| |     latinica | english  
Насловна
Дан жалости у Републици Србији поводом трагедије у Новом Саду

Поводом велике трагедије која се данас догодила у Новом Саду, Влада Републике Србије прогласила је суботу, 02. новембар 2024. године за Дан жалости. Изражавамо најискреније саучешће породицама страдалих и надамо се брзом опоравку повређенима.

Обавештавамо да ће Књига жалости у Амбасади Републике Србије у Црној Гори бити отворена у недељу, 03. новембра и у понедељак 04. новембра од 10,00 до 15,00 часова.

 

 



Амбасадор Родић са ректором УЦГ Божовићем

Амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић састао се 30. новембра 2024. године са ректором Универзитета Црне Горе, проф. др Владимиром Божовићем.

Тема разговора била је унапређење академских и научних веза између Републике Србије и Црне Горе, с фокусом на могућности сарадње универзитета кроз заједничке пројекте и академску размену, што би додатно ојачало традиционално добре и историјски блиске односе две земље. Саговорници су констатовали да сусрет представља важан корак ка интензивирању односа, који ће отворити нове могућности за образовање и истраживање у духу пријатељства и међусобне подршке.

На састанку је изражена и потреба за коришћењем расположивих могућности за сарадњу на различитим пољима образовања и науке, као и да ће у том правцу развијати будуће иницијативе.




Амбасадор Небојша Родић на свечаном отварању нове зграде РТВ Никшић

Амбасадор Републике Србије у Подгорици Небојша Родић присуствовао је 23. октобра 2024. године свечаном отварању нове зграде Радио телевизије Никшић, најстаријег локалног медија у Црној Гори. Нове просторије је отворио председник Владе Црне Горе Милојко Спајић.

Поменутом догађају присуствовали су црногорски званичници, представници политичких партија, дипломатског кора, верских организација, као и бројни представници културног и јавног живота Црне Горе.

 



Амбасадор Небојша Родићна Сајму пољопривредних производа у Подгорици



Амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић присуствовао је 16. октобра 2024. године Сајму хране и пољопривредних производа у Подгорици, коју је организовало Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе поводом обележавања Светског дана хране.

Том приликом, амбасадор Небојша Родић разговарао је са црногорским министром пољопривреде, шумарства и водопривреде Владимиром Јоковићем о сарадњи две земље у овој области и њеном додатном унапређењу.



Амбасадор Небојша Родић са државним секретаром у Министарству вањских послова Црне Горе Перишом Кастратовићем

Амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић састао се 14. октобра 2024. године са новим државним секретаром у Министарству вањских послова Перишом Кастратовићем.

Саговорници су констатовали потребу улагања заједничких напора у циљу унапређења свеукупних односа, али и интензивирања политичког дијалога, нарочито када су у питању посете највиших званичника, имајући у виду да су Србија и Црна Гора две суседне земље које деле заједничку историју, традицију, али и породичне везе.
Амбасадор Н. Родић интересовао се и за напредак у оквиру процеса именовања амбасадора Црне Горе у Републици Србији, а узимајући у обзир договор два председника из јула 2023. године, приликом посете ПР ЦГ Ј. Милатовића Србији.



Особље Амбасаде у посети манастиру на Бриској Гори

Особље Амбасаде Републике Србије у Подгорици посетило је у суботу, 12. октобра 2024. године манастир Светог Василија Острошког на Бриској Гори, код Улциња.
На Михољдан, празник посвећен Преподобном Киријаку Отшелнику, свецу који је још за живота сматран стубом хришћанства и узором монашких врлина, особље Амбасаде Републике Србије у Црној Гори, заједно са породицама, однело је скромне поклоне монахињама манастира на Бриској Гори и други пут ове године посетили су светињу под јурисдикцијом Митрополије црногорско- приморске.

Игуманија Олга Лечић предочила је укратко историју манастира и показала присутнима манастирско имање у оквиру кога се обављају различити послови, попут бербе маслина, производња меда, различитих мелема, итд.



Амбасадор Небојша Родић уручио писмо министра у Влади Србије Горана Весића министарки саобраћаја Црне Горе Маји Вукићевић

Амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић састао се данас, на своју молбу, са министарком саобраћаја Црне Горе Мајом Вукићевић и при том јој уручио писмо министра у Влади Републике Србије Горана Весића. Министарка Вукићевић преузела је обавезу, након упознавања са садржином писма, да одговори позитивно на молбу свог колеге из Београда.
Министарка Вукићевић пренела је интерес црногорске стране да се спроведе набавка нових возова за потребе железничког саобраћаја и напоменула да постојеће возове одржавају у Р. Србији и изразила наду да ће процес њихове поправке бити краћи, него што је био случај до сада.
Амбасадор Небојша Родић пренео је да је Р. Србија заинтересована за што ближу и интензивнију сарадњу са Црном Гором када су у питању инфраструктурни пројекти и генерално области које обухвата ресор министарке Вукићевић.



Амбасадор Родић на прослави Дана Општине Рожаје

Амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић присуствовао је 30. септембра 2024. године свечаној седници Скупштине Општине Рожаје у Центру за културу поводом прославе Дана Општине.


И ове године су поводом Дана Општине Рожаје додељена признања и награде. Највеће општинско признање, награда “30. септембар”, ове године припала је председнику Фудбалског савеза Црне Горе Дејану Савићевићу.
Догађају су присуствовали бројни представници дипломатског кора, као и званичници Црне Горе.



Изјава захвалности Конзуларном одељењу Амбасаде Републике Србије у Црној Гори

Интегрално преносимо имејл Сање Ненезић упућен на званичну адресу Амбасаде Републике Србије у Црној Гори:

"Поштовани,

Пишем вам поводом одласка моје пријатељице у ваш конзулат у Црној Гори. Госпођа је у годинама и не сналази се баш добро са компјутерима, али је жељела  да изрази захвалност на љубазном и људском опхођењу према њој од стране особа које раде у Конзулату, као и портиру Жару. Сходно томе ме је замолила да напишем имејл и да упутим само речи хвале због данашњег љубазног опхођења и предусретљњивости. Госпођа Драгица Јовановић, као и њена ћерка Наташа вам се љубазно захваљују и сматрају да би свет био љепше мјесто кад би се сви људи на позицијама тако опходили према људима.

С поштовањем,

Драгица Јовановић"



Амбасадор Родић на промоцији књиге у Херцег Новом

Амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић присуствовао је 23. септембра 2024. године у Херцег Новом промоцији књиге Перице Ђаковића „Сведочанство једног времена“, на којој је учествовао и српски академик проф. др Дарко Танасковић. Перица Ђаковић, један је од најистакнутијих новинара у Црној Гори, доајен радијске и телевизијске Црне Горе, који је својим богатим стваралачким радом обележио више од четири деценије медијског живота у Боки Которској, и у Црној Гори, али и на широј медијској сцени где се говори и разуме српски језик.



Изложба Милене Павловић Барили у Модерној галерији у Подгорици

Амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић отворио је 17. септембра 2024. године у Модерној галерији у Подгорици изложбу Милене Павловић Барили „Три града, једна уметница“. Поменута изложба реализована је уз помоћ Министарства културе Републике Србије и претходно је уприличена у Пљевљима, а након Подгорице ће бити пресељена у Тиват и на овај начин симболично одржана у свим регијама Црне Горе.

Амбасадор Србије је присутне упознао са важним детаљима из живота Милене Павловић Барили, уметници, која је поред италијанских гена и номадског живота, била  утемељена у свом српском пореклу.

Отварању изложбе присуствовали су званичници главног града, уметници, као и представници дипломатског кора.
 



Амбасадор Родић са потпредседником Владе Црне Горе Филипом Ивановићем

Амбасадор Републике Србије Небојша Родић састао се 17. септембра 2024. године са потпредседником Владе Црне Горе за вањске и европске послове Филипом Ивановићем.
Амбасадор Небојша Родић указао је на дискриминаторне мере Приштине, чији су једнострани ескалаторни потези довели до масовног исељавања Срба са Косова и Метохије и неподношљивих животних услова за оне који су остали у јужној српској покрајини. Амбасадор Родић је указао да је Република Србија посвећена очувању мира и стабилности и да ће наставити да улаже дипломатске напоре у циљу што хитнијег решавања наведене ситуације.
Потпредседник Владе Црне Горе Филип Ивановић указао је на важност проналажења одрживих решења путем дијалога између Београда и Приштине под покровитељством ЕУ, наглашавајући да Црна Гора снажно подржава мирно решавање спорних питања. Истакао је значај поштовања права српске заједнице на северу Косова и Метохије, уз наду да ће у наредном периоду доћи до деескалације тензија у циљу очувања мира и стабилности у региону.



Обележен Дан српског јединства, слободе и националне заставе

У петак, 13. септембра 2024. године у галерији „Петар Лубарда“ у Српској кући у Подгорици одржана је изложба слика Немање Вучковића „Једна је застава“, коју је свечано отворио амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић. Амбасада Републике Србије организовала је поменути догађај у част обележавања Дана српског јединства, слободе и националне заставе.

Амбасадор Родић указао је да је у актуелном тренутку, више него икада раније српском народу потребно јединство. Ниједна пуковска застава у Првом светском рату није пала у руке непријатеља, а под тим барјацима наши преци освајали су нашу слободу слободу.
Отварању изложбе присуствовали су многобројни представници локалних власти, пословне заједнице, срспких организација и дипломатског кора.

 



Амбасадор Србије посетио Улцињ

Амбасадор Републике Србије Небојша Родић посетио је 12. септембра 2024. године Општину Улцињ.
Током посете амбасадор Родић истакао је да грађани Србије имају посебну повезаност са Улцињем, Великом плажом, Адом Бојаном и да је гостопримство потврђено кроз чињеницу да 25% од укупног броја туриста, показатељ који домаћини морају да уважавају. Такође је изразио нужност за интезивирање економске, културне и сарадње у области туризма и предложио братимљење Улциња са већим бројем градова, него до сада, из Републике Србије.


Председник Општине Генци Ниманбегу упознао је амбасадора са ситуацијом у Улцињу, њеним туристичким потенцијалима. Информисао је амбасадора да привредници из Улциња учествују на сајмовима који се организују у Србији, као што је Сајам туризма, као и да су спремни за сваки вид сарадње који је у заједничком интересу. 



Амбасадор Србије на предавању Милана Кнежевића у Беранама

Амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић присуствовао је предавању лидера ДНП и књижевника Милана Кнежевића у Беранама у организацији Српског националног савета СИКЦ "Свети Сава" на тему "Политика и књижевност".

 

 



Амбасадор Небојша Родић са министарком саобраћаја Црне Горе Мајом Вукићевић

Амбасадор Р. Србије  у Црној Гори Небојша Родић састао се 09. септембра 2024. године са министарком саобраћаја Црне Горе Мајом Вукићевић у циљу разговора о резултатима недавне посете министарке саобраћаја и потпредседника Владе Црне Горе за инфраструктуру и регионални развој Милуна Зоговића Р. Србији.
Том приликом М. Вукићевић указала је да две стране разговарале о водећим инфраструктурним пројектима који од заједничког интереса две земље, пројекту ауто-пута, реконструкцији железничке пруге Београд Бар.
Саговорници су констатовали које заједничке кораке би две стране требало да предузму у циљу реализације договореног.
Амбасадор Небојша Родић указао је да би ревитализација пруге Београд-Бар допринела већем приливу страних туриста у Црну Гору за време одржавања међународне изложбе ЕКСПО 2027 у Београду, што представља развојну шансу коју ова земља не би требало да пропусти.



Амбасадор Небојша Родић на отварању изложбе "Додиром кроз стваралаштво Надежде Петровић"

Амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић је 04. септембра 2024. године присуствовао је отварању изложбе "Додиром кроз стваралаштво Надежде Петровић" у оквиру које се налазе посебно адаптиране и прилагођене тактилне репродукције четири слике из сталне поставке Уметничке галерије „Надежда Петровић“ у Чачку.

Одабрана дела „Баварац са шеширом“, „Море“, „Призренка“ и „Грачаница“, уједно су и четири слике које на различите начине приказују развојни опус Надежде Петровић.



Фестивал "Ћирилицом 2024"- Правно уређење средњовековне будванске комуне

На фестивалу "Ћирилицом" у Будви представљена је књига "Правно уређење средњевековне будванске комуне" професора др Жике Бујуклића.


У поменутој књизи аутор је представио прошлост овог града, његово правно уређење, односно како се живело на његовим уским медитеранским улицама, како се тадашње становништво венчавало, како су наслеђивали имовину, како су се судили.



Амбасадор Србије Небојша Родић у посети породици Петричевић

Амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић посетио је 04. септембра 2024. године породицу Снежане и Ненада Петричевића који имају десеторо деце, у склопу хуманитарне акције коју је организовала организација Српска демократска иницијатива из Црне Горе у циљу помоћи српским породицама у Црној Гори које имају троје и више деце.

Амбасадор Родић је у разговору са породицом Петричевић изразио интересовање за изазове са којима се суочавају, а у циљу дефинисања коју конкретну помоћ је потребно пружити на дугорочном нивоу у циљу остваривања бољих животних услова за њих и њихову децу.

 



Амбасадор на Православном дечијем сабору

Амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић присуствовао је 31. августа 2024. године свечаном отварању Православног дечијег сабора Црне Горе на Цетињу. Сабор под слоганом „Врлине воде у висине“ окупио је преко 2000 полазника школа веронауке из бројних градова у Црној Гори. Амбасадор Родић je заједно са митрополитом црногорско–приморским господином Јоаникијем присуствовао централном програму који су ове године припремили полазници школа вјеронауке из Херцег Новог.



Амбасадор Небојша Родић са потпредседником Владе и министром вањских послова Црне Горе

Амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић састао се са потпредседником Владе и министром вањских послова Црне Горе Ервином Ибрахимовићем.

Амбасадор Родић честитао је именовање на поменуту функцију и изразио наду да ће у наредном периоду ступити на дужност и амбасадор Црне Горе у Србији, истичући да именовање амбасадора у обе земље значајно доприноси унапређењу односа и дијалога две стране.

Током разговора изражен је обострани интерес за унапређење свеукупне билатералне сарадње, јер су Србија и Црна Гора суседи чији народ дели заједничку историју и традицију.

Амбасадор Родић указао је да је Србија изабрана за домаћина специјализоване изложбе ЕКСПО 2027, што је велика развојна шанса за привреду Србије, али и Црне Горе, која ову прилику може да искористи како би представила и своје туристичке потенцијале.



ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ГОДИШЊИЦЕ ЗЛОЧИНА У ВЕЛИЦИ

Амбасадор Републике Србије у Подгорици Небојша Родић 28. јула 2024. године положио је венац на спомен-обележје жртвама у Велици, у којој је пре осамдесет година извршен најсвирепији злочин над тамошњим становништвом од стране СС дивизије „Принц Еуген“ и СС брдске дивизије „Скендербег“.


Поводом годишњице страдања Срба из тог и околних горњеполимских села, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије  служио је свету литургију у цркви Светих мученика Кирика и Јулите, заједно са митрополитом црногорско-приморским Јоаникијем и бројним епископима и свештенством.


Обележавању годишњице злочина у Велици присуствовао је и министар културе Републике Србије Никола Селаковић, као и бројни црногорски званичници. Говорници су заједнички закључили да је неопходно неговати сећање на невино страдале жртве, које су на најсвирепији начин страдале у масовном покољу, када су многе породице тог краја у потпуности затрте, али и да не заборавимо на обавезу да се оваква зверства не смеју никада више поновити.



Ученици из Србије у посети Црној Гори

Амбасадор Србије у Црној Гори Небојша Родић угостио је педесеторо ученика из основних школа „Јован Поповић“ из београдске општине Палилула и „Доситеј Обрадовић“ из Смедерева, који су у пратњи наставника дошли у посету Црној Гори како би се упознали са традицијом и културом ових крајева. Ученици ће након обиласка Подгорице посетити Манастир Острог и општину Никшић.
Циљ посете ђака из Србије Црној Гори, према наводима њихових наставника, (након Црне Горе посетиће Требиње, Пребиловце и Гацко) је боље упознавање са заједничком историјом, а ради учвршћивања веза две земље у будућности. Амбасадор Небојша Родић је у говору ученицима из Србије објаснио начин функционисања Дипломатско-конзуларног представништва, као и његову улогу у приближавању и бољој сарадњи земаља.



Амбасадор Родић на отварању изложбе "Жена носилац друштвеног развоја у социјализму"

Амбасадор Р. Србије  у Црној Гори Небојша Родић присуствовао је 27. маја отварању изложбе докумената и фотографија „Жена носилац друштвеног развоја у социјализму“, у КИЦ „Будо Томовић” у Подгорици, у организацији Државног архива Црне Горе. Поставка је сачињена од различитих документа из тог периода, новинских чланака и фотографија који говоре о могућностима остваривања напретка тадашњих жена у сваком сегменту друштвеног живота и њиховом залагању за бољи живот генерално. Изложба „Жена носилац друштвеног развоја у социјализму“ настала је у Архивском одсеку за историју радничког покрета Подгорица, који је у саставу Државног архива. Амбасадор Родић је том приликом разговарао и са директором Државног Архива Црне Горе Данилом Мрваљевићем о могућностима сарадње и повезивања архива две земље.



Обележавање 25 година од НАТО бомбардовања варошице Мурино

Амбасадор Р. Србије у Подгорици Небојша Родић присуствовао је обележавању 25 година од бомбардовања варошице Мурино где је живот изгубило шесторо невиних цивила, од којих троје деце. Амбасадор Родић је положио венац на спомен обележје невиним жртвама.



Амбасадор Родићем са потпредседником ВФладе Црне Горе Шћекићем

Амбасадор Р. Србије у Црној Гори Небојша Родић састао се 25. априла са потпредседником Владе за демографију и младе и министром спорта и младих Црне Горе Драгославом Шћекићем. Том приликом разговарано је о сарадњи две државе у области спорта и младих и спровођењу заједничких пројеката из поменутих области, као и о интензивирању ђачких, студентских и спортских размена. Амбасадор Н. Родић и ППВ Д. Шћекић истакли су задовољство због сарадње спортских савеза две земље, а разматрали су и модалитете за додатно јачање свеукупних спортских односа.

Аутор фотографије: Ђорђе Цмиљанић, Влада Црне Горе



Амбасадор Родић у посети Колашину и Мојковцу

Амбасадор Р. Србије у Црној Гори Небојша Родић посетио је 22. априла 2024. године општине Колашин и Мојковац. У разговору са председником Општине Колашин Петком Бакићем изражен је интерес за промоцијом туристичких потенцијала Колашина у Р. Србији у циљу додатног прилива туриста из наше земље. Представљени су приоритети рада општине и могућности за унапређење сарадње са локалним заједницама у Србији. Током ове посете амбасадор је обишао и актуелне поставке у Завичајном музеју у Колашину.


