|
Избори за народне посланике Народне скупштине Републике Србије, 16. март 2014. године. |
04. фебруар 2014. године - Избори за народне посланике Народне скупштине Републике Србије одржаће се 16. мартa 2014. године. Бирачко право имају пунолетни, пословно способни држављани Р.Србије са пребивалиштем у Р.Србији.Да би бирач остварио своје право гласа у иностранству, потребно је да у дипломатско-конзуларном представништву Р.Србије према месту боравишта у иностранству пријави податак да жели да гласа у иностранству.
ЖЕЛИТЕ ДА ГЛАСАТЕ У ЦРНОЈ ГОРИ И УПИСАНИ СТЕ У ЈЕДИНСТВЕНИ БИРАЧКИ СПИСАК
Држављани Р.Србије који су уписани у Јединствени бирачки списак Р.Србије а имају боравиште у Црној Гори, и желе да гласају у Црној Гори, треба да НАЈКАСНИЈЕ ДО 22. ФЕБРУАРА 2014. године до 24 часа, поднесу захтев да се у Јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима гласати у иностранству.
Захтев се може поднети у Амбасади Републике Србије у Подгорици, сваким радним даном од 09:30 до 13:30 часова.
Захтев се подноси на прописаном формулару и уз њега се прилаже копија пасоша, личне карте или возачке дозволе Р.Србије.
ЖЕЛИТЕ ДА ГЛАСАТЕ У ЦРНОЈ ГОРИ АЛИ НИСТЕ УПИСАНИ У ЈЕДИНСТВЕНИ БИРАЧКИ СПИСАК
Уколико лице које има бирачко право и жели да гласа у иностранству није уписано у Једнинствени бирачки списак, потребно је да Амбасади Републике Србије у Подгорици Р.Србије , НАЈКАСНИЈЕ ДО 22. ФЕБРУАРА 2014. године до 24 часа, поднесе захтев за упис у Јединствени бирачки списак, и истовремено и захтев за упис податка да ће на предстојећим изборима гласати у иностранству.
Захтев се може поднети у Амбасади Републике Србије у Подгорици, сваким радним даном од 09:30 до 13:30 часова.
Захтев се подноси на формулару за упис у Јединствени бирачки списак и на формулару за упис податка да ће гласати у иностранству, и уз њега се прилаже копија важећег пасоша, личне карте или возачке дозволе Р.Србије.
НЕ ЗНАТЕ ДА ЛИ СТЕ УПИСАНИ У ЈЕДИНСТВЕНИ БИРАЧКИ СПИСАК
Увид у јединствени бирачки списак заинтересована лица могу извршити и електронским путем на званичној интернет страници Министарства правде и државне управе – www.mpravde.gov.rs, уношењем податка о јединственом матичном броју грађана у претраживач „Упит у бирачки списак“ који се налази са десне стране.
Обрасци се могу преузети са интернет презентације Министарства спољних послова Републике Србије -http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/republika-srbija/izbori2014?lang=cyr.
Више информација можете наћи на интернет презентацијама Републичке изборне комисије http://www.rik.parlament.gov.rs и Министарства правде и државне управе - http://www.mpravde.gov.rs/ . |
|
Отварање изложбе фото-записа Ивана Грлића у оквиру мултимедијалног пројекта "Serbian Jazz, Bre!", 10. april 2013. godine |
У Перјаничком дому у Подгорици 10. априла отворена је изложба фотографија београдског уметничког фотографа Ивана Грлића у оквиру пројекта „Sebian Jazz, Бре!“ који има за циљ да представи, популаризује и сачува од заборава значајне музичаре српске џез сцене водећи се идејом да су истински бренд Србије-управо људи.
Изложба је представљена као део манифестације „Месец поштовања џеза у Црној Гори“.
До 15. априла, један део фотографија биће изложен у Перјаничком дому, а други у КИЦ „Будо Томовић“ , одакле се, након тог датума, сав изложбени материјал сели у ТЦ „Мall of Montenegro“.
