| |     latinica | english  
Насловна
Избори за народне посланике Народне скупштине Републике Србије, 16. март 2014. године.

04. фебруар 2014. године - Избори за народне посланике Народне скупштине Републике Србије одржаће се 16. мартa 2014. године. Бирачко право имају пунолетни, пословно способни држављани Р.Србије са пребивалиштем у Р.Србији.Да би бирач остварио своје право гласа у иностранству, потребно је да у дипломатско-конзуларном представништву Р.Србије према месту боравишта у иностранству пријави податак да жели да гласа у иностранству.

ЖЕЛИТЕ ДА ГЛАСАТЕ У ЦРНОЈ ГОРИ И  УПИСАНИ СТЕ У ЈЕДИНСТВЕНИ БИРАЧКИ СПИСАК

Држављани Р.Србије који су уписани у Јединствени бирачки списак Р.Србије а имају боравиште у Црној Гори, и желе да гласају у Црној Гори, треба да НАЈКАСНИЈЕ ДО 22. ФЕБРУАРА 2014. године до 24 часа, поднесу захтев да се у Јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима гласати у иностранству.

Захтев се може поднети у Амбасади Републике Србије у Подгорици, сваким радним даном  од 09:30 до 13:30 часова.

Захтев се подноси на прописаном формулару и уз њега се прилаже копија пасоша, личне карте или возачке дозволе Р.Србије.

ЖЕЛИТЕ ДА ГЛАСАТЕ У ЦРНОЈ ГОРИ АЛИ НИСТЕ УПИСАНИ У ЈЕДИНСТВЕНИ БИРАЧКИ СПИСАК

Уколико лице које има бирачко право и жели да гласа у иностранству није уписано у Једнинствени бирачки списак, потребно је да Амбасади Републике Србије у Подгорици Р.Србије , НАЈКАСНИЈЕ ДО 22. ФЕБРУАРА 2014. године до 24 часа, поднесе захтев за упис у Јединствени бирачки списак, и истовремено и захтев за упис податка да ће на предстојећим изборима гласати у иностранству.


Захтев се може поднети у Амбасади Републике Србије у Подгорици, сваким радним даном  од 09:30 до 13:30 часова.

Захтев се подноси на формулару за упис у Јединствени бирачки списак и на формулару за упис податка да ће гласати у иностранству, и уз њега се прилаже копија важећег пасоша, личне карте или возачке дозволе Р.Србије.

НЕ ЗНАТЕ ДА ЛИ СТЕ УПИСАНИ У ЈЕДИНСТВЕНИ БИРАЧКИ СПИСАК

Увид у јединствени бирачки списак заинтересована лица могу извршити и електронским путем на званичној интернет страници Министарства правде и државне управе –  www.mpravde.gov.rs, уношењем податка о јединственом матичном броју грађана у претраживач „Упит у бирачки списак“ који се налази са десне стране.

 Обрасци се могу преузети са интернет презентације Министарства спољних послова Републике Србије -http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/republika-srbija/izbori2014?lang=cyr.

Више информација можете наћи на интернет презентацијама Републичке изборне комисије http://www.rik.parlament.gov.rs и Министарства правде и државне управе - http://www.mpravde.gov.rs/ .



Отварање изложбе фото-записа Ивана Грлића у оквиру мултимедијалног пројекта "Serbian Jazz, Bre!", 10. april 2013. godine

У Перјаничком дому у Подгорици 10. априла отворена је изложба фотографија београдског уметничког фотографа Ивана Грлића у оквиру пројекта „Sebian Jazz, Бре!“ који има за циљ да представи, популаризује и сачува од заборава значајне музичаре српске џез сцене водећи се идејом да су истински бренд Србије-управо људи.
Изложба је представљена као део манифестације „Месец поштовања џеза у Црној Гори“.
До 15. априла,  један део фотографија биће  изложен у Перјаничком дому, а други  у КИЦ „Будо Томовић“ , одакле се, након тог датума, сав изложбени материјал сели у ТЦ „Мall of Montenegro“.
Поред изложби и фото-монографије, пројекат „Serbian Jazz, Бре!“чине и концерти истоименог бенда и документарни филм.