У разговору са председником Општине Мојковац Веском Делићем, амбасадор Родић се упознао са приликама у овој општини и пројектима чија је реализација у плану у циљу додатног оснаживања туристичких понуда Мојковца. Том приликом, амбасадор је посетио споменик „Бојна њива“ у част јунацима Мојковачке битке, као и локалитет где је планирана реинтерпретација средњевековног насеља Брсково.



Комеморација поводом страдања народних хероја Милана Спасића и Сергеја Машере

Амбасадор Р. Србије у Црној Гори Небојша Родић присуствовао је 17. априла 2024. године комеморацији поводом 83. годишњице страдања народних хероја Милана Спасића и Сергеја Машере у Великом градском парку у Тивту. Милан Спасић рођен је 1909. године у Београду, а Сергеј Машера 1912. године у Горици. У априлу 1941. када је избио рат обојица су као официри Краљевске ратне морнарице Југославије служили у Боки на разарачу „Загреб“. После капитулације Југославије, 17. априла 1941. одбили су да предају брод италијанској морнарици,  и жртвујући своје животе, брод су потопили у Тиватском заливу. Након комеморације, венци су положени у море на месту потапања разарача „Загреб“.



Амбасадор Родић у посети Никшићу, Херцег Новом и Плужинама

Амбасадор Р. Србије Небојша Родић посетио је општине Никшић, Херцег Нови и Плужине. У разговору са председником Општине Никшић Марком Ковачевићем констатована је одлична сарадња нарочито у области културе и договорено је да ће Амбасада Р. Србије додатно подржати гостовања српских уметника у Никшићу. Након састанка амбасадор је обишао Матицу српску – Друштво чланова у Црној Гори, Саборни храм Светог Василија Острошког, простор око Дворца краља Николе и ЈУ „Никшићко позориште“.


Приликом посете општини Херцег Нови, амбасадору Родићу је уприличен пријем у Кући нобеловца Иве Андрића и том приликом је у разговору са председником Општине Стеваном Катићем разговарано о приликама у Херцег Новом, као и евентуалном доприносу Р. Србије додатном развоју туризма у овој општини и интензивирању културне сарадње.


Приликом посете општини Плужине, амбасадор Србије разговарао је са председником Општине Слободаном Делићем и његовим сарадницима о додатној промоцији туристичких потенцијала Парка природе Пива у Србији. Том приликом, амбасадор је посетио и Кулу војводе Лазара Сочице, као и манастир Пива.

 



Посета амбасадора Родића општинама Гусиње и Плав

Амбасадор Р. Србије Небојша Родић посетио је 27. марта 2024. године општине Гусиње и Плав. Том приликом са председником општине Гусиње Санелом Балићем разговарао је о могућностима упућивања стручњака из Србије у ову општину ради дељења искустава из области пољопривреде и туризма у циљу унапређења економске ситуације у овој црногорској општини. Представници Општине Гусиње захвалили су се амбасадору Србије због посете, нарочито имајући у виду што је он први амбасадор Србије који посетио ову општину. Том приликом уприличена је и посета "улици вера"- Везировој џамији, православној цркви Светог Ђорђа где је разговарано са представницима Срба који живе на подручју ове оптшине, као и католичкој цркви Св. Антона и ЈУ Центру за културу Гусиње.

 

 

Истог дана реализована је посета Плаву и сусрет амбасадора са председником Општине Плав Нихадом Цановићем. Разговарано је о могућностима сарадње Плава и општина у Србији, као и о могућој реализацији заједничких пројекатана локалном нивоу. Уприличена је посета најпознатијим културно историјским споменицима општине.

 



Одлука о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону

Обавештавамо да је МСП И. Дачић, 14. марта 2024. године донео одлуку бр. 24-596/30-2024/01 о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону.

Увид у објављене одлуке о суфинансирању пројеката можете остварити на следећим линковима:

http://www.mfa.rs

http://dijaspora.gov.rs/konkursi2024

 



Делегација Музеја жртава геноцида у посети Црној Гори

Делегација Музеја жртава геноцида на челу са директором Дејаном Ристићем, боравила је у посети Црној гори. Том приликом посетили су Националну библиотеку Црне Горе "Ђурђе Црнојевић" и разговарали са директорком Драгицом Ломпар, Народни музеј Црне Горе и разговарали са директором ове институције Јакшом Ћаласаном, као и Државни архив Црне Горе где су разговарали са директором Данилом Мрваљевићем. Након тога, представници Музеја жртава геноцида посетили су и Амбасаду Р. Србије и разговарали са амбасадором Небојшом Родићем о могућностима сарадње овог ДКП и поменуте институције. После тога, уследио је састанак са министарком културе и медија Црне Горе Тамаром Вујовић.



Амбасадор Родић разговарао са министром вањских послова Црне Горе Филипом Ивановићем

Амбасадор Р. Србије у Црној Гори Небојша Родић састао се 05. фебруара 2024. године са министром вањских послова Црне Горе Филипом Ивановићем. Констатовано је да ће именовање амбасадора у обе земље допринети унапређењу односа држава које деле заједничку историју и које уједно и најближи суседи. И Р. Србија и црна Гора посвећене су европском путу и обострано је изражена нада да ће ускоро остварити напредак у оквиру процеса европских интеграција. Амбасадор Родић упутио је још једном позив МВП Филипу Ивановићу да Црна Гора учествује на специјализованој изложби EXPO 2027 која се одржава у Србији, а која представља прилику за ову земљу да представи своје туристичке и друге потенцијале.

 



Амбасадор Родић у посети општини Котор

Амбасадор Р. Србије у Црној Гори Небојша Родић, 01. марта о.г. посетио је општину Котор. Том приликом сусрео се са председником Општине Владимиром Јокићем са којим је разговарао о будућој сарадњи тог града и општина у Р. Србији, као и свеукупном унапређењу сарадње локалних самоуправа у Р. Србији и Црној Гори. Амбасадор је потом посетио Поморски музеј Црне Горе у Котору и разговарао са директорком Музеја Мајом Ускоковић, након чега је обишао католичку катедралу Светог Трипуна, као и православну цркву Светог Луке. Амбасадор Родић посетио је и музичку школу "Вида Матијан". Са директором ове школе Михаилом Лазаревићем разговарано је о потенцијалној сарадњи музичких школа у Србији и ове школе у Котору.



Амбасадор Родић на отварању изложбе таписерија и пастела

Амбасадор Р. Србије у Црној Гори присуствовао је 29. фебруара 2024. године отварању изложбе таписерија и пастела Софије Ћук Ди Гарофани која је уприличена у Галерији "Петар Лубарда" у Српској кући.

Софија Ћук Ди Гарофани рођена је у Сјеници, а живи и ствара у Паризу, где ради као професорка примењених уметности и председница Уметничког атељеа дворца Париз, као и фондације "Традиција и култура Француза и Срба у Паризу".



Амбасадор Србије у посети општини Бар

Амбасадор Р. Србије у Црној Гори Небојша Родић, боравио је 27. фебруара о.г. у посети општини Бар. Том приликом разговарао је са председником Општине Душаном Раичевићем, између осталог и о нужности реконструкције пруге Београд Бар, као и саме Луке Бар у контексту додатног повезивања грађана две земље, као и побољшања њиховог животног стандарда. Приликом посете, амбасадор се састао и са барским надбискупом монсињором Роком Ђонлешајем. Током боравка у Основној Школи "Србија" у Старом Бару, једној од најстаријих школских установа, која постоји од 1878. године, у срдачном разговору са запосленима, преузета је обавеза да Амбасада Србије учини све како би помогла овој школској установи ради њеног бољег функционисања на добробит наставника и деце. На крају је уприличена посета и највећој православној цркви у Црној Гори, Храму Светог Јована Владимира и том приликом је разговарано са старешином Храма, протојерејем Слободаном Зековићем.

 



Амбасадор Србије у посети Петњици

Амбасадор Србије у Црној Гори Небојша Родић у оквиру планираних посета општинама на северу Црне Горе, посетио је и Општину Петњица и том приликом разговарао са председником Општине Самиром Аговићем. Након састанка, амбасадор је обишао Завичајни музеј, као и џамију у Петњици стару неколико векова.



Амбасадор Србије у посети Рожајама

Амбасадор Републике Србије у Црној Гори Њ.Е. Небојша Родић посетио је 21. фебруара 2024. године Општину Рожаје и том приликом је разговарао са председником Општине господином Рахманом Хусовићем. Приликом посете Рожајама, амбасадор Србије имао је прилику да обиђе и Завичајни музеј у овом граду.

 

 



Амбасадор Србије у посети Бијелом Пољу

Амбасадор Р. Србије у Црној Гори Небојша Родић наставио је са посетама општинама на северу Црне Горе, боравком у Бијелом Пољу. Срдачан разговор са председником Општине Бијело Поље Петром Смоловиће, одржан је у Спомен кући књижевника Риста Ратковића.

 



Амбасадор Родић у посети општинама на северу Црне Горе

Амбасадор Републике Србије у Црној Гори Небојша Родић је у оквиру планираних посета општинама на северу Црне Горе, посетио Општину Пљевља. Разговарао је са председником Општине, посетио Српски информативни културни центар, средњу стручну школу у Пљевљима, као и Музеј града.



Амбасадор Родић присуствовао освећењу цркве Светог Симеона Мироточивог

Амбасадор Републике Србије Небојша Родић присуствовао је у недељу, 18. фебруара 2024. године, освећењу цркве Светог Симеона Мироточивог у Доњем Заграчу. Литургију је служио Његово Високопреосвештенство митрополит црногорско-приморски господин Јоаникије.



Амбасадор Родић на 55. Празнику мимозе

Амбасадор Р. Србије у Црној Гори Небојша Родић је у петак, 16. фебруара 2024. године присуствовао свечаном отварању 55. Празника мимозе, традиционалне туристичке манифестације која се одржава у Херцег Новом.

Дан касније била је организована Берба мимозе- Фешта мимозе, рибе и вина у Кумбору, Ђеновићима и Баошићима.



Дан државности Републике Србије, нерадни дани

Обавештавамо да Конзуларно одељење Амбасаде Републике Србије у Подгорици неће радити у четвртак 15. фебруара и петак 16. фебруара 2024. године, због обележавања Дана државности Републике Србије.



Пројекат Министарства просвете "Србија за Србе из региона"

Министарство просвете Републике Србије, у складу са Стратегијом очувања и јачања односа матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону, израдило је пројекат "Србија за Србе из региона", којим је предвиђена додела стипендија за младе припаднике српске националне заједнице из држава у региону.

У том циљу, Република Србија ће кроз Пројекат у школској 2023/2024. години понудити нових 80 стипендија за упис на високошколске установе у Републици Србији у школској 2024/2025. години.

Више података можете пронаћи на следећем линку: https://prosveta.gov.rs/skolski-i-studentski-zivot/stipendije/stipendije-srbije-stranim-studentima/srbija-za-srbe-iz-regiona/



Амбасадор Родић предао акредитивна писма председнику Црне Горе

Амбасадор Републике Србије Небојша Родић предао је акредитивна писма председнику Црне Горе Јакову Милатовићу 01. фебруара 2024. године на Цетињу.



Одлуке о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре

Обавештавамо да је МСП И. Дачић 19. јануара 2024. године донео одлуку бр. 24/30-2024/01 о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре као и матичне државе и Срба у региону, а који имају за циљ: употребу, учење, чување и неговање српског језика и ћириличног писма, чување и неговање српског културног, етничког, језичког и верског идентитета и унапређење економске сарадње матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону.

Конкурс ће бити отворен у периоду од 01. фебруара 2024. године од 15,30 часова до 12. фебруара 2024. године до 15,30 часова.

Увид у расписане конкурсе за суфинансирање пројеката можете извршити на следећим линковима:

www.mfa.gov.rs 

https://www.dijaspora.gov.rs/konkursi.html



ОБАВЕШТЕЊЕ

Обавештавамо сва заинтересована лица која су се пријавила до поноћи 25. новембра 2023. године да ће своје бирачко право на предстојећим ванредним парламентарним изборима у Републици Србији, заказаним за 17. децембар 2023. године, остварити у Црној Гори, то моћи да учине на једном од четири изборна места, и то у:

 

1. Амбасади РС у Подгорици, Булевар Ивана Црнојевића 10;

2. Генералном Конзулату РС у Херцег Новом, Трг Херцега Стјепана 15;

3. Беранама, Рудеш ББ, избегличко насеље;

4. Сутомору, Одмаралиште "Лола фот", удружење "Космет", стари пут ББ.

 

Бирачка места отварају се у недељу, 17. децембра 2023. године у 7,00 часова и биће отворена до 20,00 часова. Позивамо вас да изађете на предстојеће изборе и искористите ваше бирачко право.



ИЗБОРИ ЗА ПОСЛАНИКЕ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ 17. ДЕЦЕМБАР 2023. ГОДИНЕ

Министарство државне управе и локалне самоуправе (МДУЛС) издало је Обавештење за бираче који имају боравиште у иностранству о остваривању бирачког права на изборима . Обавештење се може преузети на линку:

https://mduls.gov.rs/obavestenja/ministarstvo-drzavne-uprave-i-lokalne-samouprave-obavestava-birace-koji-imaju-boraviste-u-inostranstvu-o-ostvarivanju-birackog-prava-na-izborima-koji-ce-biti-odrzani-17-decembra-2023-godine/

Држављани Р. Србије са бирачким правом подносе захтев за гласање у иностранству преко дипломатског представништва пет дана предана закључивања Јединственог бирачког списка (ЈБС), односно до поноћи 25. новембра 2023. године. Након наведеног времена захтеви неће моћи да се процесуирају кроз систем, па скрећемо пажњу да је неопходно да се захтев поднесе благовремено, односно што раније. Формулар за подношење захтева можете преузети овде: Држављани Р, Србије могу на основу ЈМБГ и броја пасоша или личне карте електронски да провере да ли су уписани у ЈБС преко сајта МДУЛС, односно следећег линка: овде:

Држављани Р, Србије могу на основу ЈМБГ и броја пасоша или личне карте електронски да провере да ли су уписани у ЈБС преко сајта МДУЛС, односно следећег линка:

https:// upit.birackispisak.gov.rs/

Лице које је држављанин Р. Србије и има пребивалиште у Р. Србији а није уписано у ЈБС, неопходно је да поднесе и захтев за упис у ЈБС, како би исти био обрађен у оквиру система ЈБС. Пошто захтев буде решен, односно надлежни орган донесе решење о упису у ЈБС, онда се обрађује и захтев за гласање у иностранству. Формулар за подношење захтева можете преузети овде.

Захтев за упис у ЈБС се може поднети и директно преко потрала еУправе уколико лисе има налог на порталу еУправе и истом приступа квалификованим електронским сетрификатом или путем мобилне апликације ConsentID.

Уз захтев за гласање у иностранству прилаже се копија важеће личне карте или пасоша. Уколико је лична карта са чипом, пожељно је да подносилац захтева приложи копију очитане личне карте, уколико је поседује. То је од значаја због увида у адресу пребивалишта лица које подноси захтев.

За све додатне информације можете се обратити телефоном Амбасади Републике Србије у Подгорици на телефоне +382 20 667-305 или +382 20 667-565



КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА

Одлуком министарства спољних послова Републике Србије, број 256/30-2023/01 од 12.10.2023. године, расписан је Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону, а који имају за циљ употребу, учење, чување, неговање српског језика и ћириличког писма, чување и неговање српског културног, етничког и верског идентитета, у области образовања.

Конкурс ће бити отворен од 13. до 23. октобра 2023. године. Све информације о начинима пријављивања и условима самог Конкурса можете пронаћи путем линка www.dijaspora.gov.rs/konkursi2023.php.



У Подгорици одржан Самит сарадње у југоисточној Европи

Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић учествовао је у Подгорици 27. јуна на Самиту Процеса сарадње у југоисточној Европи (СЕЕЦП), којим се завршава једногодишње председавање Црне Горе том регионалном иницијативом. Домаћин је био председник Црне Горе Јаков Милатовић, који је председавање SEECP-oм препустио Северној Македонији. Самиту су присуствовали високи званичници учесница SEECP-a.



КЊИГА ЖАЛОСТИ

 

ОБАВЕШТАВАМО ДА ЋЕ  У АМБАСАДИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ БИТИ ОТВОРЕНА КЊИГА ЖАЛОСТИ ОД СУТРА - ПЕТАК ОД 12 ЧАСОВА ДО 15 ЧАСОВА, СУБОТА, НЕДЕЉА, ПОНЕДЕЉАК ОД 09 - 15 ЧАСОВА ПОВОДОМ ТРАГЕДИЈЕ КОЈА СЕ ДЕСИЛА У ОСНОВНОЈ ШКОЛИ " ВЛАДИСЛАВ РИБНИКАР" У БЕОГРАДУ И ТРОДНЕВНЕ ЖАЛОСТИ НА ТЕРИТОРИЈИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ.



ПРАЗНИК РАДА - НЕРАДНИ ДАНИ

 

ОБАВЕШТАВАМО ДА У СКЛАДУ СА ЗАКОНОМ О ДРЖАВНИМ И ДРУГИМ ПРАЗНИЦИМА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ АМБАСАДА НЕЋЕ РАДИТИ  ЗА ПРВОМАЈСКЕ ПРАЗНИКЕ 1. И 2. МАЈ.



КОНКУРС ЗА ДОДЕЛУ СТИПЕНДИЈА ЗА ШКОЛСКУ 2022/2023. ГОДИНУ

 

 

 

 

 

 

Обавештавамо све заинтересоване да је Министарство просвете расписало нови Конкурс за доделу стипендија у оквиру Пројекта стипендирања припадника српске националне заједнице из држава у региону „Србија за Србе из региона“ за школску 2022/2023. годину.

Водећи политику добросуседства и отворености ка равноправној сарадњи са свим земљама у региону, Република Србија трајно је заинтересована да се српска национална заједница у суседним државама слободно развија. У складу са Стратегијом очувања и јачања односа матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону , израђен је Пројекат „Србија за Србе из региона” којим је предвиђена додела стипендија за младе припаднике српске националне заједнице из држава у региону.

Под синтагмом „Срби из региона”, у складу са Законом о дијаспори и Србима у региону, подразумевају се припадници српског народа који живе у Републици Словенији, Републици Хрватској, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Републици Северној Македонији, Румунији, Републици Албанији и Мађарској. Активном и одговорном националном политиком према припадницима српског народа у државама региона,Република Србија чува њихов идентитет – језик, културу, веру, традицију и обичаје.