Поред изложби и фото-монографије, пројекат „Serbian Jazz, Бре!“чине и концерти истоименог бенда и документарни филм.
|
|
Посета министарке здравља Републике Србије Славице Ђукић Дејановић Црној Гори, 5. април 2013. године |
Министарка здравља Републике Србије, Славица Ђукић Дејановић, боравила је 5. априла 2013. године у званичној радној посети Црној Гори.
Том приликом, разговарала је са М. Радуновићем, министром здравља Црне Горе, К. Храповићем, директором Фонда за здравствено осигурање и М. Мијовићем, директором Клиничког центра.
У разговорима је истакнут значај наставка успешне сарадње два ресора.
Обострано је исказано задовољство континуираном едукацијом и усавршавањем здравствених радника Црне Горе у Републици Србији. У том смислу, недавно је донета одлука да се одобри 50 захтева за специјализацију црногорских лекара у здравственим установама Србије.
Наглашено је да Споразум о социјалном осигурању (потписан 2006) одлично функционише и омогућује несметано лечење грађана у обе државе. Право по овом основу у 2012. години остварило је преко 5.500 црногорских грађана у здравстевним центрима Србије.
Договорено је да се у наредном периоду комуникација између два министарства настави на оперативном нивоу како би се разменила искуства и конкретизовала поједина питања.
У поподневном делу посете, министарка С. Ђукић Дејановић одржала је предавање на Медицинском факултету у Подгорици у оквиру Симпозијума о деменцији. Предавање је било врло посећено и одлично примљено од стране професора, лекара и студената.
На иницијативу Амбасаде Републике Србије у Подгорици, С. Ђукић Дејановић је посетила и Матицу српску, где се упознала са активностима, издавачком делатношћу и плановима Матице за предстојећи период.
|
|
Представљање Антологије новијег песништва српског језика Црне Горе "Језерски врх", 1. април 2013. године |
Антологија новијег песништва српског језика Црне Горе „Језерски врх“, приређивача Андрије Радуловића, у издању Књижевног друштва Његош из Никшића и издавачке куће Штампар Макарије из Београда, представљена је у сарадњи са Матицом српском- Друштвом чланова у Црној Гори првог априла о.г. у књижари Матице српске у Подгорици. Пројекат Књижевног друштва Његош чији је резултат и антологија „Језерски врх“ помогли су и Министарство културе и Министарство за дијаспору Републике Србије. Књижевно друштво „Његош“ сваке године организује манифестацију под називом Дани Његошеви која је посвећена великом песнику и која окупља велики број угледних интелектуалаца који се баве не само Његошевим уметничким опусом, него и Његошем као једним од стубова српске културе уопште, а посебно у Црној Гори.
Приређивач антологије, вишеструко награђивани песник млађе генерације Андрија Радуловић, поставио је, као један од кључних критеријума за уврштавање у антологију, да је реч о песницима који пишу на српском језику и још увек тако називају свој језик и који су из Црне Горе или су пореклом из Црне Горе. Тако су у овој антологији, између осталих, заступљени Ранко Јововић, Илија Лакушић, Момир Војводић, Веселин Ракчевић, који живе у Црној Гори, али и Стеван Раичковић, Брана Црнчевић, Новица Тадић, Матија Бећковић, Гојко Божовић који су живели или живе у Србији.
