| |     ћирилица | english  
Naslovna
Odluka o ukidanju viza za ulazak u Republiku Srbiju za državljane Federacije Sv.Kits i Nevis i Republike Palau

Obave[tavamo da je Vlada R. Srbije donela Odluku o ukidanju viza za državljane Federacije Sv.Kits i Nevis i Republike Plalau, nosioce svih pasoša, prema kojoj ovi državljani mogu da ulaze, tranzitiraju i borave na teritoriji R. Srbije do 90 dana od datuma ulaska u RS, u periodu od 180 dana, ukoliko ne postoji ograničenje iz člana 15. Zakona o strancima. Odluka stupa na snagu 25. januara 2019. godine.



Izbori za narodne poslanike Narodne skupštine Republike Srbije, 16. mart 2014. godine

04. februar 2014. godine - Izbori za narodne poslanike Narodne skupštine Republike Srbije održaće se 16. marta 2014. godine. Biračko pravo imaju punoletni, poslovno sposobni državljani R.Srbije sa prebivalištem u R.Srbiji.Da bi birač ostvario svoje pravo glasa u inostranstvu, potrebno je da u diplomatsko-konzularnom predstavništvu R.Srbije prema mestu boravišta u inostranstvu prijavi podatak da želi da glasa u inostranstvu.

ŽELITE DA GLASATE U CRNOJ GORI I  UPISANI STE U JEDINSTVENI BIRAČKI SPISAK

Državljani R.Srbije koji su upisani u Jedinstveni birački spisak R.Srbije a imaju boravište u Crnoj Gori, i žele da glasaju u Crnoj Gori, treba da NAJKASNIJE DO 22. FEBRUARA 2014. godine do 24h  , podnesu zahtev da se u Jedinstveni birački spisak upiše podatak da će na predstojećim izborima glasati u inostranstvu.

Zahtev se može podneti u Ambasadi Republike Srbije u Podgorici, svakim radnim danom  od 09:30 do 13:30 časova.

Zahtev se podnosi na propisanom formularu i uz njega se prilaže kopija pasoša, lične karte ili vozačke dozvole R.Srbije.

ŽELITE DA GLASATE U CRNOJ GORI ALI NISTE UPISANI U JEDINSTVENI BIRAČKI SPISAK

Ukoliko lice koje ima biračko pravo i želi da glasa u inostranstvu nije upisano u Jedninstveni birački spisak, potrebno je da Ambasadi Republike Srbije u Podgorici R.Srbije , NAJKASNIJE DO 22. FEBRUARA 2014. godine do 24h , podnese zahtev za upis u Jedinstveni birački spisak, i istovremeno i zahtev za upis podatka da će na predstojećim izborima glasati u inostranstvu.
Zahtev se može podneti u Ambasadi Republike Srbije u Podgorici, svakim radnim danom  od 09:30 do 13:30 časova.
Zahtev se podnosi na formularu za upis u Jedinstveni birački spisak i na formularu za upis podatka da će glasati u inostranstvu, i uz njega se prilaže kopija važećeg pasoša, lične karte ili vozačke dozvole R.Srbije.

NE ZNATE DA LI STE UPISANI U JEDINSTVENI BIRAČKI SPISAK

Uvid u jedinstveni birački spisak zainteresovana lica mogu izvršiti i elektronskim putem na zvaničnoj internet stranici Ministarstva pravde i državne uprave –  www.mpravde.gov.rs, unošenjem podatka o jedinstvenom matičnom broju građana u pretraživač „Upit u birački spisak“ koji se nalazi sa desne strane.

Obrasci se mogu preuzeti sa internet prezentacije Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije -http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/republika-srbija/izbori2014?lang=cyr.


Više informacija možete naći na internet prezentacijama Republičke izborne komisije -  / i Ministarstva pravde i državne uprave - http://www.mpravde.gov.rs/ .