Република Србија припаднике националних мањина у Републици Србији и припаднике српске националне заједницу региону препознаје као значајне носиоце добрих међунационалних односа и узајамног разумевања, толеранције и уважавања.

Пројекат представља пут за јачање добросуседских односа, бригу о припадницима српске заједнице и ширење европских вредности у области људских и мањинских права. У том циљу Република Србија ће кроз Пројекат у школској 2022/2023. години понудити нових 80 стипендија.

Стипендирање младих припадника српске националне заједнице у региону унапредиће њихов ниво образовања, што је један од важних предуслова за подизање квалитета живота у земљама у којима живе Рок за слање пријавних формулара са пратећом документацијом дипломатско-конзуларним представништвима Републике Србије је 26. мај 2023. године.

Информације о конкурсу могу се наћи на сајту: https://prosveta.gov.rs/vesti/konkurs-za-dodelu-stipendija-u-okviru-projekta-srbija-za-srbe-iz-regiona-za-skolsku-2022-2023-godinu/



ВАСКРШЊИ ПРАЗНИЦИ - НЕРАДНИ ДАНИ

 

ОБАВЕШТАВАМО ДА У СКЛАДУ СА ЗАКОНОМ О ДРЖАВНИМ И ДРУГИМ ПРАЗНИЦИМА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ АМБАСАДА НЕЋЕ РАДИТИ  ЗА ВАСКРШЊЕ ПРАЗНИКЕ СУ 14. АПРИЛА ( ПЕТАК ) И 17.АПРИЛА ( ПОНЕДЕЉАК).



ПРАЗНИК МИМОЗЕ - ДАНИ БЕОГРАДА

Већ шесту годину за редом, Туристика организација Београд у оквиру својих активности представљања Београда у светским престоницама планира посету Херцег Новом у време одржавања манифестације "Празник Мимозе". Промоција туристичке понуде Београда  реализује се у oквиру посебних презентација у циљу развоја сарадње са туристичком привредом Црне Горе са жељом повећања броја гостију из Црне Горе у Београд.

У оквиру активности првог марта планирано је гостовање  позоришне представе "Елинг" у продукцији Београског драмског позоришта, у дворани Парк. За четвртак 02. марта ТОБ је припремила богат и разноврстан програм. Напомињемо да Изложба Иве Андрића која је на програму у 12.00 часова траје до 07. марта.

Сви сте добродошли



ДАН ДРЖАВНОСТИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ - НЕРАДНИ ДАНИ

 

ОБАВЕШТАВАМО ДА АМБАСАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У ЦРНОЈ ГОРИ ПРЕМА ЗАКОНУ О ДРЖАВНИМ И ДРУГИМ ПРАЗНИЦИМА У Р. СРБИЈИ НЕЋЕ РАДИТИ НА СРЕТЕЊЕ - ДАН ДРЖАВНОСТИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У СРЕДУ 15. ФЕБРУАРА И ЧЕТВРТАК 16. ФЕБРУАРА 2023. ГОДИНЕ.



ЕЛЕКТРОНСКА ИДЕНТИФИКАЦИЈА, QR КОД ЗА АКТИВАЦИЈУ АПЛИКАЦИЈЕ ConsentID

Почев од 01. фебруара 2023. године дипломатско-конзуларна представништва Републике Србије су почела да издају параметре за електронску идентификацију. Позивамо све наше држављане који живе у иностранству да посете најближу амбасаду или конзулат у којима ће, на основу важећег идентификационог документа Републике Србије (пасоша или личне карте), моћи да добију параметре и QR код за инсталирање и активацију мобилне апликације ConsentID. Параметри и QR код се издају бесплатно. Апликација ConsentID служи кориснику да на сигуран и поуздан начин потврди свој идентитет преко Портала за електронску идентификацију и пријави се на портал еУправа, ЛПА, еФактуре, еЗдравље, АПР, Мој есДневник, Моја прва плата (а ускоро и ЦРОСО, РФЗО…) Активирањем апликације ConsentID добија се могућност да путем мобилног телефона или таблета се у било које време и са било ког места изврше електронске услуге које нуде наведене институције.



Одлуке о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре

Обавештавамо да је МСП И. Дачић 16. јануара о.г. донео одлуку бр. 17/30-2023/01 о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре као и матичне државе и Срба у региону, а који имају за циљ: употребу, учење, чување и неговање српског језика и ћириличког писма, чување и неговање српског културног, етничког, језичког и верског идентитета и унапређење економске сарадње Републике Србије и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону и одлуку бр. 18/30-2023/01 о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону а који имају за циљ употребу, учење, чување, неговање српског језика и ћириличког писма, чување и неговање српског културног, етничког и верског идентитета.

Увид у расписане конкурсе за суфинансирање пројеката можете извршити на следећим линковима:

www.mfa.gov.rs.

https://www.dijaspora.gov.rs/konkursi.html



БАЛЕТСКА ПРЕДСТАВА "КРЦКО ОРАШЧИЋ"

 

 

Задовољство нам је и велика част да вас у суботу 21. јануара у 20.00 часова позовемо у Црногорско народно позориште да присуствујете извођењу хуманитарне балетске представе “Крцко Орашчић“ у извођењу балетских школа из Црне Горе и Србије коју организује Амбасада Републике Србије у сарадњи са ЦНП-ом. Сав приход иде за две установе у Подгорици, у ЈУ Завод Комански мост и Центар за аутизам „ Огњен Ракочевић“. Имајући у виду хуманитарни карактер представе и битност присуства свих нас молимо вас да уколико сте у могућности дођете и помогнете. Наше мало некоме значи много.

 

 

 

Са радошћу обавештавамо да сва деца имају прилику да у свом граду погледају представу “Крцко Орашчић“ у извођењу балетских школа “Лујо Давичо“ из Београда и „Принцезе Ксеније“ из Подгорице. Изведба представе је у суботу у 17.00 часова у Црногорском народном позоришту и намењена је деци свих школа са територије Подгорице. Карте су достављене Министарству просвете, науке, културе и спорта на даљу расподелу по школама.



ДОДЕЛА НАЦИОНАЛНИХ ПРИЗНАЊА

      

 

 

 

 

Обавештавамо да је министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић, донео одлуку број 361/30-2022/01, дана 16. новембра о.г. којом се расписује јавни позив за подношење предлога за доделу националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону.

     


Oпширније...
САСТАНАК ПРЕДСТАВНИКА АМБАСАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ СА ПРЕДСТАВНИЦИМА ОПШТИНЕ ХЕРЦЕГ НОВИ

У Општини Херцег Нови одржан је састанак руководства локалне самоуправе са отправницом послова а.и. у Амбасади Републике Србије у Црној Гори, Јелисаветом Чолановић, конзулом Републике Србије у Херцег Новом, Мићом Роговићем и Изаслаником одбране Републике Србије Предрагом Стефановићем. Уз председника Општине Херцег Нови, Стевана Катића, говорили су и председник локалне Скупштине Иван Отовић, потпредседник Општине Мирко Мустур и Градски администратор Ненад Ђорђевић. Учесници састанка разговарали су о више тема од значаја за град и о могућој сарадњи у оквиру туризма.

 

 

 



ДАН ПРИМИРЈА У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ

Поводом Дана примирја у Првом светском рату, у знак сећања на 11. новембар 1918. године, делегација Амбасаде Србије у Црној Гори, Изасланик одбране Републике Србије, Конзулата Србије у Херцег Новом, Општине Херцег Нови, Матице Боке, Кола српских сестара, НВО Соко и НВО Карађорђе, положили су венце на спомени стрељаним добровољцима и родољубима, код манастира Савина.

 

 

 

 

 

 

 



ДРЖАВНИ ПРАЗНИК

 

Поштовани грађани,

Република Србија обележава државни празник 11. новембар - Дан примирја у Првом светском рату.

Амбасада Републике Србије тим поводом, у петак, 11. новембра 2022. године, неће обављати конзуларне радње са странкама.

 



Селаковић на министарском састанку учесница "Берлинског процеса"

 

Министар спољних послова Никола Селаковић учествовао је у Берлину на састанку министара спољних послова учесница "Берлинског процеса", на коме је било речи о припреми самита ове иницијативе 3. новембра, али и о енергетској безбедности, мигрантској кризи и европским интеграцијама западног Балкана.

Министар Селаковић је после састанка изјавио да је на том скупу, коме је председавала министарка иностраних послова Немачке Аналена Бербок, било речи и о формирању заједничког регионалног тржишта, сајбер безбедности, али и вишем степену културне сарадње међу партнерима на западном Балкану.

Kако је навео шеф српске дипломатије, састанку су, осим министара са западног Балкана, присуствовали и министри спољних послова Аустрије, Чешке, Грчке, Хрватске и Бугарске, али и представници Италије, Уједињеног Краљевства, Француске и Пољске.

"На састанку је било речи о припреми самита 'Берлинског процеса' који ће бити одржан 3. новембра у Берлину, али се посебна пажња посветила питањима као што су енергетска безбедност, мигрантска криза, свакако европске интеграције западног Балкана. Било је речи и о формирању заједничког регионалног тржишта, сајбер безбедности, али и вишем степену културне сарадње међу партнерима на западном Балкану", рекао је шеф српске дипломатије.

Министар Селаковић је пренео да је састанак у Берлину био прилика и за билатералне сусрете и да је са министрима спољних послова Северне Македоније и Грчке, Бујаром Османијем и Никосом Дендијасом разговарао о безбедносној, енергетској кризи у Европи, кризи која је изазвана повећаном стопом инфлације која је резултат рата.

Према његовим речима, са колегама из Северне Македоније и Грчке разговарао је и о изазовима са којима ћемо се сусретати у будућности.

Министар Селаковић је навео да је једна од посебних тема била мигрантска криза, зато што се Северна Македонија, Грчка и Србија налазе на југиосточној европској мигрантској рути, односно мигрантској рути која нашу позицију чини врло парадоксалном.

Шеф српске дипломатије је објаснио да мигранти долазе у Србију и Северну Македонију са територије земаља ЕУ, не са циљем да у њима остану, већ да би опет отишли у земље ЕУ.

"Још једном сам истакао важност заузимања и дефинисања јединствене европске позиције по овом питању, како би се заиста нашао ефикасан, делотворан и добар одговор на овај велики изазов и велики проблем са којим се суочава цела Европа", рекао је шеф српске дипломатије.

Министар Селаковић се на маргинама скупа састао и са државним министром за Европу у Министарству иностраних послова Уједињеног Краљевства Леом Докертијем.



Посвећеност даљем развоју билатералних односа са Црном Гором

 

 

 

 

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас са председницом Скупштине Црне Горе Данијелом Ђуровић о билатералним односима двеју држава, европским интеграцијама и сарадњи у региону.

Брнабић је оценила да је Србија посвећена даљем развоју билатералних односа са Црном Гором, заснованих, пре свега, на традиционалном пријатељству и блиским односима, што је од суштинске важности за даљи напредак и економски развој региона.

Председница Владе је истакла да је изузетно задовољна интензивирањем политичког дијалога двеју држава, подсетивши и на недавну посету премијера Дритана Абазовића Србији.

Она је изразила уверење да ће се Црна Гора прикључити и регионалној иницијативи „Отворени Балкан“, која за циљ има, пре свега, бољи живот грађана региона.

Премијерка је навела и да ће у фокусу будуће владе бити инфраструктурно, а посебно железничко повезивање у региону.

Ђуровић је оценила да су интензивирање сарадње и подршка у оквиру региона нарочито важни у данашњем тренутку, када се суочавамо са великим глобалним изазовима.

Она је истакла да је Србија показала изузетну посвећеност добросуседским односима и да је пружила подршку током кризе изазване пандемијом коронавируса, донирајући вакцине грађанима Црне Горе, када је то било најпотребније.

Председница црногорског парламента је исказала спремност за унапређење сарадње у области финансија, платног промета, али и другим важним областима.

Саговорнице су изразиле уверење да ће званичници наших земаља посвећено радити на унапређењу политичког дијалога, парламентарне и билатералне сарадње.



Састанак са председницом Скупштине Црне Горе

 

 

Председник Републике Србије Александар Вучић састао се са председницом Скупштине Црне Горе Данијелом Ђуровић са којом је разговарао о билатералним односима, европским интеграцијама, геополитичким питањима, стању у региону и другим кључним темама од значаја за грађане двеју земаља.

Том приликом, председник Вучић је изразио задовољство већим степеном сарадње парламената Србије и Црне Горе и истакао да је неопходно радити и на додатном јачању економске сарадње и инфраструктурном повезивању. Председник Вучић је, такође, нагласио да ће Србија наставити да промовише стабилност у региону, водећи политику мира и сарадње на Западном Балкану, као и да остаје посвећена даљем развоју добросуседских односа са Црном Гором.

У разговору са председницом Скупштине Црне Горе, председник Вучић је изразио очекивање да ће две земље сва отворена питања наставити да решавају дијалогом на узајамно прихватљив начин, јер су добри односи Србије и Црне Горе, осим за грађане двеју држава, важни и за свеукупну стабилност у региону.



Говор министра спољних послова Николе Селаковића на седници СБ УН поводом извештаја о раду УНМИК

 

 

 

 

Поштовани председниче Савета безбедности, Уважени чланови Савета безбедности, Поштована специјална представнице,

Част ми да се поново обраћам овом уваженом телу Уједињених нација и да данас разматрамо нови извештај генералног секретара о раду мисије УН на територији наше јужне покрајине, на Косову и Метохији.

Желим да захвалим генералном секретару и специјалној представници генералног секретара и шефу УНМИК-а на подношењу извештаја. Препознајемо напоре које гђа Зијаде улаже у обављању ове веома одговорне функције, нарочито имајући у виду неопходност свеобухватног сагледавања и комплексност ситуације на терену.

И овом приликом желим да нагласим да Република Србија високо уважава активности УНМИК на Косову и Метохији, формиране Резолуцијом СБ УН 1244. Залажемо се за њено континуирано деловање у неизмењеном и несмањеном обиму и капацитету, a посебно имајући у виду да Мисија још увек није испунила основни циљ свог мандата - миран и нормалан живот свих грађана наше јужне Покрајине.

Даме и господо,

Нажалост, морам да констатујем да последњи месеци нису донели више стабилности на Косову и Метохији и да ситуација у Покрајини није баш онаква каква је представљена у извештају. Једностраним потезима руководство у Приштини наставља да свесно и систематично продубљује етничке разлике изазивајући дискриминацију и ниподаштавања неалбанског становништва. Према нашим сазнањима од почетка ове године забележено је 105 етнички мотивисаних напада. Поред тога, Приштина активно ради на постављању административних и бирократских препрека, предузимањем потеза и мера који нису усаглашени у дијалогу две стране, као основном механизму за преговоре и постизање решења између Београда и Приштине. Њихов однос и постављање је у том смислу вишеструко проблематично. Својим неодговорним понашањем, привремене институције самоуправе свесно саботирају напоре не само Београда, већ и ЕУ и других инволвираних страна у међународној заједници, са очигледном намером спровођења два циља – први је избегавање спровођења преузетих обавеза. Други, крајњи и далеко алармантнији циљ је застрашивање, маргинализација и прогон Срба.

И даље се, као и годинама уназад, Срби на различите начине застрашују, подстичу на напуштање својих домова, села и градова у којима су рођени и живе, а они расељени обесхрабрују да се врате тамо где су рођени и започели своје животе. Привремене институције плански раде на томе да уклоне и избришу што је више могуће оног културног и националног диверзитета који још опстаје. Истовремено, Приштина свесно потпирује међуетничке тензије користећи све доступне методе. Тако је, приликом хапшења Николе Недељковића због наводног „изазивања етничке мржње и нетрпељивости“, а заправо присуствовања прослави обележавања Видовдана, Никола осуђен на пуних осам месеци без иједног материјалног доказа. Са друге стране, подсећам да ни до данас нема ниједног правоснажно осуђеног извршиоца за више од 1.000 Срба страдалих само од 1999. године. Због оваквог, планског застрашивања етнички су очишћени готово сви градови и села на Косову и Метохији, а представници Приштине својим деловањем настављају да игноришу патње, досипајући со на ране Србима који су морали да напусте своја вековна огњишта, а подвлачим, у питању је преко 200 хиљада људи. Такав однос траје већ 23 године и не мења се, што је у потпуној супротности са демократским вредностима и принципима које ПИС често у својим изјавама афирмишу. Приштинске делегације у свим досадашњим излагањима пред овим уваженим телом наглашавају шта је некада било, болно изостављајући како данас живе неалбанци на Косову и Метохији.

Стога, сматрам потребним да нагласим да је неопходна истинска политичка воља инволвираних међународних чинилаца и Приштине, како би се створили услови за почетак краја дискриминације на националној основи и заједнички живот у Покрајини.

Дозволите ми, уважени чланови Савета безбедности, да скренем Вашу пажњу и на ригидан, споран и крајње неозбиљан наступ друге преговарачке стране у оквиру дијалога. У остваривању горе поменутих циљева Приштина примењује такозвану политику реципроцитета, добро осмишљену, малициозну стратегију која нажалост није самостално замишљена. Континуираним инсистирањем на међусобном признању као централном делу дијалога, такозвана политика реципроцитета на најбољи начин показује суштинску неспремност тренутног политичког руководства Приштине за проналазак било каквог компромисног решења. Подсетићу вас, разговори између Београда и Приштине нису започети са избором актуелног руководства Приштине, већ трају читавих 11 година од када је започет технички дијалог (8.3.2011). Самим тим, оцењујемо као недопустиве покушаје да се актуелни формат дијалога дезавуише, а договори поништавају само зато што не одговарају тренутним политичким чиниоцима. Неприхватљиво је да се тренутне геополитичке околности користе да се, једноставно, једним потезом прецрта оно на чему је годинама мукотрпно рађено. Београд је, подвлачим, институционално од самог почетка укључен у дијалог, док је посвећеност друге стране варирала и варира у зависности од политичке опције која је на власти.

Заоштрени политички наступ и наратив актуелног руководства ПИС у Приштини прате и конкретни дестабилишући кораци. У извештајном периоду, замаскиране као покушаји наводне интеграције у друштво, наметнуте су мере о регистарским ознакама. Подсећам и понављам, о увођењу оваквих мера није било сагласности у дијалогу Београда и Приштине.