 



Посета министарке здравља Републике Србије Славице Ђукић Дејановић Црној Гори, 5. април 2013. године

Министарка здравља Републике Србије, Славица Ђукић Дејановић, боравила је 5. априла 2013. године у званичној радној посети Црној Гори.
Том приликом, разговарала је са М. Радуновићем, министром здравља Црне Горе, К. Храповићем, директором Фонда за здравствено осигурање и М. Мијовићем, директором Клиничког центра.

У разговорима је истакнут значај наставка успешне сарадње два ресора.

Обострано је исказано задовољство континуираном едукацијом и усавршавањем  здравствених радника Црне Горе у Републици Србији. У том смислу, недавно је донета одлука да се одобри 50 захтева за специјализацију црногорских лекара у здравственим установама Србије.

Наглашено је да Споразум о социјалном осигурању (потписан 2006) одлично функционише и омогућује несметано лечење грађана у обе државе. Право по овом основу у 2012. години остварило је преко 5.500 црногорских грађана у здравстевним центрима Србије.

Договорено је да се у наредном периоду комуникација између два министарства настави на оперативном нивоу како би се разменила искуства и конкретизовала поједина питања.

У поподневном делу посете, министарка С. Ђукић Дејановић одржала је предавање на Медицинском факултету у Подгорици у оквиру Симпозијума о деменцији. Предавање је било врло посећено и одлично примљено од стране професора, лекара и студената.

На иницијативу Амбасаде Републике Србије у Подгорици, С. Ђукић Дејановић је посетила и Матицу српску, где се упознала са активностима, издавачком делатношћу и плановима Матице за предстојећи период.

    


 

 



Представљање Антологије новијег песништва српског језика Црне Горе "Језерски врх", 1. април 2013. године

Антологија новијег песништва српског језика Црне Горе „Језерски врх“, приређивача Андрије Радуловића, у издању Књижевног друштва Његош из Никшића и издавачке куће Штампар Макарије из Београда, представљена је у сарадњи са Матицом српском- Друштвом чланова у Црној Гори првог априла о.г. у књижари Матице српске у Подгорици. Пројекат Књижевног друштва Његош чији је резултат и антологија „Језерски врх“ помогли су и Министарство културе и Министарство за дијаспору Републике Србије. Књижевно друштво „Његош“ сваке године организује манифестацију под називом Дани Његошеви која је посвећена великом песнику и која окупља велики број угледних интелектуалаца који се баве не само Његошевим уметничким опусом, него и Његошем као једним од стубова српске културе уопште, а посебно у Црној Гори.

Приређивач антологије, вишеструко награђивани песник млађе генерације Андрија Радуловић, поставио је, као један од кључних критеријума за уврштавање у антологију, да је реч о песницима који пишу на српском језику и још увек тако називају свој језик и који су из Црне Горе или су пореклом из Црне Горе. Тако су у овој антологији, између осталих, заступљени Ранко Јововић, Илија Лакушић, Момир Војводић, Веселин Ракчевић, који живе у Црној Гори, али и Стеван Раичковић, Брана Црнчевић, Новица Тадић, Матија Бећковић, Гојко Божовић који су живели или живе у Србији.

Име „Језерски врх“, антологија је добила по ловћенском врху где је некада била црква у којој је почивао Његош. Приређивач је упоредио значај Његоша за Црну Гору и њен идентитет са Хомеровим значајем за Грчку. Радуловић је у антологији сабрао поезију на прелому 20. и 21. века одабравши песнике три генерације. Поред приређивача о књизи је говорио и Милутин Мићовић, председник Књижевног друштва Његош и уредник издања и књижевница Милица Краљ, уредница трибине „Микрокозма“ у оквиру које је приређена промоција. Милица Краљ је истакла да је ова антологија сведочанство о виталности српског песништва на овим просторима, али и прилог обележавању јубилеја 200. годишњице рођења Петра II Петровића Његоша.