 

 



Otvaranje izložbe foto-zapisa Ivana Grlića u okviru multimedijalnog projekta "Sebian Jazz, Bre!"- 10. april 2013. godine

U Perjaničkom domu u Podgorici 10. aprila otvorena je izložba fotografija beogradskog umetničkog fotografa Ivana Grlića u okviru projekta „Sebian Jazz, Bre!“ koji ima za cilj da predstavi, popularizuje i sačuva od zaborava značajne muzičare srpske džez scene vodeći se idejom da su istinski brend Srbije-upravo ljudi.
Izložba je predstavljena kao deo manifestacije „Mesec poštovanja džeza u Crnoj Gori“.
Do 15. aprila
,  jedan deo fotografija biće  izložen u Perjaničkom domu, a drugi  u KIC „Budo Tomović“ , odakle se, nakon tog datuma, sav izložbeni materijal seli u TC „Mall of Montenegro“.
Pored izložbi i foto-monografije, projekat „Serbian Jazz, Bre!“čine i koncerti istoimenog benda i dokumentarni film.

 


 



Poseta ministarke zdravlja Republike Srbije Slavice Djukić Dejanović Crnoj Gori, 5. april 2013. godine

Ministarka zdravlja Republike Srbije  Slavica Đukić Dejanović  boravila je 5. aprila 2013. godine u zvaničnoj radnoj poseti Crnoj Gori.
Tom prilikom, razgovarala je sa M. Radunovićem, ministrom zdravlja Crne Gore, K. Hrapovićem, direktorom Fonda za zdravstveno osiguranje i M. Mijovićem, direktorom Kliničkog centra.

U razgovorima je istaknut značaj nastavka uspešne saradnje dva resora.

Obostrano je iskazano zadovoljstvo kontinuiranom edukacijom i usavršavanjem  zdravstvenih radnika Crne Gore u Republici  Srbiji. U tom smislu, nedavno je doneta odluka da se odobri 50 zahteva za specijalizaciju crnogorskih lekara u zdravstvenim ustanovama Srbije.

Naglašeno je da Sporazum o socijalnom osiguranju (potpisan 2006) odlično funkcioniše i omogućuje nesmetano lečenje građana u obe države. Pravo po ovom osnovu u 2012. godini ostvarilo je preko 5.500 crnogorskih građana u zdravstevnim centrima Srbije.

Dogovoreno je da se u narednom periodu komunikacija između dva ministarstva nastavi na operativnom nivou kako bi se razmenila iskustva i konkretizovala pojedina pitanja.

U popodnevnom delu posete, ministarka S. Đukić Dejanović održala je predavanje na Medicinskom fakultetu u Podgorici u okviru Simpozijuma o demenciji. Predavanje je bilo vrlo posećeno i odlično primljeno od strane profesora, lekara i studenata.

Na inicijativu Ambasade Republike  Srbije u Podgorici, S. Đukić Dejanović je posetila i Maticu srpsku, gde se upoznala sa aktivnostima, izdavačkom delatnošću i planovima Matice za predstojeći period.

 

        
 

 



Predstavljanje Antologije novijeg pesništva Crne Gore "Jezerski vrh", 1. april 2013. godine

Antologija novijeg pesništva srpskog jezika Crne Gore „Jezerski vrh“ ,priređivača Andrije Radulovića, u izdanju Književnog društva Njegoš iz Nikšića i izdavačke kuće Štampar Makarije iz Beograda predstavljena je u saradnji sa Maticom srpskom- Društvom članova u Crnoj Gori prvog aprila o.g. u knjižari Matice srpske u Podgorici. Projekat Književnog društva Njegoš čiji je rezultat i antologija „Jezerski vrh“ pomogli su i Ministarstvo kulture i Ministarstvo za dijasporu Republike Srbije. Književno društvo „Njegoš“ svake godine organizuje manifestaciju pod nazivom Dani Njegoševi koja je posvećena velikom pesniku i koja okuplja veliki broj uglednih intelektualaca koji se bave ne samo Njegoševim umetničkim opusom, nego i Njegošem kao jednim od stubova srpske kulture uopšte, a posebno u Crnoj Gori.