Верујем, даме и господо, да ћемо и данас од стране представнице ПИС у Приштини чути наводе како је њихова страна испунила све обавезе, али управо одлука о пререгистрацији таблица показује да, по ко зна који пут, Приштина не само да не испуњава договорено, већ поништава резултате дијалога, стварајући изнова нову кризу. О ефекту оваквих, насилно наметнутих мера најбоље говори да је од доношења одлуке забележен једноцифрен број пререгистрованих возила са српским регистарским таблицама, од чега је свега двоје Срба са севера KиМ. То је још један показатељ да Приштина не ужива подршку свих, а да, са друге стране, у континуитету провоцира природну реакцију српског становништва, које не може да континуирано преживљава самовољу руководства из Приштине. Верујем да ћемо и данас чути устаљени наратив представника из Приштине који покушавају да сваку реакцију Срба на КиМ представе као активност организовану од стране Београда у наводним покушајима дестабилизације. Овакве тврдње једноставно не одговарају истини. Србија, са своје стране, ни на који начин не може да обузда револт који влада међу неалбанским становништвом Косова и Метохије. Непобитна је чињеница да протести грађана представљају бунт против дугогодишњег институционалног насиља и обесправљивања неалбанског становништва, којем се, у овом случају, ускраћује право на мирно уживање приватне имовине стечене на законит начин. Приштина се дакле не зауставља у покушајима одузимања имовине, а, као што је познато, једна од мета је и Српска православна црква, и то довођењем у питање враћања имовине манастиру Дечани, чиме Приштина парадоксално не испуњава одлуке сопственог тзв. Уставног суда.

Даме и господо,

Дуго сам размишљао како да илуструјем стварну слику свакодневице неалбанског становништва на Косову и Метохији. Навешћу само неке од чињеница. Према нашој евиденцији несмањен је интензитет обесправљивања неалбанског становништва, а ни број етничких мотивисаних инцидената се нажалост није смањио. И у последњем извештајном периоду забележени су бројни инциденти, говор мржње, застрашивања, кршења права на правично суђење, угрожавања права на слободу кретања и верских права, скрнављења цркава и гробова. Неприхватљиви су и учестали напади на објекте Српске православне цркве, а посебно понижавајућ однос према српској културној и духовној баштини на простору Косова и Метохије, укључујући и 4 споменика који су уврштени на Листу светске баштине Унеска. Свештеницима и монашким заједницама се намећу бројне административне и техничке баријере, чиме се отежава, па чак и онемогућава њихов опстанак на црквеним имањима.

Када је реч о правима грађана, покушајте да замислите да вам је одузето елементарно политичко и грађанско право да гласате. Србима у Покрајини је то урађено и то уз учестала застрашивања и насилне упаде специјалних снага Росу, који су инструмент за спровођење циљева Приштине под изговором наводне борбе против криминала. У децембру прошле године Братислав Николић, председник општине Штрпце, притворен је под сумњом за организовани криминал и корупцију - још није оптужен и држе га у притвору у Подујеву. Једини разлог је прављење додатног и коначног притиска на српску заједницу у Штрпцу.

На који начин се оправдава борба против криминала када се специјалне снаге Росу користе за упаде на сеоске славе, претресање школа и киднаповање возача санитетског возила који је превозио медицинску инфузију и лекове? Који су мотиви и рационализација ових поступака? Само покушајте да замислите и да се ставите у ципеле Драгице Гашић, једине српске повратнице у Ђаковицу. Замислите да вам је и даље због вашег порекла и националности забрањено да купите хлеб, јер живите у општини коју локални Албанци поносно сматрају забрањеном за неалбанце. Да чак једанаест албанских организација грађанског друштва захтева ваше протеривање, као и забрану да се икад убудуће иједан неалбанац врати у тај град. Онда вам је јасан ниво застрашивања са којима се суочавају Срби повратници. Јасно вам је зашто је проценат повратника испод 2% и зашто је он и даље један од најмањих на свету. Дозволите ми да поставим питање, да ли су ово одлике друштва које се према свету представља као демократија и фактор стабилности у региону?

Свесни смо да дијалог има ширу димензију и да може утицати на ситуацију у целом региону. У прилог томе сведоче и све изјаве српских званичника, укључујући и самог председника Републике Србије Александра Вучића. „Боље сто година преговарати него један дан ратовати“ речи су нашег председника које најбоље описују политику мира, помирења, регионалне сарадње коју спроводи српско руководство, вођено визијом изградње заједничке и просперитетне будућности Балкана.

Верујем да је одговорност данашњих лидера да створе јасну заједничку визију за будуће генерације. Такву визију показали су лидери и Београда и Тиране стварајући Отворени Балкан, иницијативу из региона за регион, која већ даје конкретне резултате. Србија је у више наврата, без разумевања друге стране, испружила руку ка Приштини позивима за укључивање у ову иницијативу, рачунајући да ће постојати свест о важности економског повезивања и напретка за добробит грађана целог Балкана.

Даме и господо,

Категорички одбацујемо аргументацију Приштине о наводној противуставност формирања Заједнице српских општина, јер је јасно да став Приштине према овој обавези представља однос према српском народу у Покрајини и указује да се она противи томе да се српски народ организује као етничка заједница и тако оствари своја колективна права. Њихов приступ има за циљ, као пожељан модел, средине без Срба, као што су Приштина, Ђаковица или Пећ, или нека друга слична места у Покрајини. За нашу страну је неприхватљиво да Приштина већ пуних 3.470 дана одбија да испуни своје обавезе и да разговара о формирању Заједнице српских општина, и уверавам вас да, без обзира на ову чињеницу, Србија неће одустати од напора за проналажење компромисног решења за тренутну ситуацију.

Подсетићу вас да представници Приштине, иако у својим иступањима често понављају да је случај такозваног "Косова" готова ствар, већ 14 година нису признати од стране већине чланица УН. Ако је тзв. независност Косова реалност, зашто онда имамо дијалог? Зашто је онда све више притиска на Београд за потребу обостраног признања? Оно што тренутно политичко руководство Приштине одбија да прихвати је да се Београд не може заобићи у потрази за коначним решењем. То важи и у случају све учесталијих најава чланства Приштине у међународним организацијама. Да ли ће овакви потези помоћи стварању потребне атмосфере за дијалог? Да ли пак на овај начин награђујемо деструктивно понашање Приштине и одбијање дијалога? Наше виђење је да покушаји учлањења тзв. "Косова" у међународне организације представљају недопустив чин и Србија ће одлучно наступати против таквих корака Приштине.

Tоком прошле седнице овог уваженог тела у априлу ове године могли смо чути позиве појединих чланица СБ УН за смањивањем, па чак и гашењем УНМИК, уз објашњење да Приштина има сопствене и функционалне институције. Међутим, околности које сам вам предочио и ситуација на терену нас изнова подсећа да је међународно присуство у нашој јужној покрајини још увек неопходно и с тим у вези, подржавамо напоре које улажу УНМИК, КФОР, ЕУЛЕКС и ОМИК у оквиру својих мандата. Српско и друго неалбанско становништво на Косову и Метохији има највише поверење у међународно присуство и сматра га гарантом безбедности, што додатно потврђује да међународне мисије морају остати ангажоване у несмањеном обиму и капацитету у складу са Резолуцијом СБ УН 1244.

На крају,

Желим да укажем да у последње време у свим међународним форумима чујемо позиве на поштовање принципа УН. Подржавамо територијални интегритет свих чланица УН. Али, шта је са Србијом? Желео бих да упитам цењене чланице овог уваженог тела да ли се потребе примене принципа из Повеље УН односе само на неке или на све њене чланице? Као држава која доследно поштује међународно право и још увек трпи последице кршења истог, верујемо би Повеља УН и међународно право, укључујући територијални интегритет и суверенитет држава, требало да се поштује од стране свих и примењује неселективно на све државе чланице УН. Подсетићу вас да је управо ово тело пре више од две деценије донело резолуцију 1244 којом је потврђен територијални интегритет Србије, али то није спречило поједине државе да признањем тзв. „Косова“ погазе принципе УН, али и резолуцију коју су саме донеле прилагођавајући међународно право својим интересима и циљевима. Управо зато, све чешће помињање случаја „Косова“ је показатељ да је прављењем преседана отворена Пандорина кутија, јер снага сваког принципа почива на његовој потпуној и универзалној примени и безусловном придржавању.

Приметићете да сам у свом излагању поставио мноштво питања и изражавам наду да ћемо данас од Вас, поштованих чланица СБ УН и представника Приштине, чути одговоре на бар нека од њих, јер житељи Косова и Метохије, било које националности, било да су Срби или Албанци то заслужују. Сви житељи Косова и Метохије са пуним правом очекују побољшање атмосфере и примиривање тензија на етничком нивоу које су предуслов за нормалан живот. За такав корак неопходна нам је конструктивност која на страни Србије неизостаје, али и истинска пуна подршка међународних чинилаца. Истичем да Србија увек била и остаје дубоко посвећена проналаску одрживог решења мирним путем, а зарад мира, стабилности и заједничке будућности.

Хвала.



Селаковић: Интензивна дипломатска активност у Њујорку, афирмисали смо нашу политику

24.сеп 2022.

Министар спољних послова Никола Селаковић изјавио је да је делегација Србије завршила веома интензивну дипломатску активност у Њујорку у оквиру 77. Генералне скупштине УН, да је одржао укупно 100 састанака на маргинама тог заседања, а да је потписано 12 споразума, протокола и меморандума са представницима држава са којима је имао прилику да се састане.

Министар Селаковић је навео да је Генерална скупштина УН била прилика да се на маргинама тог заседања одржи низ састанака са колегама министрима спољних послова из више држава света и са представницима како САД, односно њиховог Kонгреса, тако и са представницима Америчко-јеврејског комитета, Алијансе цивилизација, али и Светског економског форума.

"Kада се сведе рачуница овогодишње Генералне скупштине УН и састанака на маргинама, могу са поносом да кажем да је одржано укупно 100 сусрета, од тога 95 са министрима спољних послова и пет са представницима Америчко-јеврејског комитета, Алијасне цивилизација и Светског економског форума", навео је шеф српске дипломатије.

Министар Селаковић је нагласио да је то била одлична прилика да се афирмише оно што јесте наша политика, а да су колеге министри спољних послова из различитих држава на састанцима које је имао били под утиском након изванредног обраћања председника Александра Вучића на Генералној скупштини УН.

"Били су под утиском управо тог говора, говора који је потврдио доследно поштовање међународног права, поштовање улоге УН и поштовање важећих резолуција СБ УН од стране Србије која географски и по броју становника није велика земља, али земља која чврсто верује да је посвећеност малих и средњих земаља међународном праву најјачи савезник у нашој борби за заштиту наших виталних државних и националних интереса", нагласио је министар Селаковић.

Kако је пренео, било је изузетних разговора, како са представницима држава које су признале једнострано проглашену независност Kосова, тако и онима које то нису и које су још једном потврдиле своју подршку и посвећеност заштити виталног принципа неповредности територијалног интегритета и суверенитета међународно признатих држава чланица УН.

"Ова година је била веома изазовна за УН. Мултилатерализам је у својесврсној кризи и за Србију је од виталног значаја да се мултилатерализам врати на сцену, да се ојачана улога УН врати на сцену и да наша борба за заштиту наших државних и националних интереса на Kосову и Метохији, а управо у светлу борбе за поштовање примене међународног права, релевантних одлука УН, као што је Резолуција 1244, остаје оно чиме ћемо се бавити и остаје нешто за шта ће се Србија борити. Управо та реафирмација улоге УН јесте нешто што гарантује и већи успех у тој борби", поручио је министар Селаковић.

Шеф српске дипломатије је истакао да су сусрети на маргинама заседања Генералне скупштине УН били одлична прилика да се закључи низ споразума, протокола и меморандума са представницима држава са којима је имао прилике да се састане.

"Укупно смо закључили 12 споразума, меморандума и протокола, а данас и завршили ову веома интензивну дипломатску активности потписивањем и Споразума о укидању виза на службене и дипломатске пасоше са Сенегалом", закључио је министар Селаковић.

Извор/Фото: www.mfa.gov.rs



Обраћање председника Републике Србије Александра Вучића на генералној дебати 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација

 

„Поштовани председниче Генералне скупштине,

Уважени генерални секретаре,

Екселенције,

Даме и господо,

Изузетна ми је част да вам се обратим у име Републике Србије. Не замерите, због ограниченог времена, данас ћу прескочити терет формалности, куртоазна обраћања, поздрављање пристутних и одсутних и говорити директно о суштини онога због чега смо се састали.

Ја сам овде по ко зна који пут. Тежина тренутка у којем се налазимо обавезује ме да са вама поделим тешке речи, али истините. Све што данас овде радимо делује, најблаже речено, импотентно и бледо. Наше речи одзвањају шупље и празно спрам стварности са којом смо суочени. А та стварност је да овде заправо нико никога и не слуша, нико не тежи стварним договорима и решавању проблема и скоро сви воде рачуна само о задовољавању својих интереса, неретко газећи у том процесу основне принципе међународног права, бацајући под ноге Повељу УН и друге документе на којима је ова организација заснована. За то није крив ни Антонио Гутереш ни било ко из УН, већ оне силе које не воде рачуна ни о чему осим о задовољењу сопствених политичких, економских и на жалост, војних циљева.

Сведоци смо да доба у којем живимо одликује усложњавање глобалне геополитичке ситуације. Наша генерална дебата одржава се у условима нарушеног светског мира, у мери која није виђена још од Другог светског рата и од времена оснивања Уједињених нација. Глобални изазови са којима се суочавамо прете да из темеља измене међународну безбедносну архитектуру и угрозе успостављени међународно правни поредак. Овако сложена времена, захтевају пуно мудрости и заједништва како бисмо сачували мир као апсолутно најзначајнију тековину уткану и у саме основе организације Уједињених нација.

Желим да зато, прецизно и јасно изнесем пред Вас виђење о пет кључних изазова са којима смо данас суочени:

1. Повратак миру и очување глобалне стабилности;

2. Очување територијалног интегритета и суверенитета међународно признатих држава, чланица ове организације, као кључног приципа међународносг јавног права и односа међу државама;

3. Енергетска безбедност у условима глобалне кризе;

4. Финансијска сигурност сиромашних и земаља у развоју;

5. Снабдевеност храном у условима ратом пресечених глобалних линија снабдевања;

Актуелни глобални услови све чешће нас опомињу да принцип мирног решавања спорова нема алтернативу. Ово начело данас је важније више него икада и најбоље је описано у преамбули Повеље Уједињених нација у којој се позива да будемо толерантни и да заједно живимо у миру једни са другима као добри суседи. Одрицање од употребе силе и мирно решавање спорова стубови су на којима се заснива светска стабилност, али они морају бити праћени принципима попут неселективног поштовања Повеље Уједињених нација, примене обавезујућих резолуција Савета безбедности УН и основних начела важећег међународног јавног права.

Тачка 2: Очување територијалног интегритета и суверенитета међународно признатих држава, чланица ове организације;

Србија подржава територијални интегритет свих држава чланица УН, укључујићи, наравно, и територијални интегирет Украјине. На тај начин, понашали смо се одговорно, озбиљно у овом високом дому. Од многих говорника чули смо приче о агресији и нарушавању територијалног интегритета Украјине. Многи кажу да је то први сукоб на тлу Европе од другог светског рата. Али истина, да је први пут нарушен интегритет једне земље у Европи, и то Србије, која није извршила напад на било коју другу суверену земљу, се упорно прећуткује. Тражимо јасан одговор на питање које већ годинама постављам мојим саговорницима, лидерима многих земаља – у чему је разлика између суверенитета и територијалног интегритета Украјине и суверенитета и територијалног интегритета Србије, који је грубо нарушен, а чему многи од вас дају међународно признање и легитимитет? Никада ни од кога нисам добио рационалан одговор на то питање.

Подсетићу вас - Србија није ногом крочила на туђу територију, никада, нити угрозила територијални интегритет ма које суверене државе, да би било ко против ње интервенисао или провео агресију, онако како је то учињено 1999. године. То ипак није спречило 19 најбогатијих НАТО земаља да нападне једну суверену земљу и то без одлуке Савета безбедности Уједињених нација. То што је по завршетку оружаног сукоба потписан споразум са НАТО чије одредбе су предвиђале усвајање Резолуције Савета безбедности Уједињених нација 1244, а којом је потврђен и гарантован делимични суверенитет и потпуни територијални интегритет Србије, није спречило многе државе Запада да признањем једнострано проглашене независности такозваног Косова изнова погазе територијални интегритет наше земље, Повељу Уједињених нација и Резолуцију 1244.

Управо због оваквог искуства кроз које је Србија прошла и још увек пролази, уверен сам да имам пуно право да на овом месту цитирам речи великог Мартина Лутера Kинга - неправда учињена било где је уједно и претња правди свуда. Ове речи стоје као подсећање, али и опомена свима нама.

Без обзира на то што још увек и сами осећамо последице грубог кршења основних одредби међународног јавног права, ми од темељних принципа Уједињених нација не одустајемо. Наставићемо да се залажемо за доследно поштовање начела неповредивости граница, уважавање суверенитета и територијалног интегритета свих осталих држава чланица Уједињених нација. Упркос оваквом нашем ставу, многи у овој сали и данас имају проблем са поштовањем територијалног интегритета Србије. Питате се зашто? Зато што они поседују силу, а ми смо у њиховим очима мали и слабашни. Међутим, као што сте могли да чујете, ми ипак имамо снаге да на овом месту изнесемо истину.

Eкселенције,

Посебну захвалност дугујемо свим оним државама чланицама Уједињених нација, а оне у овом тренутку чине већину у овој Скупштини, које подржавају територијални интегритет Републике Србије, посебно на простору и територији Косова и Метохије. Додатно охрабрује што се број земаља које подржавају позиције Србије увећао у периоду између одржавања две седнице, што је тренд који се мора наставити, јер је од посебног значаја да останемо верни основним принципима утканим у Повељу Уједињених нација, попут начела неповредивости граница.

Република Србија и ја, као њен председник, веома стрпљиво и са много добре воље трагамо за компромисом у вези са Kосовом и Метохијом, под покровитељством Европске уније, а у оквиру дијалога Београда и Приштине. То је тежак процес, он траје већ дуже од десет година, али ми не видимо алтернативу. Боље је сто година преговарати него један дан ратовати. Надам се да ћемо доћи до обострано прихватљивог решења, заснованог на компромису, зато што је то апсолутно једини начин да постигнемо наш циљ, а то је успостављање дуготрајног мира, као предуслова просперитетног живота за Србе и Албанце и за цео регион. Све друге опције смо већ истрошили и, бар што се тиче Србије, не желимо ни у сну да се враћамо на стазе сукоба, конфликта и крвопролића. Регион Балкана не може да поднесе још један сукоб. Ја се уздам да ћемо у том напору имати добру вољу и разумевање наших међународних партнера, зато што и они добро знају да су неке раније одлуке њихових влада биле лоше и да нису радиле за будућност нашег региона и светског мира. Београд овај процес води у веома комплексним околностима у којима је присутан хибридни рат и прљава кампања у делу међународне јавности против наше земље на различитим пољима. Довољно је да вас само подсетим на цитате и наводе светских медија да ће Србија напасти своје суседе и да представља претњу по регионалну стабилност. Наравно, то се никада није догодило, и то је била само једна у низу бројних лажи против Републике Србије. Србија је окарактерисана као потенцијални фактор дестабилизације у региону, само зато да не би говорила истину - да принцип неповредивости граница мора подједнако да важи за све. Србија је била и биће фактор стабилности у целом региону. Србија, упркос многим неистинама и фалсификатима, подржава Дејтонски мировни споразум, територијални интегритет Босне и Херцеговине и интегритет Републике Српске унутар Босне и Херцеговине.