 



Гостовање писца Александра Гаталице у Никшићу и Подгорици, 22. марта 2013. године

 

Александар Гаталица, писац, преводилац са античког грчког и музички критичар – добитник две најзначајније књижевне награде (НИН-ове и награде „Меша Селимовић“) за роман „Велики рат“ гостовао је у Никшићу и Подгорици у организацији Aмбасаде Републике Србије, Матице српске – Друштва чланова из Црне Горе и Студијског програма за српски језик и јужнословенске књижевности.

Проф. Александар Јерков учествовао је заједно са Гаталицом у представљању награђеног романа који је доживео веома позитивну критику и који је већ штампан у 7 издања, што показује велику заинтересованост читалачке публике. Проф. Јерков се на предавању у Никшићу осврнуо на „Велики рат“ стављајући га у контекст савремене српске књижевности и означио га као један од оних великих романа који се периодично јављају и представљају сам врх српске књижевности. Поред њега, у Никшићу су говорили и доцент Горан Радоњић, професор на Студијском  програму за српски језик и јужнословенске књижевности, као  и сам аутор. Предавање и разговор о књизи изазвали су изузетну пажњу студената и грађана Никшића о чему сведиочи препуна сала амфитеатра на Филозофском факултету.

Исти актери учествовали су и на књижевној вечери у Подгорици.

Као што се и могло претпоставити добитник НИН-ове награде изазвао је велику пажњу читалачке публике, али је и проф.Јерков својим надахнутим излагањем допринео да књижевно вече остане у лепом памћењу присутнима. Доцент Горан Радоњић, водитељ и  уредник трибине,  и овај пут је својом анализом помогао читаоцима у свестранијем сагледавању књижевног дела. Гостовање Гаталице изазвало је и велику пажњу медија, посебно два најтиражнија штампана дневна листа Дана и Вијести.

 

        

 



ОТВАРАЊЕ ИЗЛОЖБЕ ПУПИН И ЦРНА ГОРА , 12. MАРТ 2013. ГОДИНЕ

 

 Пупин и Црна Гора

Поводом годишњице Пупинове смрти
На отварању говоре:

Александара Нинковић-Ташић
Проф. др Драгољуб Мартиновић
Проф. др Борко Вујичић

Након отварања изложбе биће одржано и предавање под називом:

Духовна и материјална заоставштина
Михајла Идворског Пупина


Изложба ће бити отворена од 12. до 22. марта 2013. године.
Радним данима од 9:00 до 21:00
Суботом од 9:00 до 15:00

Књижара Матице српске, Римски трг 50, Подгорица
Уторак 12. март 2013. године у 19:00 часова

Ништа човека не чини толико срећним као његово поштено  уверење да је учинио све што је могао, улажући у свој рад своје најбоље способности“
Михајло Пупин


Предавање Материјална и духовна заоставштина Михајла Пупина и мала изложба о Михајлу Идворском Пупину Александре Нинковић-Ташић, откривају Пупинове бројне активности на пољу науке, професорског рада, оснивања и унапређења многих  институција и удружења у Америци, његове национално – политичке доприносе, многобројна доброчинства, меценски однос према уметности, књижевни рад, а посебно однос који је Пупин имао са Црном Гором.

Имајући у виду да је велики број његових доброчинстава, легата и многих других значајних доприноса заборављен, да су подаци који се односе на Црну Гору непознати, сусрет и изложба имају за циљ да представе и укажу на драгоцено Пупиново наслеђе чија историјска улога није довољно истакнута.

Михајло Идворски Пупин (Идвор, 27. септембар/9. октобар 1854 — Њујорк, 12. март 1935) био је српски научник, проналазач, професор на Универзитету Колумбија, носилац југословенског одликовања Бели орао Првог реда и почасни конзул Србије у САД. Био је и један од оснивача и дугогодишњи предсjедник Српског народног савеза у Америци. Такође је добио и Пулицерову награду (1924) за аутобиографско дjело „Од пашњака до научењака“ (From immigrant to inventor).

Михајло Пупин је током свог научног и експериметалног рада дао значајне закључке важне за поља вишеструке телеграфије, бежичне телеграфије и телефоније, потом рентгенологије, а има и великих заслуга за развој електротехнике. Такође је заслужан и за проналазак Пупинових калемова.