Priređivač antologije, višestruko nagrađivani pesnik mlađe generacije Andrija Radulović, postavio je kao jedan od ključnih kriterijuma za uvrštavanje u antologiju da je reč o pesnicima koji pišu na srpskom jeziku i još uvek tako nazivaju svoj jezik i koji su iz Crne Gore ili su poreklom iz Crne Gore. Tako su u ovoj antologiji, između ostalih, zastupljeni Ranko Jovović, Ilija Lakušić, Momir Vojvodić, Veselin Rakčević, koji žive u Crnoj Gori, ali i Stevan Raičković, Brana Crnčević, Novica Tadić, Matija Bećković, Gojko Božović koji su živeli ili žive u Srbiji.

Ime „Jezerski vrh“, antologija je dobila po lovćenskom vrhu gde je nekada bila crkva u kojoj je počivao Njegoš. Priređivač je uporedio značaj Njegoša za Crnu Goru i njen identitet sa Homerovim značajem za Grčku. Radulović je u antologiji sabrao poeziju na prelomu 20. i 21. veka odabravši pesnike tri generacije. Pored priređivača o knjizi je govorio i Milutin Mićović, predsednik Književnog društva Njegoš i urednik izdanja i književnica Milica Kralj, urednica tribine „Mikrokozma“ u okviru koje je priređena promocija. Milica Kralj je istakla da je ova antologija svedočanstvo o
vitalnosti srpskog pesništva na ovim prostorima, ali i prilog obeležavanju jubileja 200. godišnjice rođenja Petra II Petrovića Njegoša.
 



Gostovanje pisca Aleksandra Gatalice u Nikšiću i Podgorici, 22. marta 2013. godine

  

Aleksandar Gatalica, pisac, prevodilac sa antičkog grčkog i muzički kritičar – dobitnik dve najznačajnije književne nagrade (NIN-ove i nagrade „Meša Selimović“) za roman „Veliki rat“ gostovao je u Nikšiću i Podgorici u organizaciji Ambasade Republike Srbije, Matice srpske – Društva članova iz Crne Gore i Studijskog programa za srpski jezik i južnoslovenske književnosti.

Prof. Aleksandar Jerkov učestvovao je zajedno sa Gatalicom u predstavljanju nagrađenog romana koji je doživeo veoma pozitivnu kritiku i koji je već štampan u 7 izdanja, što pokazuje veliku zainteresovanost čitalačke publike. Prof. Jerkov se na predavanju u Nikšiću osvrnuo na „Veliki rat“ stavljajući ga u kontekst savremene srpske književnosti i označio ga kao jedan od onih velikih romana koji se periodično javljaju i predstavljaju sam vrh srpske književnosti.

Pored njega, u Nikšiću su govorili i docent Goran Radonjić, profesor na Studijskom  programu za srpski jezik i južnoslovenske književnosti i sam autor. Predavanje i razgovor o knjizi izazvali izuzetnu pažnju studenata i građana Nikšića o čemu svedioči prepuna sala amfiteatra na Filozofskom fakultetu.

Isti akteri učestvovali su i na književnoj večeri u Podgorici.

Kao što se i moglo pretpostaviti dobitnik NIN-ove nagrade izazvao je veliku pažnju čitalačke publike, ali je i prof.Jerkov svojim nadahnutim izlaganjem doprineo da književno veče ostane u lepom pamćenju prisutnima. Docent Goran Radonjić, voditelj i  urednik tribine,  i ovaj put je svojom analizom pomogao čitaocima u svestranijem sagledavanju književnog dela. Gostovanje Gatalice izazvalo je i veliku pažnju medija, posebno dva najtiražnija štampana dnevna lista Dana i Vijesti.