Ми смо, са друге стране, уверени да народи Балкана имају капацитет да наставе суживот у будућности као пријатељи и партнери који имају заједничку визију чланства у уједињеној Европи. То добро знам, зато што смо већ превазишли многе баријере које су између наших народа стајале годинама и коштале су нас хиљада живота и протраћене будућности. Србија и Албанија, на пример, данас имају најближе и најпријатељскије односе у целој својој вишевековној заједничкој историји на простору Балканског полуострва.

Било је потребно само да трезвено и прагматично разговарамо о нашој будућности, а не о нашој прошлости. Да разговарамо о томе како да решимо проблеме који муче наше људе, наше компаније, раднике, студенте и предузетнике. Много смо дискутовали и сами смо дошли до бројних решења која су већ укинула баријере које су између нас постојале без икаквог рационалног разлога. Пре свега у економији, трговини и протоку људи и капитала. Србија, Албанија и Северна Македонија већ три године имплементирају пројекат Отворени Балкан који има јасну визију– отворити регион за људе, за робу, услуге, за капитал и компаније, да бисмо добили подручје које ће трајно бити ослобођено тензија, напетости и конфликта. Поред неупитне заједничке економске користи коју ова иницијатива са собом доноси, она има и ширу димензију, пре свега у спајању људи различитих култура и промоције диверзитета, што свакако доприноси општем развоју друштава у овом делу Европе. Србија и на овај начин, заправо, наставља да доприноси миру, стабилности и процесу помирења у региону, а чиме свакако даје значајан допринос и безбедности на глобалном нивоу.

Имали смо за то и инспирацију у речима једног од највећих дипломата у историји и великог генералног секретара Уједињених нација Дага Хамаршелда да ова организација није креирана да људску врсту одведе у рај, већ да човечанство спаси од пакла.

Даме и господо,

Тек што смо сузбили глобалну пандемију, већ смо се суочили са новим изазовима какве у овом веку нисмо очекивали. Док као човечанство, корак по корак, убрзано напредујемо на технолошком плану, пред нама су се појавили егзистенцијални проблеми попут енергетске безбедности, финансијске сигурности држава у развоју, али и поремећаја у ланцу снабдевања основним животним намирницама. Солидарност која је била неопходна у борби против пандемије, у још већој мери је потребна данас када су угрожене основне потребе људи за храном и енергентима.

Република Србија своју енергетску безбедност посматра као неодвојиви део националне сигурности и као кључни предуслов за наставак економског развоја и напретка наше земље. Настојимо да обезбедимо континуитет снабдевања енергентима, али делимо забринутост због актуелних геополитичких изазова који угрожавају светску и европску енергетску стабилност. Остајемо посвећени проналажењу решења која би могла да имају трансформациону снагу у покушајима да постигнемо регионалну и европску енергетску сигурност. Желео бих да нагласим да је Република Србија успела да током актуелне кризе сачува континуитет у снабдевању енергентима. Ипак, остајемо витално заинтересовани за диверсификацију извора снабдевања, додатна улагања у енергетску инфраструктуру, али и у бржи и ефикаснији развој капацитета заснованих на обновљивим изворима снабдевања.

Ми смо управо у Уједињеним нацијама текућу декаду назвали деценијом одрживије и отпорније будућности, деловања и трансформације. Она то мора и да остане, али у мало бржем ритму! Неравномеран развој, али и финансијска угроженост земаља у развоју, проузрокују додатна друштвена раслојавања и неминовно воде ка новим антагонизмима. Равномеран развој не сме бити ограничен, нити условљен ни географски ни политички, већ мора бити омогућен свим људима без обзира на етничку, расну, културну или верску припадност.

Пред нама је још један веома важан изазов који заједничким снагама морамо да превазиђемо, а то је изналажење најефикаснијег начина да се избегну последице које актуелна међународна криза оставља по глобалну сигурност снабдевања храном. Развој ситуације је изузетно алармантан, а реалност је да смо погођени сви, без изузетка.

Растућа цена хране и њена доступност постале су додатни проблем. Задатак свих нас је да пронађемо оперативна и ефикасна решења која никога неће изоставити. На нама државама, као најзначајнијим међународним субјектима, је да се појединачно укључимо у координацију мера, пре свега доприносећи овом племенитом задатку на националном нивоу, како бисмо сачували оно највредније – људске животе и њихово достојанство.

Тема овогодишње Генералне дебате нас упозорава на драгоценост тренутка и повезаност изазова на међународном плану. Кризе са којима се суочавамо нас подсећају на важност отворене комуникације. Не треба много мудрости да бисмо закључили да се изазови савладавају успешно само уколико се правилно уоче њихови узроци. Србија сматра да је императив да актуелни изазови ни на који начин не смеју продубити поделе у свету, а да већ очигледна и тенденциозна поларизација на глобалном плану треба да уступи место принципима мултилатерализма.

Желео бих да истакнем да Република Србија учествује у колективним напорима за достизање циљева одрживог развоја и спровођење Агенде 2030. Србија дели визију генералног секретара о будућности глобалне сарадње на начин како је то утврђено Нашом заједничком агендом и снажно подржава инклузиван, умрежен и ефикасан мултилатерализам, као најбоље средство за одговор на најхитније изазове човечанства.

Даме и господо,

Мултилатерализам, колективна акција и заједничка одговорност су неизоставни елементи наших досадашњих дискусија, али дозволите ми да укажем да је полазна основа сваког таквог конструктивног ангажмана – солидарност.

На крају, желим да потврдим да ће Република Србија наставити да буде поуздан партнер у остваривању заједничких циљева дефинисаних у оквиру Уједињених нација, чврсто верујући да је то најбољи пут којим можемо изградити бољи свет за нас и наше будуће генерације. Али не смемо да заборавимо да су Уједињене нације снажне онолико колико поштујемо заједнички усаглашене одлуке и акте ове организације.

Цитирао бих нешто што смо чули 23 пута до сад, а то је: Повеља Уједињених нација је једини стандард који се мора поштовати. То смо чули од свих. У случају Републике Србије, њих 17 од 23 који су говорили о Повељи УН и резолуцијама УН је прекршило међународно јавно право и нису поштовали правила установљена у Уједињеним нацијама. Надам се да ћемо моћи да превазиђемо све потешкоће и учинимо да правила и процедуре буду исти за све на свету. У супротном, не видим излаз на крају тунела. Хвала на пажњи. Живела Србија!“



Председник Вучић председавао Самитом у оквиру иницијативе Отворени Балкан

 

Председник Републике Србије Александар Вучић председавао је Самитом у оквиру иницијативе Отворени Балкан заједно са председником Владе Републике Албаније Едијем Рамом и председником Владе Републике Северне Македоније Димитром Ковачевским. Самиту су присуствовали и председник Владе Црне Горе Дритан Абазовић, председавајући Већу министара Босне и Херцеговине Зоран Тегелтија, министар спољних послова и трговине Мађарске Петер Сијарто и министар спољних послова Републике Турске Мевлут Чавушоглу. Отварајући Самит лидера у оквиру иницијативе Отворени Балкан, Председник Вучић је поручио да никада није више пажње и енергије усмерено на успех овог пројекта од оснивања, те да од успеха Отвореног Балкана зависи и колико ће земље чланице успети да осигурају добру економску будућност својих земаља, као и учвршћивање мира и стабилности у региону. „Надамо се да ће иницијатива Отворен Балкан додатно доприносити економском јачању и повезивању, али и пружити могућност, која је за нас од великог значаја, а то је да говоримо у региону једним гласом и када се ради о кључним питањима од интереса за све наше земље и за регион у целини. Досадашњи прогрес није мали, али лагао бих када бих рекао да смо увек задовољни темпом напретка. Чини ми се да увек можемо брже и снажније и боље. Успостављањем зеленог коридора Отвореног Балкана за транспорт прехрамбених производа довео је до раста трговине од 17 одсто у овом сектору. Такође, отварање наменских возних трака на граничним прелазим je скратио чекање са неколико сати на 10 до 15 минута, што немерљиво олакшава пословање компанијама из Србије, Албаније и Северне Македоније“, нагласио је председник Вучић истичући да су у току дана потписана документа, као резултат посвећености и рада и израз опредељености свих чланица Отвореног Балкана да у будућности сарадња достигне још виши ниво. Према речима председника Вучића, међу потписаним документима је и Споразум о механизмима за обезбеђивање несметаног снабдевања основним животним намирницама унутар региона Отвореног Балкана, који предвиђа несметану трговину одређених прехрамбених намирницама унутар иницијативе и уколико нека од земаља чланица донесе одлуку о забрани извоза тих намирница. „Оперативни план у области цивилне заштите, је наставак претходног споразума о сарадњи у цивилним и ванредним ситуацијама из јула 2021. године“, рекао је председник указавши да је посебно мудра идеја албанског премијера Едија Раме резултирала потписивањем Меморандума о разумевању у области кинематографије и аудио визуелних активности чиме ће се основати заједнички копродукциони фонд "Отвореног Балкана" за филмске професионалце. Такође, председник Вучић је оценио да ће издавање првих радних дозвола и регистрационих бројева бити прекретница која ће усмерити развој привреде наше три земље и додао да је посебно важно оснивање радне групе за превенцију криза пред долазећу тешку зиму. Председник Вучић се осврнуо и на међународни сајам вина Винска визија, организован у оквиру иницијативе Отворени Балкан, истичући да су три земље чланице показале да једну тако важну и изузетну тешку манифестацију могу да организују на највишем светском нивоу, доводећи највећи део својих винарија, најпознатије светске винарије и промовишући главне градове и своје земље. Председник Вучић је посебно захвалио премијеру Црне Горе, председавајућем Савету министара Босне и Херцеговине, али и шефовима дипломатије Мађарске и Турске, што су дошли у Београд на Самит. "Ви нисте наши гости, ми смо толико везани и потребни једни другима а то показује и учесталост наших сусрета. Верујем да ћемо, без обзира што неки нису формално део Отвореног Балкана и што неки неће бити, моћи да развијамо даљу могућу сарадњу“, додао је председник Вучић додајући да су односи земаља унутар иницијативе на историјском максимуму. Након обраћања учесника и гостију на Самиту, Председник Вучић је поручио су за све земље учеснице иницијативе "Отворени Балкан" мир и стабилност од кључног значаја, без обзира на то што немају иста мишљења о свим политичким догађајима и питањима. Такође је истакао да се све земље које учествују на Самиту, налазе на европском путу и да су му посвећене. Зато је замолио европске партнере да покажу поштовање и више разумевања према региону Балкана и захвалио представницима ЕУ на томе што поштују одлуку Србије, Албаније и Северне Македоније да направе пројекат какав је Отворени Балкан.

Извор/Фото: www.predsednik.rs



Селаковић упутио саучешће министру Ранку Кривокапићу

12.08.2022.

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић упутио је телеграм саучешћа министру спољних послова Црне Горе Ранку Кривокапићу поводом незапамћеног злочина који се данас догодио на Цетињу. "Дубоко су нас потресле трагичне вести о злочину који се догодио на Цетињу, у коме су изгубљени животи невиних жртава", наводи се у телеграму. Министар је породицама настрадалих упутио изразе искреног саосећања, а повређенима жеље за брз опоравак. "У овим тешким тренуцима, цела Србија је уз Црну Гору и уз њене грађане", закључује се у телеграму министра Селаковића. Извор/Фото: www.mfa.gov.rs



Састанак са председником Владе Црне Горе

 

 


Председник Републике Србије Александар Вучић састао се данас са председником Владе Црне Горе Дританом Абазовићем, са којим је разговарао о политичким односима двеју земаља, економској сарадњи и инвестицијама, као и о пољопривреди и снабдевању храном.


Oпширније...
Србија спремна за решавање свих отворених питања са Црном Гором


Београд, 29. јун 2022

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изразила је наду да ће, након данашње посете црногорског премијера Дритана Абазовића Београду, бити ресетовани односи између две земље и да ће Србија и Црна Гора ући у еру јако добрих и најбољих могућих односа.
Брнабић је, на заједничкој конференцији за медије са Абазовићем, након разговора у Палати Србија, оценила да је ово веома важна посета за остварење тог циља, нагласивши да ни Србија ни Црна Гора немају никог ближег у политици, економији, нити у смислу блискости грађана двеју земаља.
Повезују нас све врсте односа, али се последњих неколико година ту накупило доста отворених и тешких питања, рекла је премијерка, уз поруку да ће Србија бити отворена да решава сва та отворена питања и унапређује политичке и економске односе.
Председница Владе Србије је упутила позив Црној Гори да се још данас прикључи иницијативи Отворени Балкан.
Желим да изразим захвалност Абазовићу на томе што је чиста срца приступио томе да види који су бенефити ове иницијативе и што је био на састанку у Охриду. Понудила сам да дамо све информације о тој иницијативи и користима које доноси нашим грађанима, истакла је Брнабић.
Она је изразила уверење да би то пуно значило у овим турбулентим временима и допринело већој безбедности за грађане.
Према њеним речима, разговор са Абазовићем је био врло конкретан, при чему су дефинисана питања која можемо брзо да решавамо и која могу директно и одмах да утичу на побољшање привредних односа.
Премијерка је рекла да већ 12 године између две земље не постоји директан платни промет и да укупан платни промет иде преко посредничких страних банака.
То не само да повећава трошкове пословања већ их чини и много компликованијим. То је једна тема коју могу да реше наше централне банке, рекла је она, при чему је најавила да ће се данас и сутра разговарати о томе и са гувернерком Народна банке Србије.
Председница Владе је пренела да су разговори вођени и по питању снабдевања храном и енергентима због актуелне кризе и поновила поруку да Србија има довољно хране и да ће је и наши партнери у региону имати.
Што се тиче енергената, ту постоји огроман потенцијал за сарадњу у будућности, рекла је она и додала да су посебно занимљиви пројекти између Србије, Црне Горе и БиХ у хидро сектору, пошто ту постоје значајни потенцијали, које треба да искористимо, како бисмо повећали енергетске капацитете.
Премијерка је нагласила да две земље треба даље инфраструктурно да се повежу путно и железнички и подсетила  на то да је Србија већ почела да гради ауто-пут од Пожеге до Бољара на граници са Црном Гором, као и да је циљ да се у што краћем року повежемо инфраструктурно са том земљом.
Према њеним речима, у периоду јануар - април ове године имали смо трговинску размену у вредности од 307 милиона евра, што је за 29 одсто више него у истом периоду 2021. године.
У овој години тај ниво ће прећи милијарду евра. Ако решимо питање платног промета, то лако можемо да пређемо. Желимо да будемо много ближи политички и економски, поручила је Брнабић.
Абазовић је рекао да му је велика част то што се његова прва посета региону реализује у Београду и истакао да је дошао како би се у односима две земље окренуо нови лист.
Он је истакао да ће политика његове владе бити иста и са другим суседима, али да је неприродно да две тако историјски повезане и блиске земље имају шум у комуникацијама.
Осећам ту енергију у Београду и то да је започео нови циклус који подразумева да смо спремни да свим отвореним питањима приступимо на одговроан начин и да их затварамо у корист грађана Србије и Црне Горе, рекао је црногорски премијер.
Идемо у решавање питања платног промета, јер је ван логике да деценијама то не функционише и да се решава преко међународних банака, што доноси нове трошкове у пословању, истакао је Абазовић и додао да је у Београду добио уверавања да ће се испруке хране из Србије за Грну Гору реализовати без рестрикција, што је олакшавајућа околност.
Он је поручио да ће актуелна Влада Црен Горе водити отоврену политику, што значи лакши приступ за све оне који желе да долазе у Црну Гору, али за грађане Црне Горе који због бизниса или туризма желе да иду у друге земље.
Циљ је да ауто-пут чији се део у Црној Гори отвара 13. јула добије наставак према Београду и према Будимпешти, рекао је Абазовић и додао да је стратешки важно стварање железничког коридора како би се потенцијали искористили на најбољи начин, а Србија добила могућност да користи и Луку Бар.
Када је реч о другим питањима, он је пренео да су она покренута на данашњим састанцима и исказао захвалност Брнабић, јер је наступио моменат када неке ствари треба да се превазиђу.
Према његовим речима, у Црној Гори Србија има великог пријатеља и дошао је моменат да се Западни Балкан третира на другачији начин и да се преузме одговорност како би односи у региону били бољи него раније.
Извор/Фото: www.srbija.gov.rs



Брнабић свечано дочекала председника Владе Црне Горе

 

 

Београд, 29. јун 2022.

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић свечано је дочекала премијера Црне Горе Дритана Абазовића, који стигао је у прву званичну посету Београду.
Абазовић је испред Палате Србије свечано дочекан, уз постројену Гарду Војске Србије и интонирање химни двеју земаља.
Председника Владе Црне Горе претходно је на Аеродрому "Никола Тесла" дочекао министар спољних послова Србије Никола Селаковић.
Након свечаног дочека, уследиће билатерални састанак премијерке Србије и председника Владе Црне Горе, а након тога и састанак делегација двеју земаља.
Извор/Фото: www.srbija.gov.rs



Селаковић: Србија је посвећена поштовању међународног права и дијалогу

 

 

10. јун 2022.

Министар спољних послова Никола Селаковић учествовао је у Солуну на састанку министара спољних послова у оквиру Самита Процеса сарадње у југоисточној Европи и нагласио да је то била одлична прилика да Србија афирмише ставове и позицију по питањима важним не само за регион, него и за глобална кретања, а који се односе на принцип заштите територијалног интегритета и суверенитета и посвећеност Србије дијалогу.
Министар Селаковић изјавио је након састанка да је Србија посвећена поштовању међународног права и дијалогу.


Oпширније...
Селаковић: Развој региона није могућ без очувања стабилности и унапређења добросуседских однос


Министар спољних послова Србије Никола Селаковић изјавио је данас да савремена геополитичка дешавања потврђују колики је значај унапређења регионалне сарадње и вођења одговорне регионалне политике, која пре свега подразумева решавање свих отворених питања дијалогом.