Добитник је многих научних награда и медаља, био је члан Америчке академије наука, Српске краљевске академије и почасни доктор 18 универзитета.

Добродошли!

 

 


 



Дан државности Републике Србије - 15. фебруар

            Поводом 15. фебруара - Дана државности Републике Србије, Амбасада Републике Србије у Подгорици организовала је низ активности на обележавању овог празника.
            У просторијама књижаре Матице српске - Друштво чланова у Црној Гори, амбасадор Зоран Лутовац је 14. фебруара отворио изложбу „Век српског филма 1 и 2“ и „Наши уметници у светском филму", која је организована у сарадњи са Југословенском кинотеком. По отварању изложбе одржано је предавање управника Архива Југословенске кинотеке Александра Ердељановића, праћено пројекцијом одломака из најстаријих филмских остварења, а потом је приказан први српски и балкански играни филм „Карађорђе“, редитеља Чича Илије Станојевића.
             У оквиру изложбе постављене су фотографије на којима су забележени почеци српске кинематографије, а наредних вечери одржане су пројекције најстаријих забележених и сачуваних српских филмова („Крунисање краља Петра I“, "Прослава 550. годишњице Косовске битке", „Голгота Србије" и др.).
Амбасадор Републике Србије у Подгорици Зоран Лутовац и чланови Амбасаде су 14. фебруара положили венац на споменик Карађорђу у Подгорици. Полагању венаца присуствовали су грађани Црне Горе, а свештенство Митрополије црногорско-приморске служило је помен.
             На Дан државности, 15. фебруара, у Црногорском народном позоришту, одржан је концерт Биље Крстић и Бистрик оркестра, који је наишао на изузетан пријем.
             После концерта, у хотелу „Црна Гора“, одржан је свечани пријем, коме је присуствовало око хиљаду званица, међу којима велики број угледних личности из политичког, друштвеног и културног живота Црне Горе.

 



Председник Републике Србије Томислав Николић у званичној посети Црној Гори 17. јануара 2013. године

Председник Републике Србије Томислав Николић боравио је у званичној посети Црној Гори 17. јануара 2013. године. Том приликом се сусрео са председником Црне Горе Филипом Вујановићем, председником Скупштине Црне Горе Ранком Кривокапићем и председником Владе Црне Горе Милом Ђукановићем.
Председник Томислав Николић је посетио Матицу српску - Друштво чланова у Црној Гори, као и седиште Нове српске демократије где је имао разговоре са председником те партије Андријом Мандићем  и његовим најближим сарадницима.
 



Председник Владе Републике Србије Ивица Дачић боравио у Црној Гори 6. јануара 2013. године


Председник Владе и министар унутрашњих послова Републике Србије Ивица Дачић боравио је у Црној Гори 6. јануара 2013. године ради присуства сахрани некадашњег високог  функционера Црне Горе и председника Владе Савезне Републике Југославије Зорана Жижића. Том приликом, имао је неформалан сусрет са председником Скупштине Црне Горе Ранком Кривокапићем, министром правде Душком Марковићем и министром унутрашњих послова Рашком Коњовићем. Истог дана, председник Владе Ивица Дачић посетио је Матицу српску – Друштво чланова у Црној Гори.
 



Архива вести
Избори за народне посланике Народне скупштине Републике Србије, 16. март 2014. године.
Отварање изложбе фото-записа Ивана Грлића у оквиру мултимедијалног пројекта "Serbian Jazz, Bre!", 10. april 2013. godine
Посета министарке здравља Републике Србије Славице Ђукић Дејановић Црној Гори, 5. април 2013. године
Представљање Антологије новијег песништва српског језика Црне Горе "Језерски врх", 1. април 2013. године
Гостовање писца Александра Гаталице у Никшићу и Подгорици, 22. марта 2013. године
ОТВАРАЊЕ ИЗЛОЖБЕ ПУПИН И ЦРНА ГОРА , 12. MАРТ 2013. ГОДИНЕ
Дан државности Републике Србије - 15. фебруар
Председник Републике Србије Томислав Николић у званичној посети Црној Гори 17. јануара 2013. године
Председник Владе Републике Србије Ивица Дачић боравио у Црној Гори 6. јануара 2013. године