 

                                                                                                                     

                                                    

 



Godišnjica pogroma srpskog i nealbanskog življa sa Kosova i Metohije

U okviru aktivnosti  na obeležavanju devete godišnjice pogroma Srba i nealbanskog stanovništva sa prostora Kosova i Metohije koji se desio 17. marta 2004. godine, Ambasada Republike Srbije u Podgorici je u saradnji sa Maticom srpskom - Društvo članova u Crnoj Gori, organizovala projekciju dokumentarnog filma „Zločin bez kazne“.
Projekcija je održana u prostorijama Matice srpske, 18. marta o.g. u večernjim satima, kojoj su prisustvovali ljudi iz javnog života, medija, kao i obični građani.
U narednom periodu biće otvorena izložba  fotografija o pogromu u prostorijama knjižare Matice srpske.

 



Годишњица погрома српског и неалбанског становништва са Косова и Метохије

У оквиру активности  на обележавању девете годишњице погрома Срба и неалбанског становништва са простора Косова и Метохије који се десио 17. марта 2004. године, Амбасада Републике Србије у Подгорици је у сарадњи са Матицом српском - Друштво чланова у Црној Гори, организовала пројекцију документарног филма „Злочин без казне“.
Пројекција је одржана у просторијама Матице српске, 18. марта о.г. у вечерњим сатима, којој су присуствовали људи из јавног живота, медија, као и обични грађани.
У наредном периоду биће постављена изложба  фотографија о погрому у просторијама књижаре Матице српске.

                               



OTVARANJE IZLOŽBE PUPIN I CRNA GORA, 12. MART 2013.GODINE

Pupin i Crna Gora


Povodom godišnjice Pupinove smrti
Na otvaranju govore:

Aleksandara Ninković-Tašić
Prof. dr Dragoljub Martinović
Prof. dr Borko Vujičić

Nakon otvaranja izložbe biće održano i predavanje pod nazivom:

Duhovna i materijalna zaostavština
Mihajla Idvorskog Pupina


Izložba će biti otvorena od 12. do 22. marta 2013. godine
Radnim danima od 9:00 do 21:00
Subotom od 9:00 do 15:00

Knjižara Matice srpske, Rimski trg 50, Podgorica
Utorak 12. mart 2013. godine u 19:00 časova

„Ništa čoveka ne čini toliko srećnim kao njegovo pošteno  uverenje da je učinio sve što je mogao, ulažući u svoj rad svoje najbolje sposobnosti“
Mihajlo Pupin


Predavanje Materijalna i duhovna zaostavština Mihajla Pupina i mala izložba o Mihajlu Idvorskom Pupinu Aleksandre Ninković-Tašić, otkrivaju Pupinove brojne aktivnosti na polju nauke, profesorskog rada, osnivanja i unapređenja mnogih  institucija i udruženja u Americi,
njegove nacionalno – političke doprinose, mnogobrojna dobročinstva, mecenski odnos prema umetnosti, književni rad, a posebno odnos koji je Pupin imao sa Crnom Gorom.
Imajući u vidu da je veliki broj njegovih dobročinstava, legata i mnogih drugih značajnih doprinosa zaboravljen, da su podaci koji se odnose na Crnu Goru nepoznati, susret i izložba imaju za cilj da predstave i ukažu na dragoceno Pupinovo nasleđe čija istorijska uloga nije dovoljno istaknuta.

Mihajlo Idvorski Pupin (Idvor, 27. septembar/9. oktobar 1854 — Njujork, 12. mart 1935) bio je srpski naučnik, pronalazač, profesor na Univerzitetu Kolumbija, nosilac jugoslovenskog odlikovanja Beli orao Prvog reda i počasni konzul Srbije u SAD. Bio je i jedan od osnivača i dugogodišnji predsjednik Srpskog narodnog saveza u Americi. Takođe je dobio i Pulicerovu nagradu (1924) za autobiografsko djelo „Od pašnjaka do naučenjaka“ (From immigrant to inventor).