Oпширније...
Председник Вучић учествовао на самиту "Отворени Балкан" у Охриду

 

 

08.06.2022

Председник Републике Србије Александар Вучић боравиo je у Охриду, где jе учествоваo на самиту Отворени Балкан и, том приликом, поручио да је ова иницијатива идеја људи који хоће да сарађују и који хоће будућност у заједништву, те да она припада балканским народима.


Oпширније...
Председник Вучић на годишњем састанку Светског економског форума

 

25.05.2022.

Председник Републике Србије Александар Вучић боравиo je у швајцарском граду Давосу, где jе присуствоваo годишњем састанку Светског економског форума. Током дводневног боравка у Давосу, председник Вучић учествоваo je на сесији Дипломатски дијалог на тему Западног Балкана, као и у дискусији на тему Успостављање мира, обнављање раста и остваривање одрживости.


Oпширније...
Селаковић: Србија ће се свим дипломатским и политичким средствима борити против захтева тзв. Косова у СЕ

Министар спољних послова Србије поручио је да је данашње, 132. заседање Комитета министара Савета Европе, била прилика да се јасно изложе наши ставови по питању ситуације у Украјини и проблема који ће се у будућем времену наћи пред СЕ, а то је захтев тзв. Косова за чланство у овој организацији.
Селаковић је истакао да је тим поводом у Торину разговарао са генералном секретарком СЕ Маријом Пејчиновић Бурић, која је, како је подсетио, показала велико разумевање за наше ставове још када је почетком године бавила у званичној посети Србији, а министар је навео и да је разговарао са министрима спољних послова Данске, Ирске, Исланда, Азербејџана, Јерменије, Грузије, Молдавије, као и заменицима шефова дипломатија Украјине и Словачке.


Oпширније...
Селаковић: Захтев тзв. Косова за чланство у СЕ у супротности са правилима и нормама ове организације

 

 

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић учествовао је данас на 132. Министарском састанку Савета Европе који се одржава у Торину.
У обраћању Селаковић је подвукао да се спољна политика Србије заснива на поштовању начела међународног права, територијалног интегритета и политичке независности држава, као и да сматрамо веома погрешним нарушавање ових принципа у случају било које државе, али и у случају Србије.


Oпширније...
Селаковић: Србија активно укључена у сузбијање тероризма, радикализма и екстремизма

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић учествовао је данас у Маракешу на Министарском састанку Глобалне коалиције за борбу против ИСИЛ-а.

Селаковић је поручио да се Србија залаже за мултилатерални аспект борбе против тероризма и да сматра да Уједињене нације треба да буду кључни форум за међународну сарадњу на овом пољу.


Oпширније...
Одлуке о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре као и матичне државе и Срба у региону

 

Министар спољних послова Никола Селаковић Селаковић донео је Одлуку о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре,  од 11. априла о.г., као и Одлуку о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону,  од 11. априла о.г., а по конкурсима који су били отворени од 23. фебруара о.г., до 9. марта о.г.

Увид у донете одлуке можете извршити на званичном интернет сајту Министарства спољних послова и Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону: www.mfa.gov.rs и www.dijaspora.gov.rs


 



Реализација пројекта ,,Србија за Србе из региона“ за школску 2021/2022. годину

 


09.03.2022 .године
Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, у оквиру својих надлежности, у складу са Стратегијом очувања и јачања односа матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону („Службени гласник РС”, бр. 4/11 и 14/11), израдило је Пројекат „Србија за Србе из региона”  којим је предвиђена додела стипендија за младе припаднике српске националне заједнице из држава у региону.
Крајњи рок за доставу документације свих пријављених кандидата је 20. мај 2022. године.
Кандидати заинтересовани за добијање стипендије пријављују се преко дипломатско – конзуларних представништава Републике Србије - за кандидате из Црне Горе, преко Амбасаде Републике Србије у Подгорици или Генералног конзулата у Херцег Новом


ПРЕУЗМИТЕ:
• Текст конкурса српски
• Опис пројекта српски
Пријавни формулар
• Списак високошколских установа српски


 



Избори 2022



Oбавештавамо све држављане Републике Србије, који бораве на територији Црне Горе, а који су се пријавили за гласање на предстојећим ванредним парламентарним и председничким изборима у Републици Србији заказаним  за 3. април 2022.године, да могу остварити  своје бирачко право  на следећим бирачким местима у Црној Гори:


1. Амбасада Републике Србије у Подгорици, Булевар Ивана Црнојевића бр.10;
2. Генерални конзулат Републике Србије у Херцег Новом, Трг Херцега Стјепана бр.15;
3. Беране, Рудеш бб, избегличко насеље;
4. Будва, Хотел „Парк“, Словенска обала бб и
5. Сутоморе, Одмаралиште ,,Лола фот“, удружење „Космет“, стари пут бб.


Бирачка места отварају се у недељу, 3. априла 2022.  године у 7,00 часова и биће отворена до 20,00 часова. Позивамо вас да изађете на предстојеће изборе и искористите ваше бирачко право.


 



ИЗБОРИ 2022


ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ГЛАСАЊЕ НА ИЗБОРИМА 3. АПРИЛА 2022. ГОДИНЕ

Позивају се држављани Републике Србије са боравком у Црној Гори да се пријаве Амбасади Републике Србије у Подгорици ради уписа у бирачки списак за гласаче који бораве у иностранству. У складу са Законом, пријаве се примају најкасније до 12. марта 2022. године у поноћ.
Формулар за пријаву преузмите ОВДЕ.
Попуњен и потписан формулар, заједно са копијом важећег пасоша или личне карте  Републике Србије, потребно је доставити  поштом,  или електронском поштом на:


Адреса: Aмбасада Републике Србије, Булевар Ивана Црнојевића бр.10 81000 Подгорица
Е-mail: еmbassy.podgorica@mfa.rs


Да ли сте уписани у Јединствени бирачки списак проверите на линку: https://upit.birackispisak.gov.rs/
Уколико лице није уписано у Јединствени бирачки списак, захтев за упис подноси се Aмбасади Републике Србије у Подгорици.
Образац захтева за упис у Јединствени бирачки списак преузмите ОВДЕ.
У оваквом случају,  Амбасади Републике Србије, на горе наведене адресе, истовремено подносе: Захтев за упис у Јединствени бирачки списак и Захтев за упис у бирачки списак података да ће лице гласати у иностранству са копијом једног од важећих личних докумената Републике Србије.
Уколико се испуне услови за отварање бирачког места Амбасада Републике Србије ће, по добијању коначног бирачког списка од Републичке изборне комисије, упутити позив за гласање.


 



Одлике о расписивању конкураса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне држе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре

 Oбавештавамо да је МСП Н.Селаковић расписује  14. фебруара о.г донео одлуке о расписивању  конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, који ће трајати од 23. фебруара до 09. марта 2022. године.

Увид у расписане конкурсе за суфинансирање пројекта можете извршити на следећим линковима:

https://www.dijaspora.gov.rs/konkurs-za-sufinansiranje-projekata-za-dijasporu-5/

https://www.mfa.gov.rs/



Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта

 

16. феб 2022.

Поводом предстојећих избора у Републици Србији, расписаним за 3. април 2022.године, преносимо обавештење Министарства државне управе и локалне самоуправе:
Обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије, најкасније пет дана пре дана закључења јединственог бирачког списка (до 12. марта 2022. године у поноћ), могу поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима гласати у иностранству.
Захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству обавезно мора да садржи следеће податке: име, презиме и име једног родитеља бирача; јединствени матични број бирача; општину, односно град и адресу пребивалишта бирача у земљи, као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у иностранству према којој ће бирач гласати на предстојећим изборима и потпис подносиоца захтева.
Дипломатско-конзуларно представништво Републике Србије коме је поднет захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да бирач жели да гласа према месту боравишта у иностранству, на прописани начин доставља надлежној општинској, односно градској управи по месту пребивалишта бирача у земљи, која о томе доноси решење.
По доношењу решења о одређивању бирачких места од стране надлежне изборне комисије за гласање на изборима, надлежна општинска, односно градска управа доноси решење о уписивању податка да ће бирач на изборима гласати према месту боравишта у иностранству и бирачко место на коме ће гласати, односно решење да нису испуњени услови да ће бирач на изборима гласати орема месту боравишта у иностранству.
Након доношења решења да ће бирач на предстојећим изборима гласати према месту боравишта у иностранству и упису тог податка у јединствени бирачки списак, бирач се не уписује у извод из јединственог бирачког списка по месту пребивалишта у земљи, односно уписује се у извод из јединственог бирачког списка према месту боравишта у иностранству.
Указује се да се податак о томе да ће бирач гласати у иностранству може уписати у јединствени бирачки списак само за лице које је већ уписано у јединствени бирачки списак. У случају да лице које има бирачко право није уписано у јединствени бирачки списак за одлучивање по захтеву за упис податка о томе да ће бирач гласати у иностранству, неопходно је претходно спровести поступак уписа у јединствени бирачки списак. Захтев за упис у јединствени бирачки списак, истовремено са захтевом за упис податка да ће бирач гласати у иностранству, подноси се дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије које оба захтева доставља надлежној општинској, односно градској управи према последњем пребивалишту подносиоца захтева пре одласка у иностранство, односно последњем пребивалишту једног од његових родитеља.
Увид у јединствени бирачки списак може се извршити електронским путем, уношењем податка о јединственом матичном броју грађана и регистарском броју личне карте, односно пасоша, на званичној интернет страници Министарства државне управе и локалне самоуправе.
Такође, обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да могу преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије поднети општинској, односно градској управи по месту њиховог пребивалишта у земљи захтев за давање обавештења о подацима који су о њима уписани у јединствени бирачки списак.”
Министарство спољних послова позива држављане Републике Србије који желе да искористе своје бирачко право у иностранству да се обрате најближем дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије. Листа дипломатско-конзуларних представништава Републике Србије се може наћи овде.
Извор/Фото: www.mfa.gov.rs



Дан државности

 

Поводом обележавања Дана државности Републике Србије,  на Сретење 15. фебруара 2022. године делегација Амбасаде Републике Србије у Подгорици: Мићо Роговић министар саветник и пуковник Предраг Стефановић војни изасланик, положили су ловоров венац на споменик Вожду Карађорђу у Подгорици, којом приликом су одали почаст свим страдалим припадницима српског народа кроз историју.

Представници "Српског националног савјета  Црне Горе" на челу са др. Момчилом Вуксановићем и представници српских удружења у Црној Гори положили су венце на споменик Вожду Карађорђу.


 



Дан државности


ДАН

<iframe src="https://drive.google.com/file/d/1-IZNdQw5-IatJWLh_XUBZr-9N-xrsOgT/preview" width="640" height="480" allow="autoplay"></iframe>



Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић присуствовала је данас у Женеви потписивању Споразума о успостављању центра Светског економског форума за четврту индустријску револуцију у Србији, првог таквог у региону Западног Балкана.


Oпширније...
РАД СА СТРАНКАМА

У ЦИЉУ  ПОТПУНЕ ЕФИКАСНОСТИ У РАДУ СА СТРАНКАМА, А У СКЛАДУ СА АКТУЕЛНИМ МЕРАМА ЕПИДЕМИОЛОШКЕ СИТУАЦИЈЕ, МОЛИМО ВАС ДА ИЗВРШИТЕ ЗАКАЗИВАЊЕ ТЕРМИНА НА ТЕЛЕФОНE АМБАСАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У ПОДГОРИЦИ  020/667-305 и 020/667-306 или путем еmail embassy.podgorica@mfa.rs.



Други пишу

https://www.pink.rs/politika/370953/starovic-napad-ssp-na-srbiju-je-zlonameran-i-besmisleno-argumentovan

https://www.novosti.rs/vesti/politika/1079731/najnovije-vesti-proterivanje-bozovica-ssp-nemanja-starovic

https://www.in4s.net/starovic-napad-ssp-na-srbiju-je-zlonameran-i-besmisleno-argumentovan/ https://borba.me/starovic-sns-djilasova-stranka-brani-odluku-djukanovicevog-rezima-o-protjerivanju-ambasadora-vladimira-bozovica/


РЕЖИМ УЛАСКА У ЦРНУ ГОРУ


Држављани Републике Србије од 13. јануара 2022. године  могу да уђу преко свих граничних прелаза  уз поседовање једног од четири услова из ЕУ дигиталне COVID потврде:
1. Да је особа потпуно вакцинисана прописаним бројем доза вакцина против коронавируса и да од добијања последње дозе вакцине није прошло дуже од шест месеци;
2. Негативан PCR тест  не старији од 72 сата;
3. Негативан брзи антигенски тест не старији од 48 сати;
4. Доказ да је особа пребољела COVID -19 (прошло не мање од 10 дана и не више од шест месеци од позитивног ПЦР или брзог антигенског теста).



Други пишу
https://borba.me/ambasador-vladimir-bozovic-oni-koji-su-poslednjih-30-godina-pljackali-niksic-napadaju-vucicev-gest-bratstva-i-prijateljstva/ https://www.novosti.rs/crna-gora/vesti/1070290/zahvalnost-srbiji-ambasador-bozovic-odgovorio-napade-zbog-pomoci-niksicu


РЕПУБЛИЧКИ РЕФЕРЕНДУМ РАДИ ПОТВРЂИВАЊА АКТА О ПРОМЕНИ УСТАВА Р. СРБИЈЕ

AМБАСАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У ПОДГОРИЦИ

ОБАВЕШТЕЊЕ

ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ПОВОДОМ РЕПУБЛИЧКОГ РЕФЕРЕНДУМА РАДИ ПОТВРЂИВАЊА АКТА О ПРОМЕНИ УСТАВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ,
16. ЈАНУАРА 2022. ГОДИНЕ

Позивају се држављани Републике Србије са боравком у Црној Гори да се пријаве Амбасади Републике Србије у Подгорици ради уписа у бирачки списак за гласаче који бораве у иностранству. У складу са Законом, пријаве се примају најкасније до 25. децембра 2021. године до поноћи.

Формулар за пријаву преузмите ОВДЕ.

Попуњен и потписан формулар, заједно са копијом важећег пасоша, личне карте или возачке дозволе Републике Србије, потребно је доставити  поштом,  или електронском поштом на:

Адреса: Aмбасада Републике Србије, Булевар Ивана Црнојевића бр.10 81000 Подгорица
Е-mail: еmbassy.podgorica@mfa.rs

Да ли сте уписани у Јединствени бирачки списак проверите на линку: https://upit.birackispisak.gov.rs/

Уколико лице није уписано у Јединствени бирачки списак, захтев за упис подноси се Aмбасади Републике Србије у Подгорици

Образац захтева за упис у Јединствени бирачки списак преузмите ОВДЕ.

У оваквом случају,  Амбасади Републике Србије, на горе наведене адресе, истовремено подносе: Захтев за упис у Јединствени бирачки списак и Захтев за упис у бирачки списак података да ће лице гласати у иностранству са копијом једног од важећих личних докумената Републике Србије (види горе).

Уколико се испуне услови за отварање бирачког места Амбасада Републике Србије ће, по добијању коначног бирачког списка од Републичке изборне комисије, упутити позив за гласање.



РЕФЕРЕНДУМ: ГЛАСАЊЕ У ИНОСТРАНСТВУ

 

 

04. децембар 2021. године


Поводом републичког референдума ради потврђивања Акта о промени Устава Републике Србије који је расписан за 16. јануар 2022. године, преносимо обавештење Министарства државне управе и локалне самоуправе:

Обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије, најкасније пет дана пре дана закључења јединственог бирачког списка (25. децембар 2021. године), могу поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећем републичком референдуму гласати у иностранству.

Захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у иностранству обавезно мора да садржи следеће податке: име, презиме и име једног родитеља бирача; јединствени матични број бирача; општину, односно град и адресу пребивалишта бирача у земљи, као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у иностранству према којој ће бирач гласати на предстојећем републичком референдуму и потпис подносиоца захтева.

Дипломатско-конзуларно представништво Републике Србије коме је поднет захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да бирач жели да гласа према месту боравишта у иностранству, на прописани начин доставља надлежној општинској, односно градској управи по месту пребивалишта бирача у земљи, која о томе доноси решење.

По доношењу решења о одређивању бирачких места од стране надлежне изборне комисије за гласање на републичком референдуму, надлежна општинска, односно градска управа доноси решење о уписивању податка да ће бирач на републичком референдуму гласати према месту боравишта у иностранству и бирачко место на коме ће гласати, односно решење да нису испуњени услови да ће бирач на изборима гласати према месту боравишта у иностранству.

Након доношења решења да ће бирач на предстојећем републичком референдуму гласати према месту боравишта у иностранству и упису тог податка у јединствени бирачки списак, бирач се не уписује у извод из јединственог бирачког списка по месту пребивалишта у земљи, односно уписује се у извод из јединственог бирачког списка према месту боравишта у иностранству.

Указује се да се податак о томе да ће бирач гласати у иностранству може уписати у јединствени бирачки списак само за лице које је већ уписано у јединствени бирачки списак. У случају да лице које има бирачко право није уписано у јединствени бирачки списак за одлучивање по захтеву за упис податка о томе да ће бирач гласати у иностранству, неопходно је претходно спровести поступак уписа у јединствени бирачки списак. Захтев за упис у јединствени бирачки списак, истовремено са захтевом за упис податка да ће бирач гласати у иностранству, подноси се дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије које оба захтева доставља надлежној општинској, односно градској управи према последњем пребивалишту подносиоца захтева пре одласка у иностранство, односно последњем пребивалишту једног од његових родитеља.

Увид у јединствени бирачки списак може се извршити електронским путем, уношењем податка о јединственом матичном броју грађана и регистарском броју личне карте, на званичној интернет страници Министарства државне управе и локалне самоуправе – https://upit.birackispisak.gov.rs/

Такође, обавештавају се бирачи који имају боравиште у иностранству да могу преко дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије поднети општинској, односно градској управи по месту њиховог пребивалишта у земљи захтев за давање обавештења о подацима који су о њима уписани у јединствени бирачки списак.”

Министарство спољних послова позива држављане Републике Србије који желе да искористе своје гласачко право у иностранству да се обрате најближем дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије. Листа дипломатско-конзуларних представништава Републике Србије се може наћи овде - https://www.mfa.gov.rs/predstavnistva/predstavnistva-srbije-u-svetu

 



Председник Вучић на састанку у оквиру регионалне иницијативе за сарадњу "Отворени Балкан"

 


Председник Републике Србије Александар Вучић боравио је у Тирани, где је са председником Владе Републике Албаније Едијем Рамом и председником Владе Републике Северне Македоније Зораном Заевом учествовао на састанку у оквиру регионалне иницијативе за сарадњу "Отворени Балкан".

Председник је нагласио да су споразуми који су потписани данас у Тирани јако важни, да ће олакшати проток људи, роба и радне снаге и учинити земље учеснице привлачнијим за стране инвеститоре и поново позвао друге државе у региону да се придруже.


