obeležavanju ovog praznika.
U prostorijama knjižare Matice srpske - Društvo članova u Crnoj Gori, ambasador Zoran Lutovac je 14. februara otvorio izložbu „Vek srpskog filma 1 i 2“ i „Naši umetnici u svetskom filmu", koja je organizovana u saradnji sa Jugoslovenskom kinotekom. Po otvaranju izložbe održano je predavanje upravnika Arhiva Jugoslovenske kinoteke Aleksandra Erdeljanovića, praćeno projekcijom odlomaka iz najstarijih filmskih ostvarenja, a potom je prikazan prvi srpski i balkanski igrani film „Karađorđe“, reditelja Čiča Ilije Stanojevića.
U okviru izložbe postavljene su fotografije na kojima su zabeleženi počeci srpske kinematografije, a narednih večeri održane su projekcije najstarijih zabeleženih i sačuvanih srpskih filmova („Krunisanje kralja Petra I“, "Proslava 550. godišnjice Kosovske bitke", „Golgota Srbije" i dr.).
Ambasador Republike Srbije u Podgorici Zoran Lutovac i članovi Ambasade su 14. februara položili venac na spomenik Karađorđu u Podgorici. Polaganju venaca prisustvovali su građani Crne Gore, a sveštenstvo Mitropolije crnogorsko-primorske služilo je pomen.
Na Dan državnosti, 15. februara, u Crnogorskom narodnom pozorištu, održan je koncert Bilje Krstić i Bistrik orkestra, koji je naišao na izuzetan prijem.
Posle koncerta, u hotelu „Crna Gora“, održan je svečani prijem, kome je prisustvovalo oko hiljadu zvanica, među kojima veliki broj uglednih ličnosti iz političkog, društvenog i kulturnog života Crne Gore.
|
|
|
|
|
|
|