Име „Језерски врх“, антологија је добила по ловћенском врху где је некада била црква у којој је почивао Његош. Приређивач је упоредио значај Његоша за Црну Гору и њен идентитет са Хомеровим значајем за Грчку. Радуловић је у антологији сабрао поезију на прелому 20. и 21. века одабравши песнике три генерације. Поред приређивача о књизи је говорио и Милутин Мићовић, председник Књижевног друштва Његош и уредник издања и књижевница Милица Краљ, уредница трибине „Микрокозма“ у оквиру које је приређена промоција. Милица Краљ је истакла да је ова антологија сведочанство о виталности српског песништва на овим просторима, али и прилог обележавању јубилеја 200. годишњице рођења Петра II Петровића Његоша.
|
|
Гостовање писца Александра Гаталице у Никшићу и Подгорици, 22. марта 2013. године |
Александар Гаталица, писац, преводилац са античког грчког и музички критичар – добитник две најзначајније књижевне награде (НИН-ове и награде „Меша Селимовић“) за роман „Велики рат“ гостовао је у Никшићу и Подгорици у организацији Aмбасаде Републике Србије, Матице српске – Друштва чланова из Црне Горе и Студијског програма за српски језик и јужнословенске књижевности.
Проф. Александар Јерков учествовао је заједно са Гаталицом у представљању награђеног романа који је доживео веома позитивну критику и који је већ штампан у 7 издања, што показује велику заинтересованост читалачке публике. Проф. Јерков се на предавању у Никшићу осврнуо на „Велики рат“ стављајући га у контекст савремене српске књижевности и означио га као један од оних великих романа који се периодично јављају и представљају сам врх српске књижевности. Поред њега, у Никшићу су говорили и доцент Горан Радоњић, професор на Студијском програму за српски језик и јужнословенске књижевности, као и сам аутор. Предавање и разговор о књизи изазвали су изузетну пажњу студената и грађана Никшића о чему сведиочи препуна сала амфитеатра на Филозофском факултету.
Исти актери учествовали су и на књижевној вечери у Подгорици.
Као што се и могло претпоставити добитник НИН-ове награде изазвао је велику пажњу читалачке публике, али је и проф.Јерков својим надахнутим излагањем допринео да књижевно вече остане у лепом памћењу присутнима. Доцент Горан Радоњић, водитељ и уредник трибине, и овај пут је својом анализом помогао читаоцима у свестранијем сагледавању књижевног дела. Гостовање Гаталице изазвало је и велику пажњу медија, посебно два најтиражнија штампана дневна листа Дана и Вијести.
|
|
ОТВАРАЊЕ ИЗЛОЖБЕ ПУПИН И ЦРНА ГОРА , 12. MАРТ 2013. ГОДИНЕ |
Пупин и Црна Гора
Поводом годишњице Пупинове смрти
На отварању говоре:
Александара Нинковић-Ташић
Проф. др Драгољуб Мартиновић
Проф. др Борко Вујичић
Након отварања изложбе биће одржано и предавање под називом:
Духовна и материјална заоставштина
Михајла Идворског Пупина
Изложба ће бити отворена од 12. до 22. марта 2013. године.
Радним данима од 9:00 до 21:00
Суботом од 9:00 до 15:00
Књижара Матице српске, Римски трг 50, Подгорица
Уторак 12. март 2013. године у 19:00 часова
„Ништа човека не чини толико срећним као његово поштено уверење да је учинио све што је могао, улажући у свој рад своје најбоље способности“
Михајло Пупин
Предавање Материјална и духовна заоставштина Михајла Пупина и мала изложба о Михајлу Идворском Пупину Александре Нинковић-Ташић, откривају Пупинове бројне активности на пољу науке, професорског рада, оснивања и унапређења многих институција и удружења у Америци, његове национално – политичке доприносе, многобројна доброчинства, меценски однос према уметности, књижевни рад, а посебно однос који је Пупин имао са Црном Гором.
Имајући у виду да је велики број његових доброчинстава, легата и многих других значајних доприноса заборављен, да су подаци који се односе на Црну Гору непознати, сусрет и изложба имају за циљ да представе и укажу на драгоцено Пупиново наслеђе чија историјска улога није довољно истакнута.