Oпширније...
Удружење " У име живих" са овацијама дочекано у градовима Црне Горе

 

 

Удружење "У име живих"  са својим ансамблом " Књаз Милош" обишло је више градова у Црној Гори, у организацији неколико тамошњих партнера  на следећим линковима можете погледати детаљније:

https://www.youtube.com/watch?v=B9A1nY7h3v0

http://www.podgorica.mfa.gov.rs/odrzavanje/uploads/Udruženje_U_ime_živih__Završni_izveštaj_sa_gostovanja_u_Crnoj_Gori.pdf



ОДЛУКА О ДОДЕЛИ НАЦИОНАЛНИХ ПРИЗНАЊА ЗА ИЗУЗЕТАН ДОПРИНОС, РЕЗУЛТАТЕ И ЗАСЛУГЕ У ОБЛАСТИ ОСТВАРИВАЊА САРАДЊЕ И ЈАЧАЊА ВЕЗА МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И ДИЈАСПОРЕ, КАО И МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ СРБА У РЕГИОНУ

Обавештавамо да је  по основу овлашћења МСП  државни секретар Никола Старовић, 29. октобра 2021. године донео Одлуку  о додели националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе Срба у региону.

Увид у објављену Одлуку, као и у списак свих пристиглих пријава за доделу националних признања можете остварити на следећим линковима:

www.mfa.rs

www.dijaspora.gov.rs/uprava-za-dijasporu-konkursi/



Селаковић: Реформе и регионална сарадња за бољу будућност

15. новeмбар 2021.

Министар спољних послова Србије, Никола Селаковић каже да је Србија посвећена ЕУ интеграцијама, а да ту посвећеност показује првенствено кроз унутрашње реформе и регионалну сарадњу.
Селаковић је на Конференцији ”Разговори о будућности Европе-перспектива и улога Западног Балкана”, у организацији Колеџа Европе из Брижа нагласио важност свеобухватности дебате која се тренутно води о будућности Европе и позвао на јачање опипљивих веза између људи и институција ЕУ и Србије.


Oпширније...
Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету

12. новембар 2021. године

 


Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да су тешки примери угрожавања српског културног, историјског и духовног наслеђа на Косову и Метохији доказ колико је битна улога Унеска у заштити и очувању баштине.

Брнабић је, на 41. заседању Генералне конференције Унеска у Паризу, нагласила да су четири драгуља српске средњовековне културне баштине на Космету – Високи Дечани, Пећка патријаршија, Грачаница и Богородица Љевишка, очувани захваљујући томе што су уписани на листу угрожене светске баштине, али да је још стотине локалитета и споменика угрожено.

Српска баштина на Косову и Метохији је од немерљиве важности не само за национални идентитет Србије, већ и као део цењене европске и светске баштине, подвукла је она.

Премијерка је указала на приврженост Србије основним принципима Унеска – дијалогу и консензусу, утемељеним у Повељи УН и Уставу Унеска, због чега се ми континуирано залажемо за деполитизацију ове организације.


Извор/Фото: www.srbija.gov.rs



ДАН ПРИМИРЈА У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ

Поводом Дана примирја у Првом светском рату, у знак сећања на 11. новембар 1918. године, делегација Амбасаде Србије у Црној Гори, представници Војске Србије, Конзулата Србије у Херцег Новом, Општине Херцег Нови, Матице Боке, Кола Српских сестара, НВО Соко и НВО Карађорђе, положили су  данас венце на споменик стрељаним  добровољцима и родољубима, код манастира Савина.


Oпширније...
Други пишу

 

https://borba.me/vladimir-bozovic-polozio-cvijece-na-grob-serdara-janka-vukotica-u-beogradu/

https://www.in4s.net/u-herceg-novom-obiljezen-dan-primirja-moramo-istrajati-i-zajednicki-sacuvati-istinu-o-velikom-ratu/

https://www.in4s.net/vladimir-bozovic-sa-ocem-i-sinom-polozio-cvijece-na-grob-serdara-janka-vukotica-u-beogradu/

https://www.mfa.gov.rs/mediji/aktivnosti-predstavnistava-srbije/beograd-ambasador-bozovic-polozio-cvece-na-grob-serdara-janka-vukotica

Oпширније...
ДАН ПРИМИРЈА У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ, 11. НОВЕМБАР 2021. ГОДИНЕ

 

 

Поштовани грађани,

Република Србија обележава државни празник 11. новембар - Дан примирја у Првом светском рату

Aмбасада Републике Србије  тим поводом, у четвртак, 11 новембра 2021, године, неће обављати конзуларне радње са странкама.



Други пишу

https://borba.me/bozovic-ocekujem-vladinu-odluku-o-povlacenju-mog-protjerivanja/

https://www.novosti.rs/vesti/politika/1052576/ambasador-vladimir-bozovic-ocekujem-odluka-mom-proterivanju-crne-gore-bude-povucena

https://www.vijesti.me/vijesti/politika/574480/vlada-da-povuce-odluku-o-mom-protjerivanju



Заједничка изјава учесника данашњег састанка иницијативе Отворени Балкан: „Будућност проширења – поглед из региона“

 

 4. новембар 2021. године


Председник Републике Србије Александар Вучић, председник Владе Републике Албаније Еди Рама и заменик председника Владе Републике Северне Македоније задужен за европска питања Николa Димитров, потписали су данас Заједничку изјаву „Будућност проширења – поглед из региона“, у оквиру иницијативе за сарадњу Отворени Балкан. Текст Заједничке изјаве преносимо у целости:


Oпширније...
Селаковић и Кривокапић обишли Храм Светог Саве

 

 

3. новембар 2021. године


Председник Владе Црне Горе Здравко Кривокапић, који борави у званичној посети Србији, и министар спољних послова Србије Никола Селаковић посетили су данас Храм Светог Саве у Београду.


Oпширније...
Србија жели најближе односе са Црном Гором

 

3. новембар 2021. године


Председник Владе Црне Горе Здравко Кривокапић борави у дводневној посети Србији током које се састао са председником Републике Србије Александром Вучићем, председницом Владе Србије Аном Брнабић и председником Народне скупштине Ивицом Дачићем.


Oпширније...
Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову

 


 


Oпширније...
Резултати рада МСП у последњих годину дана



Селаковић пред СБУН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања

 

 

 


Oпширније...
Селаковић: Осетили смо у Београду јаку енергију слободољубивих народа и држава

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић поручио је данас да је дводневни комеморативни скуп поводом 60. годишњице прве конференције Покрета несврстаних земаља показао, не само да тај покрет није превазиђен, већ да је свежији и млађи него што је био пре 20 или 25 година.

 


Oпширније...
САСТАНАК НА ВИСОКОМ НИВОУ ПОСВЕЋЕН ОБЕЛЕЖАВАЊУ 60. ГОДИШЊИЦЕ ПОКРЕТА НЕСВРСТАНИХ ЗЕМАЉА

Председник Републике Србије Александар Вучић учествовао је данас на Састанку на високом нивоу, посвећеном обележавању 60. годишњице Покрета несврстаних земаља, и том приликом истакао да је ово јединствена прилика да се разговара о свим питањима од заједничког интереса, као и да се граде нови мостови пријатељства и сарадње.


Oпширније...
Председник Вучић у посети Републици Словенији

 

 

Председник Републике Србије Александар Вучић учествовао је на Самиту лидера Европске Уније и Западног Балкана, на ком је усвојена Декларација у којој лидери ЕУ дају недвосмислену подршку европској перспективи Западног Балкана и потврђују посвећеност процесу проширења заснованог на „кредибилним реформама партнера“, уз нагласак на важности „јачања интеграција и капацитета апсорбције нових чланица“ од стране саме ЕУ.


Oпширније...
РЕЖИМ УЛАСКА ДРЖАВЉАНА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ У ЦРНУ ГОРУ

 


Од 14.09. до 24.09.2021. године на снази је следећи режим уласка у Црну Гору:


Од уторка, 14. септембра улазак у ЦГ омогућава се само ако лица, држављани ЦГ и странци, испуњавају један од прописаних услова:


• Да је прошло 14 дана од 2. дозе вакцине које се дају у две дозе, односно да је прошло 14 дана од имунизације вакцином која се даје у једној дози;
• Да особа поседује негативан ПЦР тест на ЦОВИД-19 који није старији од 72 сата или позитиван ПЦР тест који је старији од 14 и није старији од 180 дана;
• Да особа поседује негативан брзи антигенски тест који није старији од 48 часова.

Услови за улазак у Црну Гору важе од уторка, 14. септембра 2021. године

 Детаљи у вези са уласком страних држављана у Црну Гору се могу наћи у следећем линку: https://www.covidodgovor.me/me/putovanja

 



Одлуке о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре_


Обавештавамо да је по основу овлашћења Министарства спољних послова Републике Србије, државни секретар Н. Старовић, 4. октобра о.г. донео одлуке  о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре.
Увид у објављене одлуке о суфинансирању пројеката можете остварити на следећим линковима:

https://www.mfa.rs/

https://www.dijaspora.gov.rs/uprava-za-dijasporu-konkursi/

 



Телефонски разговор председника Вучића са генералним секретаром НАТO

 

 

Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је данас телефоном са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом поводом, како је генерални секретар рекао, забрињавајуће ситуације на северу Kосова и Метохије.

Председник Вучић је истакао да Србија апсолутно ничим, ни једним јединим својим потезом, није прекршила ни Бриселски споразум, ни Резолуцију 1244, нити је на било који начин угрозила очување мира.


Oпширније...
Селаковић у Њујорку са 28 шефова дипломатије о економским успесима Србије и ситуацији на КиМ

 

25. септембар 2021. године


Министар спољних послова Србије Никола Селаковић изјавио је да је у Њујорку шефове дипломатије 28 држава упознао са економским успесима Србије, али и са ситуацијом на Kосову и Метохији, о чему је разговарао и са руским министром спољних послова Сергејем Лавровом, који му је рекао да можемо да рачунамо на подршку Руске Федерације када је реч о интересима Србије на KиМ.


Oпширније...
Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност

 

25. септембар 2021. године

Приштина озбиљно угрозила мир и регионалну стабилност

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић упозорила је данас на то да је Приштина озбиљно угрозила локалну и регионалну стабилност након што је послала на север Космета тешко наоружане специјалне јединице које демонстрирају бруталност према мирном српском становништву.

Брнабић је говорила на генералној дебати светских лидера, у оквиру 76. заседања Генералне скупштине УН у Њујорку.


Oпширније...
Председница Владе Брнабић на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће

 

 


Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић учествовала је данас видео-поруком на Глобалном Ковид-19 самиту у организацији Беле куће, који је отворио председник САД Џозеф Бајден.

На самиту видео-порукама учествује велики број светских лидера и званичника међународних организација, између осталих и генерални секретар УН Антонио Гутереш, председница Европске комисије Урсула фон дер Лејен, британски и канадски премијер Борис Џонсон и Џастин Трудо, немачка канцеларка Ангела Меркел и многи други.


Oпширније...
Обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе

 

Председник Републике Србије Александар Вучић присуствовао је данас централној манифестацији посвећеној обележавању Дана српског јединства, слободе и националне заставе на Савском тргу.

 


Oпширније...
Дан српског јединства, слободе и националне заставе

    

 

 

https://www.in4s.net/video-dan-srpskog-jedinstva-slobode-i-nacionalne-zastave-braco-i-sestre-danas-svi-trobojke-na-

prozore/

https://borba.me/ambasador-bozovic-uputio-cestitku-povodom-praznika-slobode-jedinstva-i-nacionalne-zastave/

https://youtu.be/Innz7CROG0w

 



Саопштење Министарства спољних послова Србијe

 


Министарство унутрашњих послова Србије објаснило је све околности у вези са легитимисањем особе у пратњи сина председника Владе Црне Горе Здравка Кривокапића, и сматрамо да нема места политизацији једне рутинске интервенције београдске полиције.

Министарство вањских послова Црне Горе нема разлога да буде скептично и да доводи у сумњу начин на који МУП Србије описао догађај, јер за то нема основа.  

Србија ће, као и до сада, наставити да указује гостопримство свим грађанима Црне Горе који поштују законе наше државе, и част нам је што су чланови најуже породице црногорског премијера одабрали да живе у Београду.

Србија и Црна Гора су братске државе, и црногорски држављани треба да се у Србији осећају као код своје куће, а сматрамо да држављани Србије треба да имају једнак третман у Црној Гори, што нажалост често није случај. 

Нико не може имати користи од тога да се рутинска полицијска процедура, спроведена без примене силе и средстава принуде, интерпретира у било ком другом светлу, и наше министарство остаје отворено за размену информација и сарадњу са Министарством вањских послова Црне Горе у свим ситуацијама које могу бити интересантне влади у Подгорици.


© Министарство спољних послова Републике Србије - Сва права задржана



САОПШТЕЊЕ МИНИСТРА СПОЉНИХ ПОСЛОВА СРБИЈЕ НИКОЛЕ СЕЛАКОВИЋA

 

 

Бесмислени и острашћени напади председника Црне Горе Мила Ђукановића на председника Александра Вучића, нису ништа друго до покушај да на лажима заснованој реторици неког прошлог века и неких прошлих људи покуша да прикрије своје политичке промашаје, те изазове осећај тобожње угрожености, а себе прогласи и представи као спасиоца.
Успех једног председника државе не мери се запаљивошћу фраза и талентом за произвођење конфликта у сопственом друштву, већ нивоом БДП-а, просечне плате и куповне моћи грађана, километрима ауто-путева и пруга, бројем отворених нових радних места. Када неко не може да се подичи својим, онда му смета туђи успех, а онај који је успешан руши се свим средствима укључујући и гнусне лажи.

Много шупља прича толико да звони. Оптужити Србију да жели Косово и Метохију без Албанаца и Црну Гору без Црногораца, не само да је неистинито и бесмислено, већ говори о аутопројекцији онога ко је у стању да тако нешто каже, јер све време води политику која негира право на постојање преко 28% сопствених грађана који се осећају и декларишу као припадници српског народа, негира им право на употребу језика и писма, и националних симбола.

Врхунац безобразлука је поређење Србије са нацистичком Немачком, а председника Вучића са Хитлером, само зато што је председник јасно ставио до знања да Србија није и неће бити полигон и тржиште за деловање криминалних нарко-картела из Црне Горе. Изгледа да то највише боли, колико год да се неко проглашава заштитником идентитета, жртвом политике чији је део некада и сам био и тражи савезнике међу свима којима смета Србија која се економски развија и напредује, Србија која гради путеве, болнице и мостове, која отвара фабрике и привлачи највише инвестиција у региону, која свакоме пружа руку за партнерство и сарадњу али и поштује себе и свој народ.

 

Свој однос према Црној Гори као независној држави Република Србија сведочи својом политиком, поштујући њен суверенитет и територијалну целовитост, што се не може рећи да Црна Гора показује према Србији. Грађани сваке државе су власни да слободно изражавајући своју вољу бирају своје руководство, као демократска држава Србија то поштује и поштоваће, али ће увек и у свакој прилици подићи глас против лажи које је неко у стању да изрекне на њен рачун и на рачун предсесника Србије, да би тиме водио своје личне политичке борбе и прикривао неуспехе.


© Министарство спољних послова Републике Србије - Сва права задржана



Дан српског јединства, слободе и националне заставе

 

 

Министар спољних послова Никола Селаковић позвао је данас грађане да истакну српску заставу 15. септембра ове године на Дан српског јединства, слободе и националне заставе.
''Tробојка'' је један од симбола Срба, без обзира где живе и биће лепо да Срби из свих крајева да тога дана на своју кућу, зграду, стан, истакну тробојку.
Главна свечаност на Дан српског јединства, слободе и националне заставе биће у Београду, на Савском тргу, код споменика Стефану Немањи, где ће, говорити председник Републике Србије Александар Вучић, као и патријарх Порфирије.
15. септембар је дан када је  пробијен Солунски фронт, када је отписана Србија успела да се подигне, а у победничкој војсци су били Срби са свих простора некадашње Југославије, па и са друге стране океана.



Председник Вучић на Бледском стратешком форуму

 

 

Председник Републике Србије Александар Вучић боравио је у Словенији где се одржава Бледски стратешки форум, који традиционално окупља лидере региона и земаља чланица Европске уније, као и представнике европских институција. Том приликом председник Вучић учествовао је на првом лидерском панелу овог Форума под називом „Будућност Европе – одолети и истрајати“ где је нагласио да верује у уједињену Европу.


Oпширније...
Други пишу...

https://www.kurir.rs/vesti/politika/3749603/predsednik-vucic-o-crnoj-gori-zelimo-najbolje-odnose-ali-necemo-dozvoliti-da-srbiju-neko-ponizava



ЈАВНИ ПОЗИВ - НАЦИОНАЛНА ПРИЗНАЊА ЗА 2021. ГОДИНУ

Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић донео је одлуку , 02. августа 2021. године, којим се расписује јавни позив за подношење предлога за доделу национални признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону.

Предлог за доделу националног признања може поднети:

    организација дијаспоре и организација Срба у региону,
    удружење чије су делатности или део делатности усмерене на област за коју се предлаже додела националног признања,
    дипломатско-конзуларно представништво Републике Србије,
    цркве и верске заједнице,
    предлог за доделу националног признања „Мајка Србије“ могу поднети и поједине локалне самоуправе у Републици Србији.

Увид у расписани јавни позив можете извршити на следећим линковима:

https://www.mfa.gov.rs/
https://www.dijaspora.gov.rs/uprava-za -dijasporu-konkursi/



КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА КОЈИ СВОЈИМ КВАЛИТЕТОМ ДОПРИНОСЕ ОЧУВАЊУ И ЈАЧАЊУ ВЕЗА МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И ДИЈАСПОРЕ И МАТИЧНЕ ДРЖАВЕ И СРБА У РЕГИОНУ


Обавештавамо да је министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић 19. јула 2021. године донео одлуку  о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону.

Конкурс је отворен од 22. јула 2021. године до 6. августа 2021. године

 

Детаље у вези са расписаним конкурсом можете погледати на следећим линковима;

https://www.mfa.gov.rs

https://www.dijaspora.gov.rs/uprava-za-dijasporu-konkursi/



Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“

 

05. август 2021. године

Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“


Председник Репулике Србије Александар Вучић присуствовао је обележавању Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“ и поручио да Србија памти!