Mihajlo Pupin je tokom svog naučnog i eksperimetalnog rada dao značajne zaključke važne za polja višestruke telegrafije, bežične telegrafije i telefonije, potom rentgenologije, a ima i velikih zasluga za razvoj elektrotehnike. Takođe je zaslužan i za pronalazak Pupinovih kalemova.

Dobitnik je mnogih naučnih nagrada i medalja, bio je član Američke akademije nauka, Srpske kraljevske akademije i počasni doktor 18 univerziteta.
Dobrodošli!
 



Dan državnosti Republike Srbije - 15. februar

          Povodom 15. februara - Dana državnosti Republike Srbije, Ambasada Republike Srbije u Podgorici organizovala je niz aktivnosti na obeležavanju ovog praznika.
         U prostorijama knjižare Matice srpske - Društvo članova u Crnoj Gori, ambasador Zoran Lutovac je 14. februara otvorio izložbu „Vek srpskog filma 1 i 2“ i „Naši umetnici u svetskom filmu", koja je organizovana u saradnji sa Jugoslovenskom kinotekom. Po otvaranju izložbe održano je predavanje upravnika Arhiva Jugoslovenske kinoteke Aleksandra Erdeljanovića, praćeno projekcijom odlomaka iz najstarijih filmskih ostvarenja, a potom je prikazan prvi srpski i balkanski igrani film „Karađorđe“, reditelja Čiča Ilije Stanojevića.
          U okviru izložbe postavljene su fotografije na kojima su zabeleženi počeci srpske kinematografije, a narednih večeri održane su projekcije najstarijih zabeleženih i sačuvanih srpskih filmova („Krunisanje kralja Petra I“, "Proslava 550. godišnjice Kosovske bitke", „Golgota Srbije" i dr.).
         Ambasador Republike Srbije u Podgorici Zoran Lutovac i članovi Ambasade su 14. februara položili venac na spomenik Karađorđu u Podgorici. Polaganju venaca prisustvovali su građani Crne Gore, a sveštenstvo Mitropolije crnogorsko-primorske služilo je pomen.
          Na Dan državnosti, 15. februara, u Crnogorskom narodnom pozorištu, održan je koncert Bilje Krstić i Bistrik orkestra, koji je naišao na izuzetan prijem.
          Posle koncerta, u hotelu „Crna Gora“, održan je svečani prijem, kome je prisustvovalo oko hiljadu zvanica, među kojima veliki broj uglednih ličnosti iz političkog, društvenog i kulturnog života Crne Gore.

 



Arhiva vesti
Odluka o ukidanju viza za ulazak u Republiku Srbiju za državljane Federacije Sv.Kits i Nevis i Republike Palau
Izbori za narodne poslanike Narodne skupštine Republike Srbije, 16. mart 2014. godine
Otvaranje izložbe foto-zapisa Ivana Grlića u okviru multimedijalnog projekta "Sebian Jazz, Bre!"- 10. april 2013. godine
Poseta ministarke zdravlja Republike Srbije Slavice Djukić Dejanović Crnoj Gori, 5. april 2013. godine
Predstavljanje Antologije novijeg pesništva Crne Gore "Jezerski vrh", 1. april 2013. godine
Gostovanje pisca Aleksandra Gatalice u Nikšiću i Podgorici, 22. marta 2013. godine
Godišnjica pogroma srpskog i nealbanskog življa sa Kosova i Metohije
Годишњица погрома српског и неалбанског становништва са Косова и Метохије
OTVARANJE IZLOŽBE PUPIN I CRNA GORA, 12. MART 2013.GODINE
Dan državnosti Republike Srbije - 15. februar
Predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić boravio u zvaničnoj poseti Crnoj Gori 17. januara 2013. godine
Predsednik Vlade Republike Srbije Ivica Dačić boravio u Crnoj Gori 6. januara 2013. godine