Михајло Идворски Пупин (Идвор, 27. септембар/9. октобар 1854 — Њујорк, 12. март 1935) био је српски научник, проналазач, професор на Универзитету Колумбија, носилац југословенског одликовања Бели орао Првог реда и почасни конзул Србије у САД. Био је и један од оснивача и дугогодишњи предсjедник Српског народног савеза у Америци. Такође је добио и Пулицерову награду (1924) за аутобиографско дjело „Од пашњака до научењака“ (From immigrant to inventor).
Михајло Пупин је током свог научног и експериметалног рада дао значајне закључке важне за поља вишеструке телеграфије, бежичне телеграфије и телефоније, потом рентгенологије, а има и великих заслуга за развој електротехнике. Такође је заслужан и за проналазак Пупинових калемова.
Добитник је многих научних награда и медаља, био је члан Америчке академије наука, Српске краљевске академије и почасни доктор 18 универзитета.
Добродошли!
|
|
Дан државности Републике Србије - 15. фебруар |
Поводом 15. фебруара - Дана државности Републике Србије, Амбасада Републике Србије у Подгорици организовала је низ активности на обележавању овог празника.
У просторијама књижаре Матице српске - Друштво чланова у Црној Гори, амбасадор Зоран Лутовац је 14. фебруара отворио изложбу „Век српског филма 1 и 2“ и „Наши уметници у светском филму", која је организована у сарадњи са Југословенском кинотеком. По отварању изложбе одржано је предавање управника Архива Југословенске кинотеке Александра Ердељановића, праћено пројекцијом одломака из најстаријих филмских остварења, а потом је приказан први српски и балкански играни филм „Карађорђе“, редитеља Чича Илије Станојевића.
У оквиру изложбе постављене су фотографије на којима су забележени почеци српске кинематографије, а наредних вечери одржане су пројекције најстаријих забележених и сачуваних српских филмова („Крунисање краља Петра I“, "Прослава 550. годишњице Косовске битке", „Голгота Србије" и др.).
Амбасадор Републике Србије у Подгорици Зоран Лутовац и чланови Амбасаде су 14. фебруара положили венац на споменик Карађорђу у Подгорици. Полагању венаца присуствовали су грађани Црне Горе, а свештенство Митрополије црногорско-приморске служило је помен.
На Дан државности, 15. фебруара, у Црногорском народном позоришту, одржан је концерт Биље Крстић и Бистрик оркестра, који је наишао на изузетан пријем.
После концерта, у хотелу „Црна Гора“, одржан је свечани пријем, коме је присуствовало око хиљаду званица, међу којима велики број угледних личности из политичког, друштвеног и културног живота Црне Горе.
|
|
Председник Републике Србије Томислав Николић у званичној посети Црној Гори 17. јануара 2013. године |
Председник Републике Србије Томислав Николић боравио је у званичној посети Црној Гори 17. јануара 2013. године. Том приликом се сусрео са председником Црне Горе Филипом Вујановићем, председником Скупштине Црне Горе Ранком Кривокапићем и председником Владе Црне Горе Милом Ђукановићем.
Председник Томислав Николић је посетио Матицу српску - Друштво чланова у Црној Гори, као и седиште Нове српске демократије где је имао разговоре са председником те партије Андријом Мандићем и његовим најближим сарадницима.
|
|
Председник Владе Републике Србије Ивица Дачић боравио у Црној Гори 6. јануара 2013. године |
Председник Владе и министар унутрашњих послова Републике Србије Ивица Дачић боравио је у Црној Гори 6. јануара 2013. године ради присуства сахрани некадашњег високог функционера Црне Горе и председника Владе Савезне Републике Југославије Зорана Жижића. Том приликом, имао је неформалан сусрет са председником Скупштине Црне Горе Ранком Кривокапићем, министром правде Душком Марковићем и министром унутрашњих послова Рашком Коњовићем. Истог дана, председник Владе Ивица Дачић посетио је Матицу српску – Друштво чланова у Црној Гори.
|
|
|
|
|
|
|