Oпширније...
Други пишу...

https://borba.me/nikad-vise-nece-biti-zlocinacke-oluje-protiv-srpskog-naroda/

https://www.in4s.net/bozovic-nikad-vise-nece-biti-zlocinacke-oluje-protiv-srpskog-naroda/

https://www.alo.rs/vesti/politika/531285/bozovic-nikad-vise-nece-biti-zlocinacke-oluje-protiv-srpskog-naroda/vest


Пише: Др Владимир Божовић, амбасадор Републике Србије у Црној Гори

 

 

Полазећи од међународног и универзалног права сваке државе, да сама уређује и води своју унутрашњу и спољну политику, самостално и суверено, сматрам да као амбасадор Републике Србије у Црној Гори, поводом страдања српског народа у војно - полицијској злочиначкoj акцији “Олујa”, имам на данашњи дан право и дужност дати, српско званично виђење.


Oпширније...
Гујон у званичној посети Црној Гори

Званичну посету Црној Гори директор Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Арно Гујон започеће данас у манастиру Ђурђеви Ступови код Берана, где ће се састати с епископом будимљанско-никшићким Методијем.

Гујон ће у Беранама разговарати с председником општине Тихомиром Богавцем. Он ће потом посетити Никшић, где ће имати радну вечеру с председником општине Марком Ковачевићем.

Другог дана званичне посете, у Српској кући у Подгорици, састаће се с представницима српских организација. У Подгорици ће обићи Храм Христовог васкрсења и гроб митрополита Амфилохија.

Директор Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону ће се у петак у Будви састати с представницима локалне власти на челу са председником те општине Марком Царевићем.

Последњег дана боравка у Црној Гори, у суботу, Гујон ће дочекати српску децу с Косова и Метохије, која ће боравити у Тивту на летовању.

 



Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер

 

 

22. јул 2021. године


Ми смо се одлучили - наш циљ јесте и остаје ЕУ, истакао је председник Србије Александар Вучић у интервјуу немачком дневнику „Ханделсблату“ и да за Србију не постоји никаква алтернатива, али нагласио и да је Кина важан партнер Србији, а задатак државе да води бригу о интересу својих грађана.


Oпширније...
Србија остварила велики успех у области дигитализације

 

20. јул 2021. године


Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је на скупу посвећеном дигитализацији и ИТ сектору, који је одржан у Њујорку, да је, откако је постала премијерка, најпоноснија на успех Србије у области дигитализације.


Oпширније...
Селаковић позвао представнике чланица ПНЗ да се у октобру окупе у Београду

13. јул 2021. године

Селаковић позвао представнике чланица ПНЗ да се у октобру окупе у Београду


Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић обратио се данас на Министарској конференцији Покрета несврстаних земаља (ПНЗ) и том приликом је упутио позив представницима чланица да се окупе у Београду, 11. и 12. октобра, када ће бити обележена 60. годишњица од одржавања прве Конференције Покрета несврстаних у Београду 1961. године.

 


Oпширније...
Drugi pisu
https://borba.me/bozovic-povodom-dana-drzavnosti-crne-gore-ljubav-prema-drzavi-pokazuje-se-brojem-izgradjenih-puteva-skola-bolnica-vrtica-i-otvorenih-radnih-mjesta/ https://www.dan.co.me/vijesti/politika/bozovic-cestita-13-jul-ljubav-prema-drzavi-pokazuje-se-brojem-izgradenih-bolnica-i-skola-5075110 https://www.krstarica.com/vesti/region/bozovic-gradjanima-crne-gore-zelim-vam-sve-sto-zelim-srbiji/ http://www.tanjug.rs/full-view1.aspx?izb=668036 https://www.pink.rs/region/316350/bozovic-gradjanima-crne-gore-zelim-vam-sve-sto-zelim-srbiji https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=07&dd=13&nav_category=167&nav_id=189005 https://volimpodgoricu.me/najcitanije/bozovic-cestita-13-jul-ljubav-prema-drzavi-pokazuje-se-brojem-izgradjenih-bolnica-i-skola https://www.novosti.rs/crna-gora/vesti/1016349/duhu-starih-srpsko-crnogorskih-odnosa-cestitka-ambasadora-vladimira-bozovica-povodom-dana-drzavnosti-crne-gore


Циљ да млади остану у Србији

 

 

10. јул 2021. године


Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас на отварању Самита српске омладине и студената Балкана да је циљ да млади остану у Србији и у земљама региона и да се враћају из иностранства.

Брнабић је говорећи о образовању указала на то да се 80 одсто ученика у дуалном образовању запосли у фирмама у којима је радило праксу, а да се од ове школске године уводи дуално образовање на факултете.

Она је додала да је 15 милиона евра издвојено за програм „Моја прва плата“, а да је 22 до 23 одсто младих незапослено.


Oпширније...
Србија снажно подржава Берлински процес

 

 

05. јул 2021. године


Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић учествовала је данас на онлајн Самиту лидера Берлинског процеса на којем је било речи о конкретним резултатима постигнутим у току његовог седмогодишњег трајања, плановима за наредни период и иницијативама чији је циљ пружање подршке Западном Балкану на његовом путу ка Европској унији.


Oпширније...
Наставак европских интеграција уз сарадњу земаља региона

 

02. јул 2021. године


Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић поручила је данас да регион западног Балкана треба да настави са европским интеграцијама, али и да фокус треба да стави на сарадњу која може да побољша квалитет живота грађана.

 

 


Oпширније...
Други пишу...

https://www.novosti.rs/c/vesti/politika/1011417/ambasador-bozovic-cestitao-vidovdan-patrijarhu-porfiriju-slava-besmrtnim-kosovskim-junacima-svima-nevino-stradalima-danasnjega-dana
https://borba.me/bozovic-cestitao-patrijarhu-porfiriju-vidovdan-slava-kosovskim-junacima-i-svima-nevino-stradalima-od-kosova-do-danasnjega-dana/
https://www.in4s.net/ambasador-bozovic-koosovski-i-lazarevski-mit-zive-u-crnoj-gori-srbiji-i-svuda-gdje-zive-srbi/

https://www.kosovo-online.com/vesti/politika/bozovic-kosovski-i-svetolazarevski-mit-zive-i-u-crnoj-gori-28-6-2021


Министар Селаковић са будућим изасланицима одбране Републике Србије

 

 

Шеф српске дипломатије Никола Селаковић разговарао је данас са будућим изасланицима одбране, који у Министарству спољних послова Србије обављају припреме за одлазак у иностранство.

 


Oпширније...
Видео о напретку Р.Србије

 

 
 
 

A post shared by Александар Вучић (@avucic)

 



На Самиту Аустрија–Западни Балкан у Бечу без конкретних договора

 

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да су се представници земаља Западног Балкана у Бечу сложили око тога да се сви осећају једнако фрустрирано када је реч о европским интеграцијама и односу ЕУ према земљама региона, додајући да нису успели да се договоре и око других питања, попут декларације и регионалних споразума.


Oпширније...
Одлука о додели стипендија у оквиру Пројекта ,, Србија за Србе из региона“

Одлука о додели стипендија у оквиру Пројекта ,, Србија за Србе из региона“

Министарство просвете, науке и технолошког развоја  Републике Србије је донело Одлуку о додели стипендија у оквиру Пројекта ,, Србија за Србе из региона” за школску 2020/2021. годину.
Стипендија је додељена следећим кандидатима из Црне Горе:

 

-Кадић Владимир,
-Каљевић Лука,
-Петровић Ђорђије,
-Ристановић Анђела,
-Лалатовић Анђела,
-Будак Предраг,
-Радуловић Нина,
-Кликовац Барбара,
-Јовановић Николина,
-Kaдијевић Маја,
-Поповић Јована,
-Обреновић Борјана,

Изабрани кандидати за даља упутства могу се обратити  Сектору за високо  образовање  Министарства просвете, науке и технолошког развоја Немањина 22-26, Тел:+381/11/3616577,(aleksandar.zivkovic@mpn.gov.rs)



 



ПОЧЕТАК РАДА ON LINE АПЛИКАЦИЈЕ ЗА ВИЗУ РАДИ ЗАПОШЉАВАЊА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ

Обавештавамо да је почела са радом on line апликација за подношење захтева за издавање визе Д, искључиво за запошљавање у Републици Србији.

Све потребне информације можете пронаћи на овом линку https://econsulate.gov.rs/



Састанци у Анталији били успешни за Србију

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас, након пленарног састанка Процеса сарадње ЈИЕ у Анталији, да су на овом скупу једногласно усвојени Заједничка декларација, Стратешки документ за Југоисточну Европу, као и годишњи извештај Савета за регионалну сарадњу.


Oпширније...
Селаковић: Србија посвећена миру и стабилност региона

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић изјавио данас, након састанка министара иностраних послова учесница Процеса сарадње у југоисточној Европи, да су, у години када се обележава четврт века постојања ове иницијативе, више него икад потребни добросуседски односи, заједнички наступ и обједињавање тржишта.


Oпширније...
Селаковић: Сарадња и добросуседски односи општи су интерес читавог региона

 

17. јун 2021.

Селаковић: Сарадња и добросуседски односи општи су интерес читавог региона


Министар спољних послова Србије Никола Селаковић учествовао је данас у Анталији на Састанку министара иностраних послова учесницa Процеса сарадње у југоисточној Европи.
Селаковић је подвукао да је кључни спољнополитички и стратешки циљ наше земље остваривање пуноправног чланства у Европској унији.
„Надам се да ће Европска унија наставити да подржава процес интеграције учесница ПСуЈИЕ у ЕУ, што ће, уверен сам, донети трајну стабилност и просперитет региону и помоћи консолидацију и развој Европе у целини“, рекао је Селаковић.
Министар је указао да мир и стабилност немају алтернативе и представљају звезду водиљу на путу нашег региона ка Европској унији. Такође, посебно је нагласио да је Београд одлучан да дијалогом и у доброј вери решава сва отворена питања – као одговоран и предвидив партнер, и у складу са принципима међународног права.
„Морамо се побринути да се оно о чему се постигне договор касније поштује и испуњава на терену, јер се наши договори тичу првенствено добробити наших народа, али говоре и о томе ко смо и какву будућност желимо“, рекао је шеф српске дипломатије.
Селаковић је поручио да Србија пуну пажњу посвећује унапређењу регионалне сарадње и добросуседских односа, истакавши да се снажењем економских веза унутар региона доприноси и релаксирању постојећих политичких односа.
„Обавезали смо се учешћем у различитим форматима да ћемо спровести потребне реформе и промовисати регионалну сарадњу у бројним областима, међу којима бих као посебно важне и у општем интересу читавог региона издвојио - заједничке инфраструктурне пројекте у транспортном и енергетском сектору“, рекао је Селаковић.
Као конкретне позитивне резултате регионалне сарадње, министар је издвојио Централноевропски уговор о слободној трговини (CEFTA), Фонд за западни Балкан, Регионалну канцеларију за сарадњу младих, Транспортну заједницу у југоисточној Европи, Коморски инвестициони форум западног Балкана, те закључивање „Споразума о снижавању цена роминга у региону ЗБ“.
Селаковић је посебно похвално говорио о успостављању „Зелених коридора“ у нашем региону током пандемије вируса корона, и указао да је сада потребно омогућити њихово проширивање и на граничне прелазе са суседним државама чланицама ЕУ.
Министар је рекао и да Србија поздравља Акциони план за Заједничко регионално тржиште и додао да је тај документ  у значајној мери заснован на конкретним предлозима проистеклим из иницијативе коју је председник Србије Александар Вучић покренуо у сарадњи са премијерима Албаније и Северне Македоније.
Такође, Селаковић је истакао да је Србија своје опредељење за унапређење регионалне сарадње демонстрирала са суседима у региону - слањем пошиљки вакцина и омогућавањем вакцинације у Србији.
„Србија је у регион до сада послала 120.000 вакцина и на својој територији вакцинисала око 65.000 грађана земаља из региона, што значи да смо укупно обезбедили око 200.000 вакцина за своје суседе“, казао је министар.
У свом излагању, шеф српске дипломатије се осврнуо и на значај Регионалног савета за сарадњу који као стожерна регионална иницијатива даје конкретне резултате и доприноси остваривању економског напретка и продубљивању сарадње и рекао да очекује да ће имплементација Стратегије 2030 за југоисточну Европу када буде усвојена пружити користи нашем региону.
Селаковић је честитао Турској на успешном председавању и пожелео наредној председавајућој Грчкој пуно успеха.


 



Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација

 

 

09. јун 2021. године


Поштовани председниче, даме и господо, чланови делегација,

У свом излагању указаћу на неколико актуелних питања која се тичу надлежности Механизма – наиме, могућности издржавања казни изречених од стране Међународног кривичног суда за бившу Југославију (МКСЈ) и Међународног резидуалног механизма за кривичне судове у Републици Србији, актуелном праксом онемогућавања превременог пуштања на слободу осуђених, као и обавезе Механизма у погледу заштите осуђених лица.

Други део излагања биће посвећен питањима која се покрећу шестомесечним Извештајем о раду Механизма – председника Механизма г. Ађијуса и Извештаја главног тужиоца г. Сержа Брамерца, посебно по питању актуелне сарадње Републике Србије са Механизмом.

Трећи део мог говора, а то сам приметио и у многим вашим изјавама чак и данас, биће поглед Србије на све што се дешавало у Хашком трибуналу и на то шта су пресуде донеле људима на простору бивше Југославије.

Република Србија је више пута пред Саветом безбедности покренула питање могућности издржавања казни изречених од стране МКСЈ и Механизма у Републици Србији. И поред напора да се ово питање покрене са „мртве тачке“, није добијен ниједан одговор Савета безбедности. Највећи број особа које се налазе на издржавању затворске казне су држављани Републике Србије и природно је да Република Србија буде заинтересована да обезбеди издржавање казне затвора у Републици Србији.

МКСЈ и Механизам упућују на Савет безбедности као надлежну институцију да се позабави овим питањем.

Спреман сам овде да поновим спремност Републике Србије за преузимање обавезе и одговорности за извршење затворских казни које је МКСЈ или Механизам изрекао држављанима Републике Србије под надзором Механизма и пуно поштовање ауторитета Механизма у погледу превременог пуштања на слободу.

Господине председниче,

Посебан проблем са којим се суочавамо је узнемиравање које врше правосудне институције формиране на територији Косова и Метохије, која је у саставу Србије, а која се налази под привременом управом УН. Сведоци смо покушаја да се опет суди двојици држављана који се налазе на издржавању затворске казне за дела за која им је већ суђено пред МКСЈ. Конкретно, у протеклом периоду учињен је покушај да се изврши саслушање Небојше Павковићa и издејствује изручење Властимира Ђорђевића.

Апелујем на Механизам и Савет безбедности да спрече покушаје кршења начела nе bis in idem, цивилизацијског начела које је потврђено и у Члану 7. (1) Статута Механизма и да се онемогуће поновна суђења особама које је МКСЈ већ осудио, посебно да се постара да се то не чини на територији која је под привременом управом УН.

Господине председниче,

Председник Механизма (г. Кармел Ађијус), поред редовног Извештаја, доставио је 11. маја 2021. године и писмо председнику Савета безбедности чији је предмет наводни пропуст Србије да ухапси и преда Механизму Петра Јојића и Вјерицу Радету, оптужене за непоштовање суда, тврдећи да на тај начин Република Србија поступа супротно својим обавезама према Резолуцији Савета безбедности 1966 (2010) и затражио од Савета безбедности да предузме мере како би се обезбедило да Србија испуни наводне обавезе према Статуту Механизма и Резолуцији 1966.

Суштина аргументације председника Механизма своди се на то да Република Србија има обавезу да лиши слободе и испоручи Механизму своје држављане оптужене за непоштовање суда, без обзира на природу оптужби, околности под којима је таква наредба донета и последица које могу да уследе њеним спровођењем.

Овде је реч о оптужбама које се не тичу тешких повреда међународног хуманитарног права и које се везују за предмет пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију који је окончан 2018. (случај Војислав Шешељ) и то у првом степену ослобађањем оптуженог од оптужби, a по жалби тужиоца на пресуду којом се окривљени оглашава кривим и изриче му се казна у трајању од 10 година, којом је покривено време које је провео у Притворској јединици УН.

Судија Ађијус износи да Србија игнорише своје обавезе према Резолуцији 1966 (2010). Напротив, Република Србија озбиљно схвата своје обавезе сарадње са Механизмом. Након што је донет налог за хапшење и предају Механизму двоје оптужених за непоштовање суда, Виши суд у Београду је установио да нису испуњене претпоставке за њихово хапшење и испоручивање Механизму. Одлука се темељи на правилима међународног права и унутрашњег права Републике Србије и обавезујућа је за носиоце извршне власти у Републици Србији.

Овде бих подсетио да је прва одлука судије појединца (Ајдин Сефа Акаја од 12. јуна 2018. године) који је поступао у овом предмету, била да се кривично гоњење В. Радете и П. Јојића због наводног непоштовања суда проследи правосудним органима Републике Србије. У наредним поступцима, први пут је изнет аргумент наводне невољности сведока да сарађују са правосудним органима Републике Србије, који није поткрепљен било каквом аргументацијом и на коме се темељи одлука о ускраћивању преношења предмета у надлежност правосудних органа Републике Србије.

Република Србија је у више наврата изразила спремност да преузме вођење судског поступка против Петра Јојића и Вјерице Радете и пружила одговарајуће гаранције. Република Србија, такође, у потпуности признаје и прихвата обавезу Механизма да надзире суђења која су уступљена националним судовима уз помоћ међународних и регионалних организација, као и да предузима мере предвиђене чл. 6 Статута Механизма.

На овом месту бих подсетио да је Република Србија предала трибуналу сва лица које је оптужило Тужилаштво, међу њима највише политичке, војне и полицијске званичнике, обезбедила присуство огромног броја сведока, предала огромну документацију. Обавеза је Механизма, према Резолуцији овог Савета безбедности, да предузима мере које омогућавају да се предмети уступе националном правосуђу. У ранијој пракси, 13 случајева је прослеђено Босни и Херцеговини, 2 Хрватској и само 1 Србији.

На крају, што не значи и да је најмање важно, подсетио бих вас све овде на чињеницу да је Француска – разуме се, као суверена и независна држава – на захтев за хапшење и изручење Флоренс Артман због објављивања докумената и непоштовање суда, одбила захтев за изручење, уз образложење да она не изручује своје држављане. За мањи прекршај, ви од нас тражите да изручимо своје држављане Јојића и Радету, показујући неповерење и према српском правосуђу и судовима и према држави Србији, као и чињеницу да правило из старог Рима и даље важи – quod licet Iovi non licet bovi – што приличи богу, не приличи волу.

Није згорег напоменути да за злочине над Србима није суђено официрима и политичарима вишег ранга и да су злочини извршени над Србима остали некажњени пред МКСЈ и Механизмом. Подсетимо, примера ради, да је случај Адеми и Норац за стравичне злочине према српском цивилном становништву у Медачком џепу препуштен хрватским правосудним институцијама. Осведочени злочини над Србима, попут